Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024
Ashburn +35,0 °C Dangus giedras
Antradienis, 16 Lie 2024

Tragedija atvėrė piktžaizdę – nelegalių migrantų išnaudojimą ūkiuose

2024/07/07


Tragedija viename Italijos ūkyje sukėlė protesto akcijas ir tarptautinį pasipiktinimą. Keliamas klausimas apie samdomų migrantų darbo sąlygas žemės ūkyje, darbdavių atsakomybę. Gali būti, kad šis įvykis paskatins Europos Komisiją galvoti apie naujus teisės aktus ar jų peržiūrą.

Penktadienį teismo sprendimu buvo suimtas Italijos Latinos provincijos ūkininkas Antonello Lovato. Jis kaltinamas dėl nežmoniško ir žalingo elgesio, paminant žmogiškumo vertybes. Pasak Latinos ikiteisminio tyrimo teisėjo, „įtariamasis tyčia ir sąmoningai nesidomėjo galimomis savo veiksmų pasekmėmis“.

Vyras buvo suimtas kelioms savaitėms praėjus po įvykio ir kilus milžiniškam visuomenės pasipiktinimui. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi A. Lovato nuotrauka su prierašu „žudikas“. Siekiant teisingumo, profesinių sąjungų iniciatyva Latinoje buvo surengtos dvi didelės protesto akcijos – birželio 22 ir 25 d. Mirgėjo pranešimai ne tik Italijos, bet ir viso pasaulio žiniasklaidoje.

Įvyko nelaimingas atsitikimas – darbdavys mėgino nuslėpti

Incidentas nutiko birželio 17 d. Nuimant cukinijų derlių 31-erių Satnamas Singhas buvo įtrauktas į vyniotuvą. Jam nukirsta ranka, žemės ūkio technika sutraiškė kojos kaulus. Po dviejų dienų vyras mirė San Camillo ligoninėje Romoje, pranešė Italijos žiniasklaida.

Pasipiktinimo audrą sukėlė darbdavio elgesys įvykio metu.  Jis nepasirūpino, kad darbininkui būtų laiku suteikta medicinos pagalba. Priešingai, italas mėgino nuslėpti incidentą. Sužalotas darbininkas buvo tik pavežėtas iki jo gyvenamos vietos ir ten paliktas, drauge su nukirsta ranka vaisių dėžėje. Kraujais plūstantį žmogų į ligoninę nugabeno jo draugai. Tačiau gyvybės medikams jau nepavyko išgelbėti, nukentėjusysis buvo per daug nukraujavęs.

Singhas su žmona į Italiją iš Indijos Pandžabo provincijos atvyko prieš kelerius metus ir įsidarbino Latinos ūkyje: ten yra didelė darbininkų bendruomenė iš Azijos šalių.

Darbdavio mėginimą nuslėpti įvykį paaiškina tai, kad indas buvo įdarbintas nelegaliai, jam mokėtas 4 eurų per valandą atlygis. Teisėsaugininkams tyrimą komplikavo tai, kad Singhas buvo nelegalus migrantas. Šiek tiek makabriška: dėl to Italijos pilietybė indui buvo suteikta po mirties.

Prakalbo apie apgailėtiną migrantų padėtį ūkiuose

Įvykiui ir migrantų padėčiai žemės ūkyje nemažai dėmesio skyrė ir Indijos žiniasklaida. Anglų kalba leidžiamas „The Wire“ konstatavo, kad Singho mirtis atskleidė apgailėtiną padėtį darbininkų iš Pandžabo, kurie persikelia į Italijos Latinos provinciją ieškoti darbo didžiuliuose ūkiuose, čia triūsia už menką atlygį, dėl pervargimo sužeidžiami ar žūsta.

„Italijos vyriausybė turėtų sukurti precedentą, skirdama griežčiausią bausmę, kad niekas niekada nedrįstų žaisti su migrantų gyvybėmis. Vyriausybė taip pat turėtų suteikti kompensaciją Satnamo šeimai ir suteikti Italijos vizą jo broliui, kad jis galėtų išlaikyti savo pagyvenusius tėvus", – „The Wire“ sakė protesto akcijoje Latinoje dalyvavęs migrantas iš Indijos, kuris taip pat buvo susidūręs su darbdavio savivale.  Jo pastebėjimu, dėl Singho mirties kaltas darbdavys tikėjosi išsisukti, nes darbininkas neturėjo oficialių dokumentų.

Italijos žiniasklaida taip pat ne kartą yra rašiusi apie žiaurų migrantų išnaudojimą žemės ūkyje.

Apie tai kalba ir kai kurie politikai. Parlamentarė demokratė Maria Cecilia Guerra įvykį žurnalistams komentavo: „Tai yra nuoseklus žemės ūkio mafijos sistemos, veikiančios Latinos provincijoje, rezultatas, pranešama apie gausybę duomenų apie nacionalinių ir tarptautinių organizacijų tyrimus, taip pat policijos tyrimus apie žinomų profesinės srities ir vietos bei nacionalinės politikos veikėjų nuolaidžiavimą, jei ne korupciją“. Politikės teigimu, ekstremalus darbininkų, dažnai užsienio kilmės, išnaudojimas ir smurtas prilygsta šiuolaikinei vergovės ir segregacijos praktikos versijai.

EFFAT reikalauja nutraukti išnaudojimą ir smurtą Europos žemės ūkyje

Europos maisto, žemės ūkio ir turizmo profesinių sąjungų federacija (EFFAT) paskelbė rezoliuciją, kuria reikalaujama imtis priemonių, kad Europos žemės ūkyje būtų padarytas galas išnaudojimui ir smurtui. Pasak jos, Satnamo Singho mirtis Italijos ūkyje yra nepriimtina tragedija, kurios negalima pavadinti nelaimingu atsitikimu. Ji patvirtina liūdną žemės ūkio sektoriaus tikrovę, kad pelnas yra svarbiau už darbuotojų teises ir žmogaus gyvybę.

Kelios citatos iš EFFAT rezoliucijos:

„Tai, kas nutiko Satnamui Singhui, nėra atskiras epizodas. Panašios tragedijos vyksta visoje Europoje. Pernai sužinojome apie šešių sezoninių darbininkų mirtį Šampanės regione (Prancūzija), šiemet vėl Latina.“

„Socialinių sąlygų nustatymas BŽŪP yra viena iš svarbiausių EFFAT pergalių. Būtina, kad ES institucijos ir nacionalinės vyriausybės skubiai užtikrintų socialines sąlygas reglamentuojančios teisinės sistemos vykdymą, stiprintų ir įgyvendintų. Negalime sutikti su tuo, kad bendrovė, kurioje dirbo Satnam Singh, gavo Europos viešąsias ir nacionalines lėšas.“

„Raginame remti EFFAT reikalavimus, kad bendroji žemės ūkio politika taptų sąžiningesnė dirbantiems žmonėms. Šiandien BŽŪP per daug dėmesio skiriama našumui ir kainoms ir labai mažai – 10 milijonų Europos žemės ūkio darbuotojų gyvenimo sąlygoms.“

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Dalintis