Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Debesuota
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Asociatyvi 123rf nuotr.

Trąšų pramonės gali nelikti – gaminsis patys ūkininkai?

2024/12/29


Naujasis įrenginys praktiškai iš oro gamina svarbias trąšų sudedamąsias dalis, taip sumažindamas anglies dvideginio išmetimą. Tačiau kartu tai gali reikšti ir trąšų pramonės pabaigą – jeigu po 2-3 metų naujoji ištobulinta technologija pasieks ūkininkų laukus.

Stanfordo universitetas praneša, jog naujas prietaiso prototipas demonstruoja novatorišką požiūrį į amoniako – pagrindinio trąšų komponento – gamybą. O tai gali pakeisti visą pramonės šaką, atsakingą už maždaug trečdalį pasaulinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.

Mus supantis oras yra labai rimtas sprendimas, kaip žemės ūkį padaryti tvaresnį. Stanfordo universiteto ir Saudo Arabijos Karaliaus Fahdo naftos ir mineralų universiteto mokslininkai sukūrė prietaiso prototipą, kuris gali gaminti amoniaką – pagrindinį trąšų ingredientą – pasitelkiant vėjo energiją. Jų sukurtas metodas gali panaikinti šimtmečio senumo technologiją, kai gaminamas amoniakas, maišant azotą ir vandenilį esant aukštam slėgiui bei temperatūrai. Senesnis metodas sunaudoja 2 proc. pasaulinės energijos ir generuoja 1 proc. metinio anglies dioksido išmetimo, nes jis yra priklausomas nuo gamtinių dujų.

Tyrimas

Gruodžio 13 d. žurnale „Science Advances“ paskelbtame tyrime teigiama, jog buvo atliktas pirmasis šios technologijos demonstravimas gamybos sąlygomis, o ne laboratorijoje. Tyrėjai numato kada nors integruoti įrenginį į drėkinimo sistemas, kad ūkininkai galėtų gaminti trąšas tiesiai iš oro.

„Šis proveržis leidžia mums panaudoti ore esantį azotą ir tvariai gaminti amoniaką“, – sakė tyrimo vyresnysis autorius prof. Richardas Zare. - „Tai reikšmingas žingsnis link decentralizuoto ir ekologiško požiūrio į žemės ūkį“.

Ruošdamiesi kurti savo prietaisą, mokslininkai ištyrė, kaip įvairūs aplinkos veiksniai, tokie kaip drėgmė, vėjo greitis, druskos lygis ir rūgštingumas, veikia amoniako gamybą. Jie taip pat ištyrė, kaip procesą veikia vandens lašelių dydis, tirpalo koncentracija ir vandens sąlytis su vandenyje netirpstančiomis medžiagomis. Galiausiai jie išbandė geležies oksido ir rūgšties polimero mišinį su fluoru ir siera, kad nustatytų idealias sąlygas amoniakui gaminti ir suprastų, kaip šios medžiagos sąveikauja su vandens lašeliais.

Technologiniai privalumai

Stanfordo komandos sukurta technologija dabar jau švariai ir nebrangiai gamina amoniaką ir naudoja aplinkinį orą, kad iš vandens garų gautų azotą ir vandenilį. Praleisdami orą per tinklelį, padengtą katalizatoriais, kad palengvintų reikiamą reakciją, mokslininkai pagamino pakankamai didelės koncentracijos amoniako, kuris galėtų tarnauti kaip hidroponinė trąša šiltnamio sąlygomis.

Skirtingai nuo tradicinių metodų, nauja technologija veikia esant kambario temperatūrai ir standartiniam atmosferos slėgiui, todėl prie tinklo nereikia prijungti jokio išorinio įtampos šaltinio. Ūkininkai galėtų naudoti nešiojamąjį įrenginį vietoje, todėl nebereikės pirkti ir siųsti trąšų iš gamintojo.

Laboratorinių eksperimentų metu komanda įrodė tolesnį šio metodo potencialą, perdirbdama vandenį per purškimo sistemą ir pasiekdama amoniako koncentraciją, pakankamą šiltnamyje auginamiems augalams tręšti vos po dviejų valandų. Naudojant specialų mikroporo filtrą šis metodas galėtų pagaminti pakankamai amoniako, kad būtų galima naudoti platesnius žemės ūkio poreikius.

Amoniako svarba

Anot tyrimo bendraautoriaus Chanbasha Basheero iš Karaliaus Fahdo naftos ir mineralų universiteto, prietaisas bus paruoštas naudoti tik po dvejų ar trejų metų. Tuo tarpu mokslininkai planuoja naudoti vis didesnes tinklelio sistemas, kad pagamintų daugiau amoniako. „Yra daug erdvės tai plėtoti“, - sakė Ch. Basheeras.

Amoniako yra svarbus ne tik trąšų gamybai. Kaip švarios energijos nešėjas, dėl didesnio sugeneruotos energijos kiekio jis gali efektyviau kaupti ir transportuoti atsinaujinančią energiją, nei vandenilio dujos. Dėl diegiamų panašių inovacijų amoniakas gali būti naudojamas net laivyboje.

„Žalias amoniakas yra nauja tvarumo riba“, - sakė R. Zare. - „Šis metodas, jei jį galima ekonomiškai išplėsti, galėtų drastiškai sumažinti mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro keliuose sektoriuose“.

Minėtą tyrimą finansavo JAV oro pajėgų mokslinių tyrimų biuras ir Karaliaus Fahdo naftos ir mineralų universitetas.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...
2025/07/18

Pieno supirkimo kaina: birželis

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną Lietuvoje 2025 m. birželio mėnesį.
2025/07/18

Moksleivių fizinis aktyvumas – ką nustatė profilaktiniai jų sveikatos patikrinimai?

Daugėja ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų, kuriems profilaktinio sveikatos patikrinimo metu nustatoma pagrindinė fizinio ugdymo grupė. Tai rodo Higienos instituto administruojamos Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sis...
2025/07/18

Mėšlo eksportas: lyderiai ir autsaideriai

Lietuvoje gyvulininkystės sektorius yra gilioje krizėje, o štai Nyderlandai veržliai plečia mėšlo eksportą. 2025 m. pirmąjį pusmetį jis smarkiai išaugo ir yra 27,4 proc. didesnis nei 2024 m. pirmąjį pusmetį. „Ūkinin...