Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +10,7 °C Debesuota
Penktadienis, 29 Kov 2024

Turtinga istorinė patirtis

2023/04/03


„Prieš keliolika metų atradau pomėgį aviacijai – parasparniams, – kalba Šakių r. ūkininkas Ričardas Lekavičius, Lietuvos regionų partijos (LRP) kandidatas į Šakių rajono merus, – pakilęs virš žemės, pajunti erdvės skonį, begalinį energijos, ryžto ir atsakomybės jausmą. Nepakartojamos gimtojo krašto spalvos, laukų, miškų ir upių, kaimų ir miestelių kontūrai. Siekis veikti provokuoja stiprios lyderystės motyvą ir norą stiprinti savo regioną, Šakių rajono savivaldybę, sudaryti sąlygas tvariam ir kokybiškam vietos gyventojų veiklos bei gyvenimo sąlygų kūrimui.“

Pasak R. Lekavičiaus, LRP kandidatai į Šakių rajono savivaldybės tarybos narius – įvairių profesijų, sričių atstovai, profesionalai, kuriuos jungia bendras tikslas – kompetencija, žiniomis, patirtimi ir bendradarbiavimu stiprinti Šakių kraštą. Jų veikla pagrįsta pagrindiniais prioritetais, kiekvienam žmogui užtikrinančiais socialiai teisingą ir harmoningą gyvenimo kokybės augimą.

„Valstybės pamatas – šeima, – kalba R. Lekavičius, – ją puoselėti mokiausi iš savo tėvų – zanavykės ir žemaičio, išauginau sūnų, jaunąjį ūkininką Adomą, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos magistrą, dukras Ugnę, būsimąją medikę, mokslus kremtančias Rugilę, Smiltę ir Aistę, esu sulaukęs anūkų. Visi vaikai svajoja gyvenimą kurti Lietuvoje, savame krašte. Išvažiuodamas iš namų aš kaskart matau pušį – kiekvieną kartą ji man tokia pati ir – kitokia. Visas rajonas yra toks pats ir nepakartojamas. Šakių kraštas visais laikais užėmė išskirtinį vaidmenį puoselėjant Lietuvos valstybingumą. Mūsų žemėje gimė, augo, brendo stiprūs valstybininkai: knygnešystės siela kunigas Martynas Sederevičius, daktaras, lietuvių laisvės šauklys Vincas Kudirka, norminės lietuvių kalbos kūrėjas Jonas Jablonskis. Šakių rajonas privalo tapti viena iš savivaldybių, kur būtų patrauklu gyventi šeimai, žmogui, kur veiktų ir derėtų pamatinių moralės, teisės normų sistema, būtų puoselėjami papročiai ir tradicijos.“

R. Lekavičiaus teigimu, eidamas į politiką žmogus pirmiausia turi pasirūpinti savo dvasios tvarka, paskui – savo aplinka, savivaldybe. Tai lemtų pokyčius Lietuvoje, Europoje, pasaulyje. „Basam stovėti prie Prezidentūros, saugant vaikų sveikatą ir ateitį – ne pats geriausias pasirinkimas valstybėje“, – sako R. Lekavičius.

Šakių rajono savivaldybei LRP atstovas R. Lekavičius savo rinkimų programoje siūlo realiai spręsti pirmo būsto įsigijimo klausimus, įteisinti savivaldybės naujagimiui skiriamą kraitelį, pagalbos kortelę mokiniui.

​„Atradau pomėgį aviacijai – parasparniams“ – sako Šakių r. ūkininkas Ričardas Lekavičius.

Regiono virsmas

„Dar sovietmečiu, Šakių rajone prasidėjo kaimo mokyklų naikinimas, kuris tęsiasi iki šiol, – pasakoja R. Lekavičius, – dabartinėms ugdymo įstaigoms trūksta vadovų, mokytojų, visuomenė vaikų nemotyvuoja siekti aukštesnių rezuatų, juos vargina ilgos kelionės iki mokyklos. Pats ugdymo procesas taip pat reikalauja naujo požiūrio, naujų programų ir investicijų į jaunimo ateitį.“

Pasak R. Lekavičiaus, 1989 m. Šakių rajone buvo 2 miestai, viena miesto tipo gyvenvietė, 555 kaimai, 41 840 gyventojų, 2021 m. –
3 miestai, 8 miesteliai, 528 kaimai, 5 viensėdžiai, 26 tūkst. gyventojų. Tad rajonas tuštėja, jo demografinėmis problemos valdantieji nesirūpina. Kaip teigia LRP kandidatas į Šakių rajono savivaldybės vadovus R. Lekavičius, nuo nedidelių kaimo mokyklų, medicinos punktų naikinimo prasidėjo socialinė regionų erozija, palietusi pagrindinį rajono ekonominio tvarumo garantą – žemės ūkio sektorių. Lankydamasis Italijoje, Suomijoje ir kitose šalyse, R. Lekavičius stebėjo, kaip sukonstruotos kaimų bendruomenės, kokie stiprūs nedideli šeimos pieno ūkiai, įgyvendinama trumpoji maisto grandinė nuo lauko iki stalo. Šakių rajono savivaldybėje prioritetas teikiamas stambiems augalininkystės ūkiams. Investuojama į brangią žemės ūkio techniką, technologijas. Vis tik gyvulininkystės ūkiai sukuria didesnę pridedamąją vertę, įdarbina daugiau kaimo žmonių, aprūpina žaliava miesto verslus, sukuria naujų darbo vietų.

„Per pastaruosius dešimtmečius mūsų šalies žemės ūkis tris kartus persivertė per galvą, – neabejoja R. Lekavičius, – išardyti stambūs kolektyviniai ūkiai, sukurti nedideli šeimos ūkiai, dabar vėl stambinami ūkiai. Manau, reikėjo daugiau dėmesio skirti nedideliems mišrios gamybos ūkiams, į juos žiūrėti kaip į socialinį reiškinį, kuris leidžia žmogui išgyventi. Ar tai naudinga mūsų šalies ekonomikai, kai lietuviai į Suvalkus važiuoja pirkti pieno, mėsos produktų, kurie ten perpus pigesni? Mūsų kraštui tai katastrofa, ir dėl to žmonės kaina neviešus politikų susitarimus. Kažin kaip pasikeistų savivaldybės pajamos, jeigu Šakiuose atsirastų lenkų valdomas pigesnių įvežtinių maisto produktų prekybos centras?“

​Ričardas Lekavičius su pieno protesto akcijos dalyviais.

Atsakymų yra

LRP kandidato į savivaldybės merus R. Lekavičiaus pastebėjimu, senstantis kaimas susiduria su ribotu sveikatos ir socialinių paslaugų pasiekiamumu. Norėdamas susileisti gydytojo paskirtus vaistus, kaimo senolis turi važiuoti į Šakius. Kas žmogų nuveš, po valandos parveš? Ir taip dešimtį kartų. „Paskirkime slaugytojai automobilį – taip sutaupysime ir laiko, ir lėšų, paslauga taps pasiekiama kaimo ir miestelių gyventojams“, – kalba R. Lekavičius. Jam keistai skamba dabartinių rajono politikų nusiskundimai, kad savivaldybei neužtenka lėšų jos valdymui.

LRP savo programoje siūlo išsaugoti Šakių ligoninę su visais veikiančiais skyriais, nuolat gerinti jų materialinę bazę, užtikrinti ir išplėtoti mobiliųjų medicininių paslaugų tiekimą kiekvienam rajono gyventojui, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos, kviesti medicinos specialistus atvykti į rajoną, suteikti jiems naują gyvenamąjį būstą.

LRP Šakių komandai aktualus visuomenės ugdymas, propaguojant sportą ir sveiką gyvenseną.

R. Lekavičiaus savivaldos rinkimų programoje numatyta pagalba bendruomenėms ir nevyriausybinėms organizacijoms, palankių verslui sąlygų sudarymas, nuo savivaldybės priklausančių mokesčių persvarstymas, viešųjų erdvių sutvarkymas (atnaujintos automobilių stovėjimo aikštelės, šaligatviai, didesnis finansavimas žvyrkelių priežiūrai, spartesnis gatvių ir kelių asfaavimas). „Rajone neturi būti asfauotų kelių, kurie baigiasi vidury laukų“, – liūdną praeities praktiką prisimena R. Lekavičius.

Kandidatą palaiko ryžtas ir drąsa

„Ukrainos pavyzdys parodė, kad pasaulis yra trapus, – kalba R. Lekavičius, – šiandien turime galvoti, kaip Šakių rajonas gyvens rytoj, poryt, po 10 ir po 100 metų, ką mes paliksime ateities kartoms. Prisimenu savo vaikystę, jaunystę šiame krašte. Kaimas buvo gyvybingas, augino ir maitino miestą. Šiandien mus užplūdo globali tendencija beatodairiškai žalinti kaimą ir žemės ūkį, atsisakyti pieno ir mėsos gamybos, net gauti už tai pinigų, steigti „popierines“ bendruomenes, kurti niekam nereikalingus ES finansuojamus projektus. Važiuoji per rajoną – tuščios sodybos, be gyvybės likę kaimai, apleisti namai. Susidaro įspūdis, kad į šalį plūsta europinės lėšos, kurios skiriamos ne kurti kaimą, o jį naikinti. Kaip gelbėsimės įvykus avarijai Astravo atominėje elektrinėje? Kur slėpsimės, kuo maitinsimės?“

R. Lekavičius pateikia Naujosios Akmenės rajono savivaldybės pavyzdį. Atėjęs naujas, energingas, ryžto ir drąsos kupinas meras miegantį kraštą pavertė klestinčiu, patraukliu žmonėms ir verslui. Savarankiškumo laimėjimų pasiekusios Kazlų Rūdos ir Širvintų rajono savivaldybės, nors daugeliu atvejų „centrinės“ valdžios ir regionų santykiai tebėra svarstytini, savivalda paliekama podukros vietoje. „Dalis darbingų Šakių rajono gyventojų kasdien važiuoja dirbti į Kauną, – kalba R. Lekavičius, – Šakiuose likę 5 tūkst. gyventojų, kaimuose, miesteliuose – apie 21 tūkst. Kas apgyvendins ištuštėjusias savivaldybės teritorijas, kur tos darbo rankos, kurios rūpinsis garbaus amžiaus senoliais, uždirbs jiems pensijas?“

Tikėti ir pasitikėti žmonėmis

Pasak R. Lekavičiaus, valstybės ir Europos Sąjungos remiamos programos kaimui ir žemės ūkiui tampa nepatrauklios dėl didžiulio biurokratizmo, šūsnių dokumentų, būsimų įpareigojimų, draudimų ir bausmių. Valstybei, jos žmonėms atstovaujanti savivalda gali imtis regionų gelbėjimo strategijos.

Vadovas (meras) turi inicijuoti kaimo gaivinimo projektus. Remiantis gyventojų apklausų duomenimis, vietovėse būtina atkurti vaikų sveikatą ir ugdymo kokybę užtikrinančias mokyklėles, sveikatos ir socialinės pagalbos paslaugų įstaigas, sudaryti sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui, tam panaudojant visas regionų ir šalies valdžios turimas galias, garantuojant skaidrų biudžeto ir projektų vykdymą. Jaučiant, kad savivaldybės taryboje nebus priimti geriausi sprendimai, organizuoti gyventojų apklausas, apibendrinus jų rezuatus, priimti nutarimus ar rezoliucijas, deleguotas vykdančiosios ir įstatymus leidžiančiosios valdžios institucijoms. Korupcijos prevencija neturėtų palikti savivaldybės tarybos narių darbotvarkės.

„Svarbiausia – susigrąžinti žmonių pasitikėjimą valdžia, – įsitikinęs kandidatas į Šakių rajono savivaldybės merus R. Lekavičius. – Būdamas meru, atversiu savivaldybės administracijos erdves gyventojams, garantuosiu, kad kiekvienas žmogus seniūnijose ir kitose institucijose būtų laukiamas, išklausomas, sulauktų ne tik dėmesio, bet ir pagalbos. Taip pat sieksiu pritraukti investuotojų, skatinsiu kurti naujas darbo vietas, kad jaunos šeimos norėtų čia gyventi ir auginti vaikus. Asmeninis mero rūpestis – pritraukti lėšų keliams asfauoti, aktyviai prisidėti vystant laivybą Nemunu, užtikrinti tinkamo lygio civilinės saugos siste-
mą – kiekvienas rajono gyventojas turi būti pasirengęs kritinei situacijai. Pažadu tęsti ankstesnių savivaldybės vadovų pradėtus racionalius darbus, pakei juos į aukštesnį lygį. Šiai misijai atlikti turiu aiškią viziją, vertybinį nusiteikimą ir drąsos. To reikia mums visiems. Įgyvendinkime tai drauge – balsuokite už mane, o aš jums nuoširdžiai dirbsiu.“ R. Lekavičius ragina visos Lietuvos žmones paskatinti savo pažįstamus šakiečius balsuoti už jį, nes į atsinaujinusius Šakius visiems bus maloniau atvažiuoti.

Juozas DOVYDAITIS

 

Ričardo Lekavičiaus asmeninės nuotraukos

Politinė reklama apmokėta Lietuvos regionų partijos.

Nr. 38/7

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Baseine atliekama kineziterapija daro stebuklus

Po patirtų traumų ar persirgtų ligų gydymo neretam ligoninės pacientui prireikia ir reabilitologo pagalbos. Prieš penkiolika metų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje įsikūrusiame Ambulatorinės reabilitacijos centre kasdien įveikti skau...
2024/03/29

Rajonuose duris atvers NŽT asmenų aptarnavimo kabinetai

Siekiant padidinti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) paslaugų prieinamumą, nuo 2024 m. balandžio 2 d. NŽT atnaujina asmenų aptarnavimą rajonuose, buvusiose NŽT patalpose. Gyventojai gyvai bus priimami kiekvieną antradienį 46-iuose padaliniuose.
2024/03/29

Bebrai verčia medžius, bet priemonių jiems suvaldyti nėra

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Šiemet gyventojai kaip niekad dažnai piktinasi dėl bebrų daromos žalos – nugriaužiamų medžių bei krūmų, rausiamų urvų, neva darkomo kraštovaizdžio. Skundai plaukia ir iš mi...
2024/03/29

UŽŪT vadovas apie Ukrainos ir Lenkijos derybas dėl sienų blokados

Ukrainos žemės ūkio tarybos (UŽŪT) vadovas Andriy Dykun kartu su kitų šakinių asociacijų atstovais dalyvavo kovo 27 d. Varšuvoje vykusiame dvišaliame Ukrainos ir Lenkijos žemės ūkio ministrų susitikime dėl žemės ūkio eksporto ...
2024/03/29

Prieš Velykas – gyvūnų teisių gynėjų akcija

Nevyriausybinė gyvūnų teisių gynimo organizacija artėjant Velykoms surengė kampaniją „Išteisink už grotų kalinčias vištas“. Šįkart norima labiau paspausti Lietuvos įmones, kurios naudoja narvuose laikomų viš...
2024/03/29

Aktualu „ekologams“: keitėsi kai kurių sertifikavimo įkainių formuluotės

Žemės ūkio ministro kovo 26 dienos įsakymu buvo atlikti daliniai ekologinės gamybos sertifikavimo (oficialios kontrolės) įkainių keitimai. Patikslintos tik atskirų įkainių formuluotės, o įkainių dydžiai nesikeitė.
2024/03/29

Ekologinių sistemų išmokų dydžiai ir reikalavimai

Ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraišką, gali savanoriškai pasirinkti dalyvauti klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekologinėse sistemose) bei pretenduoti į išmokas. Kviečiame susipažinti ...
2024/03/29

Aplinkosaugininkai ragina pamiršti pataisus ir skinti kuo daugiau invazinių sausakrūmių

Artėjant gražiausiai pavasario šventei – Šv. Velykoms, daugelis ieško originalių būdų papuošti namus ir šventinį stalą. Aplinkos ministerija siūlo savo erdvių puošybai pasirinkti natūralias, tvarias ...