Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +10,4 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Tvariosios inžinerijos studentų profesinės perspektyvos ir gaunamos stipendijos daugeliui gali sukelti pavydą

2024/02/03


Vytauto Didžiojo universitete Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) šiais mokslo metais startavo šalyje unikali studijų programa „Tvarioji inžinerija“. Aiškėja, kad ji išskirtinė netgi keliais aspektais: programos turinys griauna jaunuolių stereotipus apie žemės ūkį, patvirtina agroverslo lūkesčius, o besimokantieji ne tik įgyja technologijas ir gamtą jungiančių žinių, bet ir gauna solidų finansinį paskatinimą.

Pirmakursio pasiekimai, vizionieriaus žvilgsnis ir motyvacija neliko nepastebėti

„Tikriausiai nustebinsiu pasakydamas, kad mūsų šeima iki šiol neturėjo nieko bendro su žemės ūkiu, o pats esu gavęs šimtuką iš valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino“, – su šypsena kalba VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto studijų programos „Tvarioji inžinerija“ pirmakursis Arnas Katilius, pridurdamas, kad iš tiesų ir matematika mokantis Kuršėnų (Šiaulių r.) Lauryno Ivinskio gimnazijoje jam sekėsi ne ką prasčiau – šio dalyko Arno valstybinio abitūros egzamino žinios įvertintos 90 balų.

„Mano apsisprendimas studijuoti naujausioje VDU ŽŪA programoje buvo labai gerai apgalvotas. Svarsčiau tarp kelių pasirinkimų ir kelių universitetų, bet nulėmė tai, kad programa „Tvarioji inžinerija“ yra nauja, aktuali, todėl buvau įsitikinęs, jog rengėjai į ją sudėjo viską, kas įmanoma geriausio. Akivaizdu, kad neklydau“, – teigia pašnekovas, pastebėdamas, kad ne mažiau svarbus argumentas buvo ir viešoji nuomonė, kad VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto absolventai yra gerai vertinami darbdavių ir laukiami moderniausiose agroverslo įmonėse.

arnas katilius
Arnas Katilius tvirtina, kad jo pasirinkimą nulėmė tai, kad programa „Tvarioji inžinerija“ yra nauja, aktuali.

Katilius su šypsena pasakoja, kad VDU ŽŪA šiemet sulaukė tikro kuršėniškių abiturientų antplūdžio – studijas Agronomijos fakultete pasirinko Arno draugė Gustė, o jis pats tvariosios inžinerijos perspektyvomis įtikino du savo bičiulius, bendraklasius Mantą ir Jeronimą.

Laisvalaikį Arnas skiria dar mokykloje turėtam didžėjavimo hobiui, tačiau laiko tam teigia turintis nedaug, nes visą jį skiria studijoms. „Iš tiesų rinkdamasis studijų vietą ir programą domėjausi, kokios galimybės aukštojoje mokykloje gauti stipendiją, nes turbūt nė vienam studentui nesinori nei būti našta šeimai, nei naktimis dirbti. Paaiškėjo, kad „Tvarioji inžinerija“ ir šiuo požiūriu buvo lyderė“, – džiaugiasi Arnas, kiekvieną mėnesį gaunantis (ir visus ketverius studijų metus gausiantis) Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) skirtą tikslinę skatinamąją 200 Eur dydžio stipendiją kaip studentas, pasirinkęs valstybei aktualias žemės ūkio srities studijas. Po motyvacinio pokalbio su vienos lyderiaujančių šalyje agroverslo įmonės „DOJUS agro“ vadovais Arnas tapo ir šios įmonės stipendininku – kiekvieną mėnesį ši įmonė jam skiria 150 Eur skatinamąją stipendiją. Dar pusšimčio eurų mėnesinę socialinę išmoką pažangiam studentui moka valstybė.

„Labai maloniai nustebino šiuo metu jau ir mano paties Alma Mater. Buvau girdėjęs, kad VDU ŽŪA alumnai garsėja savo solidarumu ir yra įsteigę „ŽŪA alumni“ labdaros ir paramos fondą „Pagalba regionų jaunimo studijoms”. Šis fondas ir pati VDU ŽŪA kaip vienam aukščiausiais balais įstojusiajam studijuoti man įteikė 1000 Eur dydžio skatinamąją stipendiją. Tikrai visada labai stengiausi mokytis ir džiugu, kad dividendai jau grįžta“, – neslepia džiugesio vaikinas.

Skatinamąją stipendiją A. Katiliui skyrusios UAB „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė Zubenienė pastebi, kad kvalifikuotų specialistų šiuo metu gyvybiškai trūksta praktiškai visoms šalies agroverslo įmonėms. Todėl jos jau ne konkuruoja tarpusavyje, bet vienijasi, ieškodamos sprendimų. Iki šiol efektyviausias jų – aktyviai bendradarbiauti su šiuos specialistus rengiančia VDU ŽŪA, vystant drauge įsteigto pirmojo Lietuvoje Žemės ūkio inžinerijos studijų klasterio veiklą, regionuose dar plačiau steigiant eksperimentines inžinerijos klases moksleiviams, labiausiai motyvuotus studentus skatinant stipendijomis. „Šiųmečio mūsų stipendininko A. Katiliaus pasiekimai, ateities vizionieriaus žvilgsnis ir motyvacija siekti užsibrėžto tikslo buvo svarbiausios „dedamosios“ pirmakursiui skiriant tradicinę mūsų įmonės įsteigtą stipendiją“, – teigia D. Tatarūnaitė Zubenienė.

diana tatarunaite zubeniene
UAB „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė Zubenienė pastebi, kad kvalifikuotų specialistų šiuo metu gyvybiškai trūksta praktiškai visoms šalies agroverslo įmonėms.

Studentės jau laukia darbo vieta moderniausioje Europoje giluminio grūdų perdirbimo įmonėje

VDU ŽŪA tvariąją inžineriją studijuojanti Agnė Dargytė pasakoja „pirmąją meškerę“ ant šios aukštosios mokyklos užmetusi dar prieš kelerius metus, kuomet Telšių Žemaitės gimnazijoje, kurioje mokėsi, apsilankė UAB „Agrokoncerno grupė“ atstovai. Jie ne tik atskleidė, koks modernus, kaip sparčiai skaitmenizuojamas ir robotizuojamas yra žemės ūkio sektorius, bet ir ragino moksleivius nepraleisti progos pasinaudoti įmonės stipendijomis, mokamomis VDU ŽŪA studijuojantiems būsimiems savo darbuotojams.

Agnė šią frazę gerai įsidėmėjo ir baiginėdama mokyklą pati kreipėsi į „Agrokoncerną“ su klausimu, ar studijuodama naujojoje programoje „Tvarioji inžinerija“ galės pretenduoti į šią stipendiją.

„Paaiškėjo, kad pasirašiusi sutartį su šia įmone visus ketverius studijų metus, įskaitant ir vasaros laikotarpius, kiekvieną mėnesį gausiu 500 Eur dydžio stipendiją, o baigusi mokslus – kiekvieno jauno specialisto svajonių darbą“, – su šypsena pasakoja Agnė, skaičiuojanti, kad ji, kaip ir bendramokslis Arnas, kiekvieną mėnesį dar gauna Žemės ūkio ministerijos skirtą 200 Eur dydžio stipendiją, ir dar pusšimčiu eurų kaip pažangi studentė yra skatinama valstybės. Laisvalaikiu gyvulininkystės ūkyje tėvams talkinančios merginos ateities planai – nuosekliai studijuoti nelengvus, bet, Agnės žodžiais, ir merginoms tikrai „įkandamus“ inžinerijos dalykus, o baigus mokslus išvykti dirbti į Kuršėnus.

Tai, kad A. Dargytės Kuršėnuose statomoje Europoje moderniausioje grūdų giluminio perdirbimo gamykloje laukia inžinierės darbo vieta, patvirtina ir įmonės „Agrokoncernas GDP“ personalo ir projektų vadovė Onutė Verygaitė.

„Šiuolaikinio žemės ūkio sektoriaus be inžinerijos neįmanoma net įsivaizduoti. Mūsų įmonių grupės didieji strateginiai projektai taip pat yra vienareikšmiai susiję su inžinerinėmis inovacijomis. Todėl labai remiame šios krypties studijas. Mūsų siūloma stipendija susidomėjusi ir šiuo metu ją gaunanti Agnė yra pakviesta prisijungti prie naujosios gamyklos kolektyvo – darbuotojų schemoje suradome vietą, kurioje ji galės sėkmingiausiai realizuoti savo žinias skaitmenizavimo, programavimo, robotizavimo procesuose.

Būsima gamykla yra visiškai orientuota į žiedinę ekonomiką ir Europos žaliąjį kursą. Tad Agnė, puikiai išmananti šiuos dalykus, bus labai naudinga ir reikalinga specialistė“, – įsitikinusi O. Verygaitė, atkreipianti dėmesį, kad ketverius metus mėnesinę 500 Eur dydžio stipendiją iš įmonės gaunantis studentas įsipareigoja baigęs studijas įmonėje dirbti tiek pat laiko, t. y. ketverius metus. Jaunam specialistui dvejus metus įmonė nemokamai suteikia būstą, visam laikotarpiui skiria automobilį bei moka didesnį nei dviejų vidutinių šalies atlyginimų dydžio darbo užmokestį. Ir, kas ne mažiau svarbu, – profesinio stažo neturintis jaunas darbuotojas turi galimybę įgyti praktikos moderniausioje darbo vietoje.

Pirmieji programos gyvavimo mokslo metai pranoko jos rengėjų lūkesčius

VDU Žemės ūkio akademijos Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika taip pat įsitikinęs bakalauro studijų programos „Tvarioji inžinerija“ perspektyvomis – programa sukurta bendradarbiaujant su šalies agroverslo lyderiais ir yra orientuota į jo poreikius.

„Programos „Tvarioji inžinerija“ absolventai bus įgiję įvairių tarpdisciplininių žinių: inžinerijos, informatikos, gamtos mokslų. O tai labai aktualu siekiant darnos tarp technologijų ir gyvosios gamtos“, – pasakoja doc. dr. R. Domeika, atkreipiantis dėmesį, kad bakalauro studijų programa „Tvarioji inžinerija“ – vienintelė studijų programa Lietuvoje, sukurta rengti specialistams, mokantiems diegti ir valdyti išmaniąsias inžinerines sistemas – dronus, robotus, dirbtinį intelektą, precizinį mašinų valdymą gyvojoje gamtoje. Studijos apima aplinkos inžinerijos ir informatikos kryptis. Studijų metu gilinamasi į tvarių žiedinės gamybos skaitmeninių technologijų taikymą, projektavimą ir išmaniųjų inžinerinių sistemų diegimą maisto ir pašarų žaliavų gamybos, organinių atliekų utilizavimo, bioenergijos gamybos sektoriuose. VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekano pastebėjimu, jau patys pirmieji šios programos gyvavimo mokslo metai parodė, kad ji kardinaliai keičia stereotipinį jaunuolių požiūrį į žemės ūkį atskleisdama jo modernumą, programa yra gerai vertinama studentų bei darbdavių.

rolandas domeika
VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika pastebi, kad „Tvarioji inžinerija“ – vienintelė studijų programa Lietuvoje, sukurta rengti specialistams, mokantiems diegti ir valdyti išmaniąsias inžinerines sistemas – dronus, robotus, dirbtinį intelektą, precizinį mašinų valdymą gyvojoje gamtoje.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...
2024/03/03

Savo kandidatus į EP patvirtino dar viena politinė partija: sąrašą ves A. Kubilius

Šiandien Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą (EP).
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.