Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Tytuvėnų vienuolyno gaisro žalos atlyginimas dviem bendrovėms padvigubėjo

2024/02/19


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Lietuvos apeliacinis teismas iš dalies tenkino akcinės draudimo bendrovės „Gjensidige“ apeliacinį skundą ir konstatavo, kad UAB „Agromena lt“ ir BĮ „Kultūros infrastruktūros centras“, dėl kurių darbuotojų kaltės Tytuvėnų bernardinų vienuolyne ir bažnyčioje 2012 metais kilo gaisras, šiuos pastatus apdraudusiai draudimo bendrovei turės sumokėti dvigubai daugiau, negu buvo priteisęs pirmosios instancijos teismas.

Ne 327 000, o 610 000 eurų

Šiaulių apygardos teismas draudimo bendrovei „Gjensidige“ solidariai iš Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblio statybos darbų rangovės UAB „Agromena lt“ ir techninę priežiūrą vykdžiusio BĮ „Kultūros infrastruktūros centras“ buvo priteisęs beveik 330 tūkstančių eurų išmokėtos draudimo išmokos už draudžiamuoju įvykiu pripažintą vienuolyne ir bažnyčioje kilusį gaisrą. Draudimo bendrovė tuomet prašė priteisti beveik 900 tūkstančių eurų.

Gaisras vienuolyne kilo dėl minėtų įmonių netinkamai atliktų veiksmų projektuojant, montuojant dūmtraukį, netinkamai atliekant statybos techninę priežiūrą ir vėliau išplito į bažnyčios pastatą.

Nustatyta, jog prie nelaimės prisidėjo ir VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“ vadovo Prano Jurkaičio netinkamas pareigų vykdymas – jis atjungė vienuolyne suveikusią priešgaisrinę signalizaciją, ją perkrovė ir nepatikrino, kodėl ši suveikė.

Pirmosios instancijos Šiaulių apylinkės teismas buvo nusprendęs, kad statybos dalyvių ir VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“ atsakomybė dėl kilusios žalos gali būti individualizuota, ją paskirstant taip: BĮ „Kultūros infrastruktūros centras“ ir UAB „Agromena lt“ solidariai 50 procentų bei tiek pat – VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“, nes būtent centro vadovo veiksmai, suveikus priešgaisrinei signalizacijai, teismo vertinimu, lėmė gaisro išplitimą ir žalos mastą.

Tačiau Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija pažymėjo, kad tiek BĮ „Kultūros infrastruktūros centras“ ir UAB „Agromena lt“ netinkamai atlikti veiksmai, tiek signalizaciją išjungusio VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“ vadovo P. Jurkaičio veiksmai nulėmė, kad gaisras kilo ir vienuolyno pastate, ir bažnyčioje, tačiau šių subjektų atsakomybė dėl padarytos žalos yra skirtinga.

Teisėjų kolegijos vertinimu, UAB „Agromena lt“ ir „Kultūros infrastruktūros centras“ turi solidariai atlyginti draudimo bendrovei „Gjensidige“ 70 procentų visos už draudžiamąjį įvykį išmokėtos sumos, o VšĮ „Tytuvėnų piligrimų centras“ – 30 procentų.

Nustatęs tokį atsakomybės santykį, Apeliacinis teismas nusprendė, kad UAB „Agromena lt“ ir BĮ „Kultūros infrastruktūros centras“ turės solidariai sumokėti ADB „Gjensidige“ ne 327 849,86 euro, kaip buvo nusprendęs Šiaulių apygardos teismas, o 610 351,02 euro.

Žala – milijoninė

Tytuvėnų vienuolyną ir bažnyčios ansamblį gaisras suniokojo 2012 metų sausio 26-osios rytą. Ekspertų išvadomis, gaisras kilo dėl palėpėje įrengto kietojo kuro katilų dūmtraukio.

Pirmiausia dūmtraukyje užsidegė suodžiai, dėl to buvo pažeista izoliacija. Sutrūkinėjus jai, kaminas perkaito ir dėl to užsidegė stogo medinės konstrukcijos.

Nustatyta, kad statinio kaminas buvo įrengtas ne pagal projektą.

Ikiteisminio tyrimo metu taip pat nustatyta, kad gaisro išvakarėse buvo suveikusi priešgaisrinė signalizacija, tačiau buvęs „Tytuvėnų piligrimų centro“ tuometinis vadovas P. Jurkaitis nepatikrino, kodėl suveikė priešgaisrinė signalizacija ir ją išjungė.

Gaisro Tytuvėnų bernardinų vienuolyne ir bažnyčioje metu buvo sugadinta 60 vienuolyno ekspozicijos patalpoje buvusių eksponatų, padaryta ne mažesnė kaip 1 862 296 eurų žala, sunaikintos ir sugadintos reikšmingos kultūros vertybės.

Dėl gaisro tuomečiam vadovui P. Jurkaičiui buvo taikyta ir baudžiamoji atsakomybė – jis buvo nuteistas už tai, kad išjungė signalizaciją ir taip prisidėjo prie gaisro išplitimo. 2017 metų pabaigoje Aukščiausiasis Teismas atmetė P. Jurkaičio skundą, kuriuo jis pripažintas kaltu dėl didelio gaisro vienuolyno ansamblyje, jis liko pripažintas kaltu dėl tarnybos pareigų neatlikimo ir didelės kultūrinės reikšmės turinčių vertybių sunaikinimo bei sugadinimo, tuo pačiu sprendimu palikta galioti anksčiau teismo skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, kurios vykdymas atidėtas pusantrų metų.

Kiti asmenys – statinio techninis prižiūrėtojas Vytautas Liubinas, statybų vadovas Voldemaras Motiekaitis, projekto vadovė Regina Tumpienė – baudžiamosios atsakomybės išvengė, suėjus apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminui.

Tytuvėnų vienuolyną buvo apdraudusi bendrovė „Gjensidige Baltic“.

 

Edita AKSOMAITIENĖ / ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Redakcijos archyvo nuotr.: gaisras Tytuvėnų vienuolyne ir bažnyčios ansamblyje kilo 2012 metų sausio 26-osios rytą.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Parašų rinkimas už kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą baigėsi

Ketvirtadienio vakarą, pasibaigus rinkėjų parašų rinkimo terminui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kiek šiuose rinkimuose kandidatų sąrašus keliančios politinės partijos deklaravo surinkę juos palaikančių rinkėj...
2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.