Kaunas +2,9 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024
Kaunas +2,9 °C Debesuota
Antradienis, 3 Grd 2024

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

2024/02/28


Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai kalba apie gilumines priežastis. Ūkininkai pastaruoju metu patiria pavojingą psichologinę įtampą. Ji yra nematoma protestų motyvacija.

Pernai paskelbtas Airijos ūkininkų psichikos sveikatos tyrimas, kurį atliko Dublino universiteto koledžo (UCD) mokslininkai. Tikslas buvo suprasti, kas būtent daro įtaką ūkininkų psichikos sveikatai, ir įdiegti šiai bendruomenei tinkamą paramą.

Išskyrė penkis didžiausią stresą sukeliančius veiksnius

Apie atliekamą tyrimą nemažai rašė airių žemės ūkio žiniasklaida ir ne tik. Tyrimas ypač aktualus žinant dabartinį žemdirbių bendruomenės bei vykdomosios valdžios, teisės aktų kūrėjų Briuseliyje susipriešinimą.

Viena iš projekto koordinatorių Alison Stapleton teigia, kad ūkininko ūkis yra viena pavojingiausių darbo vietų. Taip yra anaiptol ne vien rizikos patirti fizinę traumą. 

Mokslininkės pastebėjimu, ūkininkų santykis su žeme yra unikalus. Ūkininkavimas  yra daugiau nei verslas. Kai kurie ūkininkai dirba po 15 val. per dieną, tačiau ir po darbo jiems sunku pailsėti, atitrūkti mintimis nuo žemės.

Ūkininkai susiduria su daugybe unikalių iššūkių ir streso veiksnių, tokių kaip vyriausybės politikos kaita, gyvūnų ir (arba) pasėlių ligų protrūkiai, vienatvė, žiniasklaidos klaidingai formuojamas žemės ūkio įvaizdis, finansiniai nuostoliai ir kita.

Apklausa patvirtino, kad didžiulis streso šaltinis yra patikros. Gali būti sudėtinga spręsti paveldėjimo klausimus, ūkio valdymą ir kt.

Tyrėjų komanda išskyrė penkis didžiausią stresą sukeliančius veiksnius.

Pirmoje vietoje – vyriausybės politika, skirta klimato kaitai mažinti. Viena iš ūkininkų psichinės sveikatos tyrimo vadovų UCD prof. Louise McHugh, teigia: „Jie jaučiasi tapę atpirkimo ožiais, pagal savo vaidmenį neproporcingai kaltinami dėl klimato krizės".

Jie jaučiasi tapę atpirkimo ožiais, pagal savo vaidmenį neproporcingai kaltinami dėl klimato krizės.

prof. Louise McHugh

Toliau rikiuojasi šie stresą labiausiai sukeliantys veiksniai: ūkininkavimo pobūdžio nesuprantantys pašaliniai asmenys; susirūpinimas dėl savo ūkio ateities; neturėjimas laiko pakankamai praleisti su šeima poilsiaujant; riboti socialiniai ryšiai (pastarasis veiksnys mokslininkų buvo išskirtas, nes tyrimas buvo atliekamas kovido pandemijos metu).

Tai atsiliepia psichikos sveikatai

Ilgalaikis stresas gali neigiamai paveikti ūkininkų psichikos sveikatą ir turėti pražūtingų pasekmių pavieniams ūkininkams bei visam sektoriui.

Nacionalinio tyrimo metu buvo apklausti 256 ūkininkai (185 vyrai ir 71 moteris). Paaiškėjo, kad daugiau nei pusė (55,5 proc.) apklausos dalyvių yra susidūrę su vidutinio sunkumo ar itin sunkia depresija, 44,1 proc. – jaučia vidutinio sunkumo ar itin stiprų nerimą, 37,9 proc. – vidutinio sunkumo ar itin stiprų stresą.

Su panašiomis problemomis, nuolatiniu stresu ūkininkai susiduria visame pasaulyje.

Tiesa, pasak Australijoje atlikto tyrimo, tik 9 proc. ūkininkų prisipažino, jog per metus bent kartą kreipėsi į gydytoją dėl savo psichikos sveikatos, kai bendras šalies gyventojų vidurkis siekia 16 proc. Pavyzdys anaiptol nereiškia, kad Australijos ūkininkai atsparesni depresijai. Iš tiesų ši visuomenės dalis dėl savo veiklos specifikos ir aplinkos iššūkių susiduria su tris kartus didesne rizika nei kiti visuomenės nariai per tokį pat laikotarpį patirti didelę psichologinę įtampą.

...ši visuomenės dalis dėl savo veiklos specifikos ir aplinkos iššūkių susiduria su trigubai didesne rizika nei kiti visuomenės nariai per tokį pat laikotarpį patirti didelę psichologinę įtampą

Visi žemdirbiai  didžiuojasi tuo, kad yra maisto gamintojai ir užtikrina aprūpinimą maistu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Iššūkis kyla, kai jų prašoma sumažinti našumą, kad būtų sumažintas išmetamųjų teršalų kiekis. Tai kertasi su žemės ūkio tradicijų saugotojų pareiga. Žemdirbiai jaučia, kad maisto gamyba šiandieniniame pasaulyje nebėra vertinama, o tai menkina jų vertę visuomenėje.

Ūkininkams daromas spaudimas, bet Europos politika neskuba prisidėti prie jų pajamų apsaugos.

Finansinis nesaugumas tūkstančius Europos ūkių priverčia nutraukti veiklą. Situacija yra dramatiškesnė, nei kas nors gali pamanyti. Airijos ūkininkų apklausa atskleidė, kad penktadalis respondentų per pastarąsias dvi savaites svarstė apie savižudybę. Apie ūkininkų psichologinį nuovargį, stebimą daug dažniau nei vidutiniškai, pranešama iš Vokietijos, Austrijos...

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis