Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024
Ashburn +4,3 °C Dangus giedras
Antradienis, 23 Bal 2024

Ūkininkai patiria pavojingą psichologinę įtampą – bet kam tai rūpi?

2024/02/28


Pratrūkus ūkininkų protestams, politikai mėgina suvaldyti situaciją švelnindami žemės ūkio veiklai keliamus reikalavimus. Visuomenėje netrūksta ir neigiamo protestuojančių žemdirbių vertinimo, nesupratimo. Tuo tarpu užsienio mokslininkai kalba apie gilumines priežastis. Ūkininkai pastaruoju metu patiria pavojingą psichologinę įtampą. Ji yra nematoma protestų motyvacija.

Pernai paskelbtas Airijos ūkininkų psichikos sveikatos tyrimas, kurį atliko Dublino universiteto koledžo (UCD) mokslininkai. Tikslas buvo suprasti, kas būtent daro įtaką ūkininkų psichikos sveikatai, ir įdiegti šiai bendruomenei tinkamą paramą.

Išskyrė penkis didžiausią stresą sukeliančius veiksnius

Apie atliekamą tyrimą nemažai rašė airių žemės ūkio žiniasklaida ir ne tik. Tyrimas ypač aktualus žinant dabartinį žemdirbių bendruomenės bei vykdomosios valdžios, teisės aktų kūrėjų Briuseliyje susipriešinimą.

Viena iš projekto koordinatorių Alison Stapleton teigia, kad ūkininko ūkis yra viena pavojingiausių darbo vietų. Taip yra anaiptol ne vien rizikos patirti fizinę traumą. 

Mokslininkės pastebėjimu, ūkininkų santykis su žeme yra unikalus. Ūkininkavimas  yra daugiau nei verslas. Kai kurie ūkininkai dirba po 15 val. per dieną, tačiau ir po darbo jiems sunku pailsėti, atitrūkti mintimis nuo žemės.

Ūkininkai susiduria su daugybe unikalių iššūkių ir streso veiksnių, tokių kaip vyriausybės politikos kaita, gyvūnų ir (arba) pasėlių ligų protrūkiai, vienatvė, žiniasklaidos klaidingai formuojamas žemės ūkio įvaizdis, finansiniai nuostoliai ir kita.

Apklausa patvirtino, kad didžiulis streso šaltinis yra patikros. Gali būti sudėtinga spręsti paveldėjimo klausimus, ūkio valdymą ir kt.

Tyrėjų komanda išskyrė penkis didžiausią stresą sukeliančius veiksnius.

Pirmoje vietoje – vyriausybės politika, skirta klimato kaitai mažinti. Viena iš ūkininkų psichinės sveikatos tyrimo vadovų UCD prof. Louise McHugh, teigia: „Jie jaučiasi tapę atpirkimo ožiais, pagal savo vaidmenį neproporcingai kaltinami dėl klimato krizės".

Jie jaučiasi tapę atpirkimo ožiais, pagal savo vaidmenį neproporcingai kaltinami dėl klimato krizės.

prof. Louise McHugh

Toliau rikiuojasi šie stresą labiausiai sukeliantys veiksniai: ūkininkavimo pobūdžio nesuprantantys pašaliniai asmenys; susirūpinimas dėl savo ūkio ateities; neturėjimas laiko pakankamai praleisti su šeima poilsiaujant; riboti socialiniai ryšiai (pastarasis veiksnys mokslininkų buvo išskirtas, nes tyrimas buvo atliekamas kovido pandemijos metu).

Tai atsiliepia psichikos sveikatai

Ilgalaikis stresas gali neigiamai paveikti ūkininkų psichikos sveikatą ir turėti pražūtingų pasekmių pavieniams ūkininkams bei visam sektoriui.

Nacionalinio tyrimo metu buvo apklausti 256 ūkininkai (185 vyrai ir 71 moteris). Paaiškėjo, kad daugiau nei pusė (55,5 proc.) apklausos dalyvių yra susidūrę su vidutinio sunkumo ar itin sunkia depresija, 44,1 proc. – jaučia vidutinio sunkumo ar itin stiprų nerimą, 37,9 proc. – vidutinio sunkumo ar itin stiprų stresą.

Su panašiomis problemomis, nuolatiniu stresu ūkininkai susiduria visame pasaulyje.

Tiesa, pasak Australijoje atlikto tyrimo, tik 9 proc. ūkininkų prisipažino, jog per metus bent kartą kreipėsi į gydytoją dėl savo psichikos sveikatos, kai bendras šalies gyventojų vidurkis siekia 16 proc. Pavyzdys anaiptol nereiškia, kad Australijos ūkininkai atsparesni depresijai. Iš tiesų ši visuomenės dalis dėl savo veiklos specifikos ir aplinkos iššūkių susiduria su tris kartus didesne rizika nei kiti visuomenės nariai per tokį pat laikotarpį patirti didelę psichologinę įtampą.

...ši visuomenės dalis dėl savo veiklos specifikos ir aplinkos iššūkių susiduria su trigubai didesne rizika nei kiti visuomenės nariai per tokį pat laikotarpį patirti didelę psichologinę įtampą

Visi žemdirbiai  didžiuojasi tuo, kad yra maisto gamintojai ir užtikrina aprūpinimą maistu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Iššūkis kyla, kai jų prašoma sumažinti našumą, kad būtų sumažintas išmetamųjų teršalų kiekis. Tai kertasi su žemės ūkio tradicijų saugotojų pareiga. Žemdirbiai jaučia, kad maisto gamyba šiandieniniame pasaulyje nebėra vertinama, o tai menkina jų vertę visuomenėje.

Ūkininkams daromas spaudimas, bet Europos politika neskuba prisidėti prie jų pajamų apsaugos.

Finansinis nesaugumas tūkstančius Europos ūkių priverčia nutraukti veiklą. Situacija yra dramatiškesnė, nei kas nors gali pamanyti. Airijos ūkininkų apklausa atskleidė, kad penktadalis respondentų per pastarąsias dvi savaites svarstė apie savižudybę. Apie ūkininkų psichologinį nuovargį, stebimą daug dažniau nei vidutiniškai, pranešama iš Vokietijos, Austrijos...

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/23

Gyvulių augintojams ir pašarų gamintojams – dar vienas apynasris

Nuo kitų metų įsigaliosiantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1115 dėl tam tikrų su miškų naikinimu ir alinimu siejamų biržos prekių ir produktų tiekimo Europos Sąjungos (ES) rinkai bei jų eksportui iš ES, kit...
2024/04/23

Petro Auštrevičiaus veiklos Europos Parlamente ataskaita 2019-2024 m.

Detektyvų mėgėjams: mano 5-mečio darbų Europos Parlamente ataskaitoje sužinosite, kokiomis aplinkybėmis ir kieno paliepimu nebuvau įleistas į vieną svarbų skrydį iš Vilniaus. O taip pat, kodėl veto teisės atsisakymas keliose svarbiose ES po...
2024/04/23

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komi...
2024/04/23

Martynas Tyla. Sutvarkykime įstatymą, kad neliktų absurdiškų situacijų (papildyta Seimo pranešimu)

Šiuo metu LR Seime svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai, susiję su galimybe mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 15 laipsnių, nepaisant to, kokiu būdu jie yra pagaminti. Priimti pakeit...
2024/04/23

Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkursas 2024

Etninės kultūros globos taryba kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija, Žemės ūkio ministerija ir Turizmo rinkodaros asociacija kviečia Lietuvos kaimo turizmo sodybų šeimininkus dalyvauti Etnokultūrinės kaimo turizmo sodybos konkurse 2024.
2024/04/23

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius.
2024/04/23

Reguliuojama pieno kaina. Kodėl ne?

Ūkininkai deda nemažai vilčių į Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną, nesąžiningų veiksmų draudimo, vadinamąjį Pieno, įstatymą, kurio projektą Seimas paskyrė tobulinti Ekonomikos komitetui (EK). Iškelta mintis, kad pieno sek...
2024/04/23

Sužinokite, kiek institucijų dirba, kad rinkėjai gautų patikimą informaciją apie kandidatus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) puslapyje viešai paskelbtus kandidatų į Respublikos Prezidentus duomenis analizuojantys rinkėjai ne visada susimąsto, kiek tarnybų ir institucijų dirba, kad pagrindinio Lietuvos rinkimų organizatoriaus ...
2024/04/23

Vietos maisto produktai – mūsų stiprybė, kurią mokomės įvaldyti

(VDU ŽŪA langas) Gyvename sparčiai kintančiomis išorinės aplinkos sąlygomis. Pokyčius spartina kompleksas priežasčių, tarp kurių – klimato kaita ir neatsinaujinančių išteklių brangimas; geopolitinė aplinka, galinti transformuot...