Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024
Columbus +22,9 °C Debesuota
Sekmadienis, 1 Rgs 2024

Ūkininkauti padeda robotai ir... optimizmas

2022/11/06


Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos Ruikių kaime nuo 2014 metų ūkininkaujantis Paulius Macas su žmona Agne Maciene ir tėvais laiko 250 pieninių galvijų bandą. Moderniame ūkyje karves melžia, mėšlą šalina, pašarus stumdo robotai. Ateityje robotas gyvulius ir pašers.

Paulius Macas, pieninių galvijų banda, karves melžia, mėšlą šalina robotai Ūkininkas Paulius Macas nuolat domisi naujovėmis, stengiasi ūkininkauti moderniai. Jo ūkyje karves melžia, mėšlą šalina robotai.

Ūkininkas Paulius „Ūkininko patarėjui“ tvirtino matantis tolimą, bet gerą pieninių ūkių perspektyvą. Todėl ir pasirinko ne mėsinę gyvulininkystę ar augalininkystę. Javų, kukurūzų užaugina tik tiek, kad užtektų savų gyvulių pašarui.

P. Macas ūkininkauti pradėjo dar studijuodamas veterinarijos mokslus. Užsiimti žemės ūkio veikla jaunuolį paskatino ūkininkavę ir iki šiol ūkininkaujantys jo tėvai. Macai visus darbus stengiasi nudirbti drauge, bendromis jėgomis. Taip ir lengviau, ir paprasčiau. „Iš pradžių laikiau mėsinius galvijus. Dabar persikvalifikavau tik į pienininkystės ūkį. Kartu su tėvais turime 250 pieninių galvijų bandą. Matau tolimą, bet gerą pieninių ūkių perspektyvą. Man pačiam, kaip veterinarijos gydytojui, įdomiau prižiūrėti melžiamas karves, nors iššūkių – nemažai“, – sakė jaunasis ūkininkas.

Visa pieninių galvijų banda – tik iš savų karvių prieauglio. Pauliaus tėvai ūkininkavimo pradžioje laikė vos 15 karvių. Karvės – Lietuvos juodmargės ir holšteinai. Per laktaciją iš karvės primelžiama nuo 6 iki 6,5 tonos pieno. „Aš ne iš tų ūkininkų, kurie karvę visiškai „išmelžia“ per trejus metus. Man svarbiausia, kad gyvulys būtų sveikas, duotų kokybišką pieną“, – pažymėjo pašnekovas.

Nors pieno supirkimo kainos skirtingais metais tai kilo, tai leidosi, tai vėl kopė į kalnelius, nei ūkininkui Pauliui, nei jo tėvams nekilo minčių ūkio atsisakyti. Atvirkščiai – ūkininkas, pasinaudojęs europine parama, ūkį modernizavo, „įdarbino“ mėšlo šalinimo, karvių melžimo, pašarų stumdymo robotus. Ateityje ketina įsirengti robotą, šeriantį gyvulius.

„Fermose – savo lėšomis įrengtas, pagal paros laiką, dienos šviesą sureguliuotas apšvietimas. Bandysiu rašyti projektą, gal pavyks gauti paramos ir šėrimo robotui. Tuomet bus galima sakyti, kad ūkis visiškai automatizuotas ir robotizuotas“, – redakcijai pasakojo ūkininkas.

Macų šeimos ūkyje dar dirba du pagalbiniai darbininkai, prižiūrintys melžimo robotus, pagirdantys veršelius ir pan. Tiek žmonių ir užtenka.

Ūkininkas P. Macas sakė, jog ir jo tėvai, ir pats su žmona Agne į savo gyvenimus stengiasi pesimizmo neįsileisti. „Žinoma, būna ir sunkių, sudėtingų laikotarpių. Tenka pataupyti, eurą prie euro „spausti“. Bet, jei požiūris išlieka teigiamas, tai ir gyventi lengviau, paprasčiau. Nesu linkęs dejuoti, skųstis. Ir kitiems to nepatariu“, – sakė optimistiškai nusiteikęs ūkininkas.

P. Maco teigimu, viena iš svarbiausių gero ūkininko savybių – darbštumas. Dar būtina ir kantrybė. Rezultato dažnai sulaukiama po kelerių metų bandymų tiek su augalais, tiek ir su galvijais. O sulaukti rezultato, pasak ūkininko, vėlgi padeda teigiamas požiūris...

Dar, pašnekovas tvirtino, būtina nuolat domėtis ūkininkavimo naujovėmis. Paulius daug skaito, ypač užsienio literatūros. „Dalyje svečių šalių technologijos, požiūris į žemės ūkį mažiausiai dešimtmečiu nuo mūsų nutolęs. Todėl, susipažinus su pažangiausiomis technologijomis, metodais, reikia juos pritaikyti savo ūkiuose. Jei nesidomėsi, natūraliai sustosi, netobulėsi. Stos ir tavo verslas“, – neabejojo ūkininkas Paulius.

Pernai P. Maco ūkis tapo Tauragės rajono „Metų ūkio“ konkurso nugalėtoju.

 

Pauliaus MACO nuotrauka

2022.11.06

Dalia KARPAVIČIENĖ

ŪP korespondentė

Susijusios temos - skaitykite: Paulius Macas, pieninių galvijų banda, karves melžia, mėšlą šalina robotai

Dalintis