Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ūkininkavimo džiaugsmas ir žemės kvapas

2024/01/29


Joniškio rajono Gaižaičių seniūnijos Raistų kaimo 27 metų ūkininkas Gytis Daunis prieraišumą žemei paveldėjo iš savo tėvų, kurie plėtoja mišrios gamybos ūkį. Neatsitiktinai jis pasirinko agronomijos studijas, nes norėjo tapti žemės ūkio specialistu ir būti padėties šeimininkas. Mokydamasis tuomečiame Aleksandro Stulginskio universitete, antrojo kurso studentas Gytis jau įregistravo savo ūkį. Suspėjo ir studijuoti, ir ūkininkauti.

Ūkininkavimo pradžiamokslis

„Ūkininko patarėjo“ pašnekovas pasakojo, kad nuo mažų dienų padėjo tėvams dirbti įvairius ūkio darbus. Kai jo klasės draugai ant smėlio stumdė mažus traktoriukus, jis sėdo prie tikro traktoriaus vairo ir važiavo šienauti pievų. Iki šiol prisimena pirmąjį traktorių T-25. Ūkininkavimo pradžiamokslis ir buvo tėvų ūkyje.

Savo ūkį vaikinas įregistravo 2017 m., dar studijuodamas agronomiją. Tada jis deklaravo 70 ha dirbamos žemės. G. Daunis gerai prisimena ūkininkavimo pradžią. ŪP pasakojo, kad seniūnijos žemės ūkio specialistė jį juokais vadino daržininku, mat dirbami plotai buvo nedideli atskiri sklypai. Dabar jaunas ūkininkas deklaruoja 102 ha, tačiau didelių laukų masyvų neturi – suskaičiavo net trisdešimt sklypų.

Savo ūkio techniką laiko tėvų ūkyje, kuris yra gretimame kaime. G. Daunis augina įvairias kultūras: žieminius kviečius, žieminius rapsus, žieminius miežius, sėja ir vasarinių miežių, garstyčių bei pupų. Ūkininkaujančio agronomo nuomone, pupos nėra pelninga kultūra, tačiau labai tinka dirvožemiui pagerinti. Žirnių atsisakė dėl nepalankių oro sąlygų.

Praėjusių metų sezonas buvo sudėtingas, brangios trąšos, o grūdų supirkimo kainos – mažos. Derliui pakenkė pavasarinės šalnos ir vasarą ilgai užsitęsusi sausra. Galingas viesulas ir liūtys, kurios nusiaubė visą Žagarę, kliudė ir dalį ūkininko laukų. Pasėti rapsai po liūčių tyvuliavo tarsi ežere, todėl teko atsėti iš naujo.

Tausoja dirvožemį

G. Daunis pasakojo, kad žemei dirbti dar neatsisakė plūgo, jis kas kelerius metus dirbamus laukus suaria. Didžiąją dalį plotų įdirba skutikliu. Ūkininkas vardijo, kad neariamoji žemės dirbimo technologija turi privalumų – daug spartesnis darbas, sutaupoma ne tik laiko, bet ir kur kas mažesnės degalų sąnaudos, be to, ir technika ne taip greitai sudyla.

Ūkininko nuomone, neariamosios žemės dirbimo technologijos trūkumas – reikia naudoti daugiau įvairių augalų apsaugos produktų. Tačiau dirvožemį gerina sėjomaina – būtina sėti įvairių augalų, reikia nepamiršti ir ankštinių kultūrų. Jeigu sėjomaina yra apgalvota ir nuosekli, tada lauke auga daug sveikesni augalai, žinoma, ir derlius būna didesnis. G. Daunis planuoja auginti ir liucernos, kuri yra tinkamas augalas sėjomanai.

Dirvožemiui pagerinti sėja tarpinių augalų. ŪP pašnekovas sakė, kad kaip tarpinės kultūros geriausiai tinka įvairių augalų mišinys. Kuo daugiau augalų, tuo didesnė nauda dirvožemiui. Auginti reikia iki sėklų brandinimo, nes tuo metu augalai turi sukaupę daugiausiai maisto medžiagų. Kai kurias tarpines kultūras palieka ir per žiemą – tai gera augalinė danga.

G. Daunis sakė, kad Lietuvos ūkininkai, palyginti su kitų Europos šalių ūkininkais, mažiausiai naudoja trąšų ir augalų apsaugos produktų. Pasėlius tręšia tik ten, kur reikia, beria leistinas normas trąšų.

Ar žinote tikrąjį žemės kvapą?

Pašnekovo ŪP klausė, kas jam yra ūkininkavimas – darbas, verslas, ryšys su gimtąja žeme, gyvenimo būdas, ar viskas kartu? G. Daunio teigimu, ūkininkauti gali kiekvienas, bet ne visi jaus malonumą dirbdami tą darbą. Jo nuomone, ūkininkavimas yra verslas, nors galima vadinti ir darbu, bet tai ne tik darbas, tačiau ir gyvenimo būdas. Ne kiekvienam visa tai suvokiama. Investicijos į žemę yra didelė vertybė, geriau nei koks įsigytas daiktas.

Labai gražūs G. Daunio žodžiai apie žemę: „Gerai prižiūrimos ir sveikos žemės kvapas yra nuostabus. Tik ūkiui pasišventęs žmogus jaučia malonumą į rankas paimti saujelę žemės ir ją pauostyti. Jos kvapas ypatingas.“

Užsiminęs apie ūkininkų protesto akcijas, G. Daunis tvirtai teigė, kad žemės ūkio ministras negirdi žemdirbių prašymų, nenori diskutuoti ir spręsti aktualių klausimų. Tik vieni pažadai, tačiau jokių diskusijų – ministras neranda bendros kalbos su ūkininkais.

Kaimo ateitis neaiški. Pašnekovas apgailestavo, kad kaime liko mažai jaunų žmonių. Ką kaime veikti jaunam žmogui – nėra darbo, reikiamos infrastruktūros, jaunoms šeimoms aktualu, kad būtų vaikų darželis, o pradinukams – netoli bent mokykla. Valdžia turėtų iš esmės spręsti regionų problemas, skatinti verslo plėtrą, sudaryti sąlygas rajonuose ir mažuose miesteliuose kurti naujas darbo vietas. Žmonėms reikia ne pažadų, ne lozungų, o realių valdžios sprendimų.

Gimtinėje ūkininkaujantis vaikinas planuoja didinti dirbamos žemės plotus, jam tai – paskata tobulėti ir taikyti kuo daugiau išmaniųjų technologijų, tačiau sunku rasti laisvų sklypų. Aplinkui dirbami laukai – mažo našumo.

 

Autorės nuotrauka

Titulinėje nuotr. – Joniškio r. ūkininkas Gytis Daunis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...