Patikrinimo metu nustatyta, kad ūkininko laikomi 5 arkliai bei 1 kumeliukas (iki 1 mėn. amžiaus) yra neprižiūrimi: netvarkomos jų kanopos, dėl to arkliai neteisingai stato kojas, gresia sąnarių deformacija. Ateityje ši kanopų nepriežiūra gali turėti įtakos arklių judėjimui bei sveikatai. Taip pat rastas vienas arklys, kurio kaklas neįprastai perkreiptas – matomas didelis S formos linkis. Savininko teigimu, šis perkreipimas yra traumos pasekmė, tačiau VMVT inspektoriams pateikti jokių gyvūno gydymo dokumentų ar įrodyti, kad buvo suteikta veterinarinė pagalba – negalėjo.
Pas tą patį ūkininką taip pat rasti ir blogomis sąlygomis laikomi 2 šunys. Šunų būdos netinkamai įrengtos – sulūžusios bei nesandarios, vienos būdos galas susmegęs į žemę, aplink būdą išraustos duobės. Aplink būdas mėtosi pašaliniai daiktai (buvęs metalinis konteineris, grotuotas, į jį įaugę žolės, lentų nuolaužos). Iš dviejų šunų tik vienas buvo neregistruotas ir neženklintas, tačiau abu nevakcinuoti privalomąja vakcina nuo pasiutligės.
5 arkliai ir vienas kumeliukas su kumele buvo perduoti kitam ūkininkui, kuris šiems gyvūnams suteiks tinkamą laikymo priežiūrą ir skubią veterinarinę pagalbą. 2 šunys perduoti gyvūnų globos namams. Ūkininkui už neatsakingai laikytus gyvūnus gresia administracinė atsakomybė.
VMVT fotoinformacija
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) dėl atvejo Alytaus rajone sulaukė daug klausimų ir priekaištų. Socialinio tinklo paskyroje VMVT pateikė įvykio komentarą.
Tarnybai šis ūkininkas buvo žinomas ir tikrintas anksčiau. Žiaurus elgesys su gyvūnais anksčiau nebuvo nustatytas, todėl arkliai nebuvo konfiskuoti.
Tais atvejais, kai yra nustatomas žiaurus elgesys su gyvūnu, tarnyba gyvūnus perduoda laikinai globai savivaldybėms, kuri savo ruožtu perduoda pagal sudarytas sutartis globėjams ir tik išnagrinėjus visas aplinkybes yra priimamas sprendimas gyvūnus konfiskuoti. Laikinos globos metu savivaldybės yra atsakingos ir sprendžia gyvūnų laikymo vietos klausimus.
Atkreipiame dėmesį, jog šiuo atveju, savininkas pagal visas procedūras, geranoriškai sutiko perduoti arklius kitam ūkininkui. Todėl nebuvo taikoma laikino paėmimo procedūra. Pabrėžti reikia, kad nepriklausomai nuo to, kad ūkininkas sutiko perduoti arklius, jam vis tiek bus taikoma administracinė atsakomybė dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Nei seniūnijos ar savivaldybės, nei seniūno įsikišimo šiuo atveju nebuvo.
Iš viso ūkininkas laikė 13 arklių, šiuo metu kitam, arklius priglaudusiam asmeniui, yra perduoti 6 arkliai, iš jų vienas kumeliukas (1 mėn. amžiaus). Pirminio patikrinimo metu, likusiems žirgams, žiaurus elgesys nebuvo nustatytas, tačiau gavus papildomos informacijos tyrimas tęsiamas ir toliau – inspektoriai taip pat į pagalbą pasitelkė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos fakulteto Stambių gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojų komandą, siekiant įvertinti likusių gyvūnų sveikatos būklę.
VMVT gavus pranešimus ir inspektoriams atvykus pas ūkininką, situacija su arkliais jau buvo pasikeitusi, lyginant su pirminėje pranešime gauta medžiaga. Ūkininkas minimaliai apsitvarkė prieš inspektorių atvykimą, tikėtina dėl to, jog prieš pranešant VMVT, organizacijos pačios nuvyko pas ūkininką ir iškvietė policijos pareigūnus. Atsižvelgiant į tai, kad ūkininkas anksčiau jau buvo patyręs VMVT patikrinimus, jis galėjo numatyti ir šį apsilankymą, kadangi buvo iškviesta policija ir atvyko neabejingi organizacijų atstovai.
VMVT užtikrina, kad šiuo metu perduotais arkliais yra pasirūpinta, jiems suteikiama veterinarinė pagalba. Tarnybos specialistai palaiko ryši ir komunikuoja su priglaudusiu arklius asmeniu.
Svarbu suprasti, kad gyvūnai pas prasižengusį ūkininką niekada nebegrįš. Tyrimas tęsiamas, o ūkininkas toliau yra ir bus stebimas VMVT.