Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Ūkininkų gyvenimo būdas – dirbti, kai kiti atostogauja

2023/09/28


Jaunoji ūkininkė Violeta Salmanovič, skaičiuojanti vos antrus daržininkystės metus, tam tikra patirtimi jau gali dalintis ne vien su pradedančiais daržininkais. Svogūnų laiškai žiemą, saldieji kukurūzai ir retesnių rūšių kopūstai vasarą, rudenį – štai kas galėtų sudominti augintojus, nebijančius iššūkių.  

Darbas be grafiko

„Tiesą sakant, iš pradžių aš ne itin domėjausi ūkininkavimu, nes buvau miesto vaikas, – prisipažino Akmeniškių kaime (Vilniaus r.) ūkininkaujanti Violeta. – Bet visada, tiek besimokydama mokykloje, tiek vėliau, domėjausi augalais. Dirbau Nemenčinės kavinėje, o su vyru Gžegošu sukūrę šeimą, pradėjome ūkininkauti. Kadangi aplink mus daug ūkininkų, tai ir pati pamažu įpratau prie kitokio gyvenimo būdo – daug dirbti vasarą ir rudenį, kai kiti atostogauja.“

Violeta, dar gyvendama Nemenčinėje su tėvais, padėdavo tėčiui šiltnamyje žiemą auginti svogūnų laiškus ir puoselėjo svajonę kada nors turėti savąjį. Tad su šeima persikėlusi gyventi į Akmeniškes, vykstant statyboms, su vyru pastatė ir savo pirmąjį kūrenamą šiltnamį.

Violeta Salmanovič, kukurūzai, lapiniai kopūstai, kale
Violetą Salmalovič traukia auginti tai, kas mažiau įprasta.

Iškart labai pravertė tėčio patarimai, nes ir patys žiemą pradėjo auginti svogūnų laiškus pardavimui. Tad nuo spalio iki kovo šeima augina ir realizuoja svogūnų laiškus. Iki šiol jų galvutes pirkdavo iš ūkininkų ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, o kitais metais ruošiasi ir patys auginti svogūnų ropeles. Kiek jauni ūkininkai patyrė, geriausiai tam tinka žinoma ‘Stutgard’ veislė. Šiemet šeima stato ir antrąjį šiltnamį, jame irgi augins daržoves, nekalbant jau apie lysves lauke.

Ūkininko gyslelę perėmusi iš tėčio Rimo Girnio, dalį daržovių Violeta augina vazonuose. Vyras Gžegošas jau senokai verčiasi grūdininkyste. Ir Violeta nebijo iššūkių – kitąmet pirmąkart sės prie traktoriaus vairo.

Pradžioje sunkiausia buvo priprasti dirbti be grafiko, kartais netgi iki vėlumos, skirtingai nuo ankstesnio darbo kavinėje ir Danijoje.

„Man didelis džiaugsmas dirbti gryname ore, kur aš iš naujo atradau save, – prisipažįsta Violeta. – Toliau nuo miesto galima mėgautis ramybe, o žiema taip pat nepraeina be naudos.“

Saldūs kukurūzai ir traškučiai iš kopūstų

Pernai ūkininkų šeima vazonuose šiltnamyje augino saldžiuosius kukurūzus, o šiemet nedidukai kukurūzai ‘Minigold’ užderėjo ir su vazonais išnešti į lauką. Jie subrandina mažutes, geltonas, saldžias burbuoles. Vegetacijos periodas – 90 dienų. Augalai užauga iki 180–220 cm aukščio.

lapiniai kopūstai, kale
Ištvermingieji lapiniai kopūstai (kale) gali atlaikyti ir žiemos speigus.

Šį sezoną lapiniai kopūstai (kale) ir Briuselio kopūstų daigai gražiai sužaliavo šiltnamyje, kuris šildomas ir žiemą. Šiuos kopūstus Violeta sėjo vasarį, o į nuolatinę vietą lauke persodino gegužę. Vos daigams įsitvirtinus, juos patręšė azoto trąšomis, o toliau šie kopūstai vešliai augo ir be trąšų.

„Norėčiau pabrėžti, kad nei lapiniai (kale) kopūstai, nei Briuselio kopūstai tikrai nėra įnoringi vandeniui, – pastebėjo Violeta. – Svarbu rugsėjo mėnesį nupjauti Briuselio kopūstų viršutines galvas, kad pradėtų augti šoninės, kol bus nuimti spalį. Kale kopūstai lauke gali išsilaikyti ir per šalčius, speigus.“

Įdomu tai, kad kale kopūstus Violeta naudoja kokteiliams iš daržovių gaminti. Į juos deda ir špinatų, šiek tiek citrinos sulčių, bananą, salierą.

Taip pat iš lapinių kopūstų V. Salmanovič gamina sveikus traškučius: lapus išplauna, apibarsto mėgstamais prieskoniais, šiek tiek pašlaksto aliejumi ir kelioms minutėms pašauna į orkaitę.

Daug Briuselio kopūstų ūkininkų šeima priaugino daigams, o tuos, kuriuos pasiliko sau, naudoja sriuboms ir marinuoja su kitomis daržovėmis.

saldūs kukurūzai
Štai kokia nedidukė kukurūzo ‘Minigold’ burbuolė.

 

Violetos SALMANOVIČ nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...