Kaunas +3,1 °C Debesuota
Penktadienis, 28 Kov 2025
Kaunas +3,1 °C Debesuota
Penktadienis, 28 Kov 2025

Algimanto SNARSKIO piešinys

Stasys BIELSKIS
ŪP korespondentas  

Ūkininkų kursai: dėl žinių ar popierėlio?

2025/01/09


Visi pradedantys ūkininkauti, jei nėra žemės ūkio srities specialistai, privalo baigti Ūkininkavimo pradmenų programos mokymus. Šįkart pašnekovų klausėme – gal jau būtų laikas koncentruoti mokymus vienoje geriausių šalies mokymo bazių – Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA)? Mat dabar ūkininko kvalifikaciją suteikia net automobilių šaltkalvių mokyklos, vairavimo mokyklos, įvairios uždarosios akcinės bendrovės, viešosios įstaigos ir panašiai. Vieša paslaptis, kad kai kuriose tokiose mokyklose mokymų baigimo pažymėjimus galima gauti ir už pinigus.

VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ:

„Aš asmeniškai esu 100 proc. prieš savarankišką mokymąsi. Jeigu mokomasi savarankiškai, tai turi būti labai moderniai paruošta medžiaga ir savikontrolės klausimai, egzaminai – labai kokybiški. Juos turi rengti ir vertinti tie žmonės, kurie dirba žemės ūkio srityje, ir net kalbos negali būti, kad kažkur kitur kažkas kitas gali tokį dalyką ruošti, kadangi žemės ūkyje yra labai daug specifikos. Manau, kad vis dėlto turėtų būti ir tam tikrų praktinių dalykų, t. y. praktiškai turi būti parodomos ir tam tikros technologijos, pvz., pradinės, jeigu pradedama ūkininkauti – tiek augalininkystės, tiek gyvulininkystės srityse. Žinoma, VDU ŽŪA tikrai gali būti ta mokymo įstaiga, kuriai ši funkcija galėtų būti deleguota. Nes ūkininkai yra verslininkai, nėra kažkokia pirminė grandis mažai kvalifikuotų arba, kaip kartais galvojama, nekvalifikuotų darbuotojų. Tai yra verslo pradžia. Ir kursai nėra kažkoks pradinis išsilavinimas, tai – verslo pradmenys ir jie turi būti pateikiami, išaiškinami ir įvertinami kvalifikuotai.

Kursai neapsiriboja tik paskaitų išklausymu, būtina laikyti ir egzaminus. Kiek tie egzaminai atspindi kompetencijas, kurias turi turėti jau pradedantis ūkininkauti, negaliu pasakyti, nesu į tai įsigilinusi. Bet, mano nuomone, tai labai svarbus dalykas, juo labiau kad didžioji dalis tokių ūkininkų po to naudojasi viešaisiais pinigais, t. y. gauna europinę paramą – arba tiesiogines išmokas, arba dalyvauja įvairiose projektinėse veiklose, programose. Kad viešieji pinigai būtų efektyviai išnaudojami ir jie duotų grąžą, o tam jie ir yra skirti – skatinti žemės ūkio konkurencingumo didinimą ir pažangą žemės ūkyje, tai tokiu atveju, kai žmogus naudojasi viešaisiais pinigais, tikrai turi turėti kompetenciją pradėti jais naudotis ir po to tinkamai naudotis bei gauti reikiamą, tikrai neformalų rezultatą, kurio ir siekiama žemės ūkio pažangoje.

Jeigu tėvas yra patyręs ūkininkas, o sūnus – būsimas ūkininkas – kartu dirbdamas jau daug ką išmano žemės ūkio srityje, tai, manau, tokie praktinių ir teorinių žinių turintys asmenys egzaminus galėtų laikyti eksternu, kaip ir kitose mokymo įstaigose, įrodant pakankamas kompetencijas ūkininkauti. Žinau, kad tiems, kurie baigia žemės ūkio srities studijas, pvz., agronomijos studijas VDU ŽŪA, nebereikia ūkininkavimo pradmenų mokymosi. Tokiems yra taikoma išimtis.“

Žemės ūkio agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪA) direktorius Jonas BALKEVIČIUS:

„Ne ŽŪA nustato tvarką, ji yra tik priežiūrą atliekanti institucija. Bet šiuo metu ŽŪM vyksta diskusijos ir gali būti, kad kada nors ta tvarka bus pakeista – reikia pakeisti teisės aktus.

2024 m. Ūkininkavimo pradmenų programos mokymus vykdė 21 mokymo įstaiga, jos išdavė 2 088 mokymo kurso baigimo pažymėjimus. Praėjusiais metais mokymus kasdieniu nuotoliniu būdu pagal numatytą grafiką vykdė tik kolegijos, kitos įstaigos pasirinko savišvietą, kai įstaiga pateikia kursų dalyviui dalykų teorijos mokomąją medžiagą, besimokantis savarankiškai pasirengia ir atlieka užduotis, parengia baigiamąjį darbą, susijusį su būsimąja veikla, jį pristato mokymo įstaigos sudarytai komisijai, o baigiamąjį darbą apgynus, išduodamas kursų baigimo pažymėjimas. Dalis mokymo įstaigų naudoja „Moodle“ ir kitas mokymų sistemas, kur pateikiama visa mokymų medžiaga ir užduotys, kad kursų dalyviai patogiu jiems laiku galėtų mokytis savarankiškai.

Pažymėtina, kad pasibaigus akreditavimo laikotarpiui įstaiga, siekianti ir toliau vykdyti mokymus, turi vėl kreiptis dėl akreditacijos suteikimo ir įrodyti atitiktį keliamiems reikalavimams. Štai 2025 m. akreditacija baigiasi 20-iai mokymo įstaigų. Norėdamos ją pratęsti, jos turės pagrįsti turinčios organizacinius, technologinius ir kitus išteklius, reikalavimus atitinkančią mokymo medžiagą ir organizavimo tvarką, kvalifikuotus lektorius. Visi reikalavimai nurodyti akreditavimo tvarkos apraše.

ŽŪA atsakinga už mokymų įstaigų akreditavimą, taip pat jų vykdomų mokymų kokybės vertinimą, mokymo programos įgyvendinimo priežiūrą, taip pat ji sprendžia dėl akreditacijos panaikinimo.

Agentūros specialistams vykdant patikras ir stebėsenas, buvo pastebėti šie trūkumai:

1. Mokymai vykdomi pagal neatnaujintos mokymo programos medžiagą;

2. Mokymų tvarkose savišvieta aprašyta labai abstrakčiai, neaiškiai apibrėžta, kaip gaunama atskirų dalykų įskaita;

3. Mokytojai / lektoriai nekelia kompetencijų, neinformuojama apie jų pasikeitimus;

4. Neteikiamos konsultacijos mokymo laikotarpiu, nors joms turi būti skirta ne mažiau kaip 16 val.;

5. Baigiamieji darbai pasitaiko panašūs ir silpnai parengti, o tai leidžia daryti išvadą, kad mokymų kokybė nėra pakankama.

2024 m. kovo 26 d. UAB „Autotodis“ (Šiauliai) buvo panaikinta akreditacija ir įstaiga išbraukta iš Mokymo įstaigų, akredituotų mokyti pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, sąrašo. Beje, dėl šio sprendimo dar vyksta teisminis ginčas. Atlikus 10 patikrų kitose įstaigose, nustatyti anksčiau minėti trūkumai, kuriuos įstaigos pašalino iki kitų mokymų pradžios.

Šiuo metu diskutuojama, kaip būtų galima tobulinti mokymosi sistemą asmenims, ketinantiems ūkininkauti ir neturintiems profesinio pasirengimo, tačiau kol kas priimtų sprendimų nėra. Naujai sistemai įgyvendinti reikalingi teisės aktų pakeitimai ir pereinamasis laikotarpis.“

Vilniaus automechanikos ir Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos Suaugusiųjų mokymo vadovas Jonas STANKUS:

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. sausio 7 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis