Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Ūkininkų pasistumdymas ES rinkoje virto skandalu tarp dviejų valstybių

2024/02/02


Ispanijos ūkininkai nepraleido tylomis praeityje buvusios Prancūzijos aplinkosaugos ministrės Ségolène Royal komentarų apie neva nevalgomus ispanų ekologiškus produktus ir iškart kreipėsi į valdžią, kad ši apgintų šalies ekologinio ūkio reputaciją. Kas gi įsiutino ispanus?

Antradienį prancūzų televizijos BFMTV laidoje „Julie jusqu'à minuit“ į diskusiją apie Prancūzijos žemės ūkio krizę ir sunkią konkurenciją ne tik pasaulio, bet ir Europos Sąjungos (ES) rinkoje, pakviesta praeityje buvusi aplinkosaugos ministrė rėžė, kad „Ispanijos ekologiški produktai yra netikri ekologiški produktai“, skirtingai nei tie, kuriais prekiauja Prancūzijos žemės ūkis, kuris „deda pastangas dėl kokybės ir sveikatos“. Dar ji paragino prancūziškos kilmės produktus parduotuvių lentynose „išskirti ir identifikuoti“, kad pirkėjai greičiau juos pamatytų.

Ar tikrai produktai vienodi?

Skandalingą situaciją aprašęs prancūzų komercinės televizijos tinklas TF1 savo skaitytojams pateikė Prancūzijos ekologinio žemės ūkio plėtros ir skatinimo agentūros (Agence Bio) duomenis, rodančius, kad 2022 m. 28 proc. Prancūzijoje parduodamų ekologiškų produktų buvo importuoti. Iš jų daugiau nei pusė atkeliavo iš Europos šalių, įskaitant Ispaniją ir Italiją, kurios yra, pavyzdžiui, alyvuogių aliejaus, vaisių ir daržovių kilmės šalys.

Pagal Europos Sąjungos (ES) standartus visoms Bendrijos valstybėms galioja tas pats ES ekologiškų produktų ženklas „Eurosheet“, reiškiantis, kad pažymėto produkto gamyba atitinka Bendrijos ekologinį reglamentą. Pirkėjui ši etiketė garantuoja, kad gaminyje yra bent 95 proc. ekologiškų ingredientų, o likusieji 5 proc. atitinka griežtus reikalavimus.

TF1 atkreipė dėmesį, kad priešingai nei teigė Ségolène Royal, Ispanijos ekologiškų pomidorų augintojai, kaip ir jų kolegos Prancūzijoje, negali naudoti augalų apsaugos produktų, kuriuos draudžia ES teisės aktai.

Skirtumą tarp auginimo sąlygų galima įžvelgti nebent tame, kad prancūzų augintojai neturi teisės ekologiniu ženklu žymėti šildomuose šiltnamiuose žiemą užaugintų pomidorų. Tuo tarpu kaimyninėje šalyje ši praktika plačiai paplitusi.

Bet greičiausiai tokias griežtas ir nediplomatiškas politikės replikas išprovokavo ne šios detalės, bet didelė konkurencinė įtampa tarp žemės ūkio produktų augintojų ES vidaus rinkoje ir noras apginti savus ūkininkus.

Ispanų atkirtis

Nors kitą dieną prancūzų politikė pasmerkė televizijos laidoje kilusį skandalą, toks netaktiškas akibrokštas be galo supykdė ispanų ūkininkus. Didžiausios ūkininkų organizacijos kreipėsi į valdžią, kad ši duotų atkirtį.

14 ekologinio ūkininkavimo kontrolės ir sertifikavimo viešųjų subjektų vienijanti ne pelno siekianti asociacija INTERECO paragino Žemės ūkio, žuvininkystės ir maisto ministeriją bei ministrą Luisą Planasą ginti Ispanijos ekologinį sektorių. Organizacijos prezidentas Iker Iglesias įsitikinęs, kad melagingi Ségolène Royal pareiškimai padarys žalos jo šalies gamintojams ir pabrėžė, kad Europos reglamentai yra vienodi visoms ES šalims.

„Esame pasipiktinę, kad jie nori sugadinti Ispanijos ekologinio sertifikavimo reputaciją, nes Ispanijoje didžioji dalis produkcijos sertifikuojama viešųjų subjektų, kaip ir mūsų asociaciją sudarančios tarybos, – Iker Iglesias žodžius cituoja portalas Fhalmeria. – Ispanijoje viešo sertifikavimo reputacija negali būti sutepta tokio pobūdžio teiginiais.“ Šia pastaba INTERECO prezidentas prancūzams prikišo tai, kad jų sertifikavimo modelis yra visiškai privačiose rankose.

Susirūpinimą šia situacija išsakė ir ispanų agrarinė organizacija „Asaja“, išplatintame pranešime nedviprasmiškai prieštaraudama dėl nuolat augančios nepagrįstos Prancūzijos kritikos Ispanijos žemės ūkio sektoriui.

Teigiama, kad kaltinimų kaimynei jau praėjusį sekmadienį pažėrė Prancūzijos ministras pirmininkas Gabrielis Attalis, kalbėdamas apie kai kurių šalių „nesąžiningą konkurenciją“.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.