Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023


Aldona SIREIKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Ūkininkų produkcijai atsivėrė vartai į užsienio rinką

2023/05/27


Antradienį žemės ūkio kooperatyvas (ŽŪK) „Joniškio aruodas“ sulaukė daug svečių: į stambiųjų pašarų gamyklos atidarymą atvyko nemažai krašto ūkininkų ir partnerių iš užsienio. Naujos gamyklos savininkai – Estijoje registruota žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) „Golden Fields“ ir ŽŪK „Joniškio aruodas“. Ūkininkų užauginta produkcija gamykloje bus išdžiovinama, supresuojama ir paruošiama eksportui į Šiaurės Europos, Azijos, Šiaurės Afrikos, Artimųjų Rytų šalis, Japoniją.

Viskas prasidėjo nuo idėjos

ŽŪK „Joniškio aruodas“ generalinė direktorė Jurita Zubauskienė džiaugėsi, kad ne tik Šiaurės Lietuvos, bet ir kitų regionų ūkininkų auginama pašarinė žaliava yra itin paklausi. Pagaminti kokybiški pašarai yra žinomi ir vertinami užsienyje. Nuo šiol durys į užsienio rinką atsivers dar plačiau – stambiųjų pašarų gamykloje pagaminti pašarai bus eksportuojami į pusšimtį pasaulio šalių.

„Mes esame ūkininkų kooperatyvas, pradėjome ieškoti galimybių, kaip tausoti dirvožemį, gerinti jo struktūrą, todėl paskatinome auginti ir kitų kultūrų, kad sėjomaina būtų kuo efektyvesnė ir įvairesnė. 2019 m. ūkininkams pasiūlėme idėją: auginkite liucerną, įvairias žoles, pagamintus pašarus bandysime eksportuoti į užsienio šalis. Ieškojome bendraminčių, kurie mums padėtų. Susipažinome su Estijoje sėkmingai veikiančiu kooperatyvu „Kevili“, kuris eksportui augino liucerną“, – naujos veiklos pradžią „Ūkininko patarėjui“ papasakojo direktorė J. Zubauskienė.

Bandomasis ŽŪK „Joniškio aruodas“ projektas, kurį pradėjo įgyvendinti 2020 m., buvo sėkmingas: į ritinius susuktas ir eksportui paruoštas kukurūzų silosas pasiekė Jordaniją, Kuveitą, Saudo Arabiją ir kitas šalis. Liucernos auginimo pradžia – 2021 m. Liucernos ritinius džiovinti, presuoti kooperatyvas vežė į Estiją. Paruoštus pašarus eksportavo į daugelį pasaulio šalių. Pernai iš 1 ha liucernos per sezoną pagamino vidutiniškai 11 t sausos produkcijos. Pernykštė vasara buvo palanki liucernoms augti, net keturis kartus pjovė žolę, buvo daug žalios masės.

Ūkininkai pagal sudarytas sutartis kasmet vis didesnius plotus paskyrė pašarinėms žaliavoms auginti. Žemdirbiai vykdo sutarties sąlygas: jie tik pasėja ir patręšia, o kooperatyvas jiems teikia paslaugas – liucerną ar kitas žoles nupjauna, susuka į ritinius, pagamintus pašarus eksportuoja į daugybę šalių.

Produkcija paruošta eksportui.

Simbolinis mygtukas pakėlė vartus

Stambiųjų pašarų gamyklos atidarymo iškilmėse ūkininkus sveikino garbūs svečiai iš užsienio. Pasaulyje didžiausia pašarų tiekėja yra bendrovė „Al Dahra Group“, kurios būstinė yra Abu Dabyje. Šios bendrovės generalinis direktorius Arnoud van den Berg kalbėjo, kad bendradarbiaudami laimime visi: Lietuvoje pagaminta produkcija pasieks daugiau nei 45 šalių rinkas. Jis minėjo, kad yra pasirašyta tiekimo sutartis su ŽŪB „Golden Fields“, kuri gamina kokybiškus pašarus iš Baltijos šalyse užaugintų pašarinių žaliavų. Bendrovė „Al Dahra Group“ yra įsipareigojusi remti pašarų perdirbimo įrenginių statybą Baltijos šalyse ir Suomijoje.

Simbolinį atidarymo mygtuką spaudžia: ŽŪK „Joniškio aruodas“ valdybos pirmininkas Alvydas Vizbickas, „Al Dahra Group“ generalinis direktorius Arnoud van den Berg ir ŽŪB „Golden Fields“ generalinis direktorius Mahmoud Ahmed.

Ūkininkus originaliai ir nuoširdžiai pasveikino ŽŪK „Joniškio aruodas“ narys, ūkininkas, Seimo narys Valius Ąžuolas. Sveikinimo žodį tarė Joniškio savivaldybės vicemerė Vaida Aleknavičienė.

Smagi šventinė nuotaika: Joniškio savivaldybės vicemerė Vaida Aleknavičienė ir ŽŪK „Joniškio aruodas“ generalinė direktorė Jurita Zubauskienė.

Estijoje įsikūrusios ŽŪB „Golden Fields“ generalinis direktorius, inžinierius iš Jordanijos Mahmoud Ahmed dėkojo ūkininkams, kurie pritarė jungtinei investicijai – Joniškyje pastatyta stambiųjų pašarų gamykla yra pirmoji Lietuvoje. Laukia dideli ir gražūs darbai. Bendrovė „Golden Fields“ gamina kokybiškus pašarus iš Lietuvos ir Estijos ūkininkų užaugintos žaliavos. Ateities planai – Lietuvoje pastatyti augalinių baltymų gamyklą. Tokią gamyklą bendrovė jau stato Estijoje.

Stambiųjų pašarų gamykla.

ŽŪK „Joniškio aruodas“ kartu su ŽŪB „Golden Fields“ vykdo stambiųjų pašarų žaliavos kaupimo ir gamybos projektą. Stambiųjų pašarų gamykloje įrengti pašarų džiovinimo, presavimo ir kiti įrenginiai. Sandėlyje, kurio plotas 2 tūkst. kv. metrų, bus laikomos žaliavos ir paruošta produkcija.

Pasižvalgymas po gamyklą

ŽŪB „Golden Fields“ į stambiųjų pašarų gamyklą investavo 10 mln. Eur. Gamykloje bus sukurta apie 20 darbo vietų. Ūkininkai ir renginio svečiai su įdomumu apžiūrėjo naująją gamyklą.

Visus sudomino nepaprastai didelis pašarų džiovinimo būgnas – antro tokio Lietuvoje kol kas nėra. Erdviame sandėlyje vienoje pusėje sukrauti didžiuliai žaliavos ritiniai, o kitoje pusėje į aukštą krūvą sudėta jau paruošta produkcija – šieno ritiniai, kurie yra supresuojami ir aprišami tvirta juostele. Vieno ritinio svoris – 450 kg. Paruošta produkcija bus kraunama į jūrinius konteinerius ir galingu vilkiku, kuriame telpa 24 tonos, vežama į Rygos uostą.

Kokybiški pašarai iš Lietuvos yra paklausūs, tolimų šalių klientai mielai tuos pašarus perka kupranugariams, ožkoms, karvėms, jaučiams ir kitiems ūkiniams gyvūnams šerti.

ŽŪK „Joniškio aruodas“ direktorė J. Zubauskienė sakė, kad naujos gamyklos metinis pajėgumas – 100 tūkst. t gatavos produkcijos. Tam reikės 300 tūkst. t įvairių pašarinių žaliavų: šieno, liucernos ir kitų žolių, kukurūzų siloso.

Ūkininkai apžiūri gamyklą.

Šį sezoną nupjautos liucernos nebereikės gabenti į Estiją džiovinti ir presuoti, vytinta žolė bus išdžiovinama ir presuojame naujojoje gamykloje. Pašarų gamyba bus daug spartesnė ir ekonomiškesnė.

 

Autorės nuotraukos

Nr. 166/7

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...