Kaunas +1,2 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 22 Kov 2025
Kaunas +1,2 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 22 Kov 2025

Asociatyvi freepik.com iliustracija

Ukraina eksportuoja į Europą biometaną

2025/02/14


Prognozuojama, jog Ukrainos biometano eksporto pajėgumai per metus išaugs iki 111 mln. kubinių metrų. Tikslinė šio eksporto rinka yra Europa.

Prasidėjus Ukrainos biometano eksportui, daugės atsinaujinančių gamtinių dujų gamybos įmonių, portalui agrotimes.ua teigė Visuomeninės sąjungos „Ukrainos bioenergetikos asociacija“ valdybos pirmininkas, technikos mokslų daktaras Georgijus Geletucha.

Eksporto pajėgumai auga

Specialistas prisiminė, kad „Vitagro“ buvo pirmoji ukrainiečių įmonė, įžengusi į Europos rinką. Vasario 7 dieną įmonė atliko pirmąją biometano eksporto operaciją ir transportavo 67,5 tūkst. kubinių metrų biometano per Slovakiją į Vokietiją. Biometano pirkėjas buvo „ERU Europe“.

Vėliau MHP vamzdynu į Vokietiją pristatė pirmąją atsinaujinančių gamtinių dujų partiją.

„Kitas biometano gamintojas „Hals Agro“ turi visas galimybes eksportuoti ir greičiausiai iki mėnesio pabaigos išsiųs pirmąją biometano partiją į užsienį“, – pažymėjo G. Geletucha.

Anot jo, šiuo metu „Vitagro“, „Hals Agro“, MHP gamybos pajėgumai siekia 17 mln. kubinių metrų per metus. Tačiau 2025 metais planuojama paleisti dar 4 biometano gamyklas.

„Jie šiuo metu gamina biodujas ir jau įsigijo įrangą biodujoms sodrinti bei baigia jungtis prie tinklų. Atitinkamai, eksporto pajėgumai padidės iki 111 mln. kubinių metrų per metus“, – apibendrino mokslininkas. – „Biometano rinka šiuo metu yra visiškai orientuota į eksportą: Ukrainoje kol kas nėra ekonominės prasmės jį naudoti. Juk biometano savikaina mūsų šalyje prilygsta gamtinių dujų kainai (apie 400 eurų už 1 tūkst. kubinių metrų), kurios dabar net 25 proc. pigesnės už europinę. Tuo pačiu, norint normalaus biometano gamybos pelningumo, kaina turėtų būti bent 900 eurų. Tokia kaina siūloma Europoje, taigi ir rinkos orientacija į eksportą“.

Sukaupti milijonai kubų

MHP agropramoniniam holdingui priklausanti ir biometano gamyklą turinti UAB „Oril Leader“ vasario 11 dienai eksportavo 27,4 tūkst. kubinių metrų biometano, tapdama antrąja Ukrainos bendrove pagal tokio eksporto apimtis, praneša expro.com.ua.

MHP eksportavo biometaną dujotiekiais per Ukrainos ir Lenkijos sieną į Vokietiją. Šio biometano pirkėjas buvo vokiečių kompanija „Vitol“.

Beje, „MHP agroholding“ yra pirmaujanti vištienos gamintoja Ukrainoje, turinti didžiausią rinkos dalį. MHP valdo ir kontroliuoja visus vištienos gamybos etapus: nuo grūdinių ir aliejinių augalų auginimo, kombinuotųjų pašarų gamybos iki kiaušinių gamybos ir broilerių auginimo, paukštienos perdirbimo, rinkodaros, platinimo ir pardavimo (ypač per partnerių firminius prekybos taškus). Įmonės žemės ūkio valdos taip pat užima pirmaujančią vietą šalies augalininkystėje, skelbia agroportal.ua.

Be šios ir „Vitagro“ įmonės, kaip minėta, dar „Hals Agro“ gamina biometaną ir pumpuoja jį į Ukrainos požemines dujų saugyklas. Gali būti, kad artimiausiu metu įmonė galės biometaną ir eksportuoti.

Ukrainos bioenergetikos asociacijos duomenimis, vietos gamintojai šalies požeminėse dujų saugyklose yra sukaupę apie 2 mln. kubinių metrų biometano.

Patraukli rinka

Šiuo metu biometano naudojimas Ukrainoje nenumatytas, tačiau iki 2032 metų tikimasi anglies dvideginio išmetimą sumažinti 65 proc., palyginti su 1990 metais. Šio plano įgyvendinimas įtrauktas į privalomų derybų dėl Ukrainos stojimo į ES punktų sąrašą.

Aktyvus biometano naudojimas vietoj gamtinių dujų yra vienas iš dekarbonizacijos elementų. Šiuo keliu eina ES, siekdama iki 2050 m. tapti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo atsisakanti ekonomika. Kai kurios šalys, ypač Danija ir Prancūzija, aktyviai didina biometano gamybą, o kai kurios daugiausia dėmesio skyrė šių išteklių importui.

Atsižvelgiant į tai, kad Ukrainos biometano eksporto muitas tiekimui į ES ir Energijos bendrijos šalis yra nulinis, tai padidina šios rinkos patrauklumą. Tačiau Šveicarija ir Jungtinė Karalystė šiuo metu nėra tarp šių šalių, o biometano tiekimui į šias šalis eksporto muitas siekia apie 30 proc. Todėl Ukraina tikisi, kad ir šios šalys artimiausioje ateityje panaikins tarifus importuojamam biometanui.

 

Parengė Ričardas Čekutis

 

Dalintis
Verslas