Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

BNS

 

Ukraina: Kyjivo ir Varšuvos ginčas dėl grūdų eksporto kenkia abiem pusėms

2023/09/28


Kyjivas, rugsėjo 28 d. (AFP-BNS). Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ketvirtadienį paskelbtame interviu sakė, kad aštrėjantis Kyjivo ir Varšuvos ginčas dėl grūdų eksporto kenkia abiem pusėms.

„Perdavėme Lenkijai aiškius signalus apie savo įsipareigojimą konstruktyviai išspręsti šią situaciją. Mums nereikia šio grūdų karo, kaip ir Lenkijai“, – sakė D. Kuleba agentūrai „Interfax-Ukraina“, perspėdamas, kad prieš kitą mėnesį Lenkijoje vyksiančius rinkimus ginčas gali dar paaštrėti.

Ukrainos eksportuojami grūdai turėtų būti tranzitu gabenami per Europos Sąjungą, visų pirma į Afriką ir Artimuosius Rytus, nes tradiciniai Juodosios jūros keliai dėl Rusijos invazijos yra blokuoti.

Tačiau grūdai dėl logistikos problemų kaupėsi Vidurio Europoje ir skatino kainų vietos rinkose smukimą, todėl kelios šalys paskelbė importo embargą, kurį laikinai patvirtino Briuselis.

Rugsėjo 15 dieną Lenkija kartu su Vengrija ir Slovakija pareiškė, kad pratęs embargą, nors Europos Komisija nusprendė, kad apribojimai turi būti atšaukti.

Dėl šio klausimo tarp sąjungininkių kilo diplomatinis konfliktas, o Kyjivas Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) pareiškė ieškinį.

Kitą mėnesį Lenkijoje vyks parlamento rinkimai. Jos dešiniųjų vyriausybė turi didelę paramą žemės ūkio regionuose ir grūdų importo draudimą pristatė kaip Lenkijos ūkininkų apsaugą.

D. Kuleba sakė, kad grūdų klausimas galiausiai bus išspręstas, tačiau perspėjo, kad įtampos augimas neįgautų ilgalaikių pasekmių.

„Tai, kad į Lenkijos žmonių galvas įskiepytas naratyvas apie Ukrainos ir ukrainiečių nedėkingumą, gali turėti itin neigiamų pasekmių saugumui“, – sakė ministras.

Kaltinimus dėl nedėkingumo jis pavadino melu.

„Ukraina yra labai nuoširdžiai ir giliai dėkinga Lenkijos žmonėms ir Lenkijos vyriausybei“, – sakė D. Kuleba.

Lenkija yra viena iš ištikimiausių Ukrainos rėmėjų nuo tada, kai Rusija 2022 metų vasarį pasiuntė savo karius į Ukrainą, ir yra viena iš pagrindinių ginklų tiekėjų Kyjivui.

 

AP-Scanpix nuotr.

Dalintis