Augintojas nuteistas už intelektualinės nuosavybės pažeidimą
Šią bylą inicijavo Augalinės medžiagos intelektinės nuosavybės teisių pažeidimo prevencijos biuras, po to kai Italijos finansų policija gavo skundą. Situaciją aiškinęsi pareigūnai nustatė, kad keturiuose šiltnamiuose iš tiesų auginti pomidorai, kuriuos ištyrus buvo patvirtinta genetinė atitiktis saugomai veislei, apie įvykį rašo regioninis agroportalas Fhalmeria.
Nelegaliai išskirtinės veislės pomidorus auginęs ūkininkas negalėjo pateikti dokumentų, patvirtinančių teisėtą augalų kilmę. Pasak Augalinės medžiagos intelektinės nuosavybės teisių pažeidimo prevencijos biuro vadovo, teismo sprendimas yra svarbus augalų selekcininkų teisės apsaugos praktikai. Be to, atkreipė dėmesį į tai, kad pagal Baudžiamąjį kodeksą patentuotos veislės, padaugintos ataugomis arba dalijant krūmą (t. y. nelytinio dauginimo būdu), auginimas be savininko leidimo taip pat laikomas neteisėtu.
Egiptas įsivėlė į vynuogių skandalą
Pernai Egiptas išgarsėjo tuo, kad nepaprastai padidino šviežių desertinių vynuogių eksportą į Europos Sąjungos (ES) šalis. Pasak specializuotos sodininkystės verslo informacijos ir analizės platformos „EastFruit“, sausio–spalio mėnesiais Egiptas į ES eksportavo daugiau nei 70 tūkst. t šviežių vynuogių. Šis kiekis yra daugiau nei trečdaliu didesnis, palyginti su visais 2022-aisiais kalendoriniais metais ir 37 proc. daugiau nei siekia ankstesnių penkerių metų vidurkis.
Didžiausiais eksporto pakilimas pernai fiksuotas birželį, kai pardavimai padidėjo net 50 proc. Rinkos analitikų nuomone, tokią sėkmę galėjo lemti tai, kad kitos didžiosios vynuogių eksportuotojos į ES – Peru, Pietų Afrika, Indija, Čilė – prekybos sezoną pradeda lapkritį–gruodį ir baigia iki birželio. Tad Egiptas vasaros viduryje jau beveik neturi konkurencijos.
ES šalys yra didžiausias šviežių desertinių vynuogių importuotojas pasaulyje, kasmet įsivežantis 700–800 tūkst. t šio produkto iš ES nepriklausančių šalių. Pernai Egiptas padidino eksporto apimtis į visas pagrindines ES regiono rinkas. Pavyzdžiui, į Olandiją per metus jis išaugo 15 proc. (iki 30 tūkst. t), o į Vokietiją – 50 proc. (iki 21 tūkst. t). Slovėnija užėmė trečią vietą, importuodama daugiau nei 4 tūkst. t produkcijos, o tai beveik penkis kartus daugiau nei metais anksčiau. Tarp pagrindinių egiptietiškų vynuogių pirkėjų taip pat buvo Lenkija, Italija, Čekija, Austrija.
Tačiau tokia prekybinė sėkmė nesulaikė šios Afrikos valstybės vynuogių augintojų nuo garbės nedarančių, gana dažnai pasitaikančių skandalų. Pasak „EastFruit“ buvo nustatyta, kad šalyje auginamos ir europiečiams parduodamos saugomų veislių vynuogės ‘Early Sweet™‘ ir ‘ARRA‘. Teismui nustačius, kad buvo pažeistas intelektinės nuosavybės teisių apsaugos įstatymas, 2022 m. birželio pabaigoje nelegaliuose vynuogynuose buvo išrauti 9 000 vynmedžių. Be to, teismas uždraudė augintojas ateityje parduoti, dauginti ar skiepyti bet kokias šių veislių vynuoges ar vynmedžius.
Nepaisant šalies institucijų pastangų, panaši istorija pasikartojo ir kitąmet. 2023 metų liepą Italijoje buvo sunaikinta iš Egipto atkeliavusi vynuogių partija. Reaguodama į tai, Egipto valdžia paskelbė, kad griežtins veislės kilmės sekimo sistemą.
15 tonų pomidorų – šeimos poreikiams?
Praėjusį rudenį į viešumą iškilo nemaloni istorija Italijoje. Buvo aptikta, kad Ragūzos apylinkėse vietos ūkio savininkė, įsigijusi 5 000 žinomo Olandijos gamintojo užregistruotos vyšninių pomidorų veislės daigų, nelegaliai pati padaugino dar tiek pat. Ragūzos prokuratūra patraukė verslininkę baudžiamojon atsakomybėn už medžiagos dauginimą ir prekybą, pasisavinant pramoninės nuosavybės teises.
Ji teisėsaugos pareigūnus tikino, kad elgėsi sąžiningai, nesuvokdama nusikaltimo pavojingumo ir siekė vienintelio tikslo – savo ir šeimos poreikiams užauginti padažui gaminti skirtų pomidorų. Įvykį nušvietusiame portale Meridionews skaičiuojama, kad iš 5 000 neteisėtai padaugintų daigų būtų galima užauginti apie 15 t pomidorų, iš kurių išeitų apie 3 000 butelių padažo.
Šios istorijos herojė atsipirko gana kukliai. Prokuroras nurodė sunaikinti nelegaliai padaugintus augalus ir paprašė teisėjo nutraukti byla dėl „ypatingo menkumo“. Įtariamoji neturėjo teistumo, be to, nebuvo įmanoma įvertinti Olandijos gamintojui padarytos žalos dydžio.
Italijos biuras Aib, kovojantis su intelektinės nuosavybės augalininkystėje teisių pažeidimais, nebuvo patenkintas tokiu sprendimu. Jis atkreipė dėmesį, kad nelegaliai augalus replikuojantys asmenys nesąžiningai konkuruoja su originalią medžiagą naudojančiais augintojais. Be to, kai augalas dauginamas nelegaliai, jis nėra įtraukiamas į nacionalinę fitosanitarijos sistemą, todėl nėra galimybių apsaugoti produktą ir vartotojus, taip pat tai palengvina pavojingų virusų plitimą.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.