Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Už saugomos pomidorų veislės auginimą ūkininkui – vieneri metai už grotų, tačiau sukčiauja ir valstybės

2024/01/24


Italų daržovių augintojas gavo rimtą pamoką, kai buvo sučiuptas auginantis saugomos pomidorų veislės sodinukus. Katanijos miesto apeliacinis teismas paliko galioti sprendimą, pagal kurį ūkininkui skirta 15 tūkst. eurų bauda ir vieneri metai kalėjimo. O štai Egiptas pateko į tarptautinį skandalą, kai buvo nustatyta, kad augina ir eksportuoja į Europą saugomų veislių vynuoges.

Augintojas nuteistas už intelektualinės nuosavybės pažeidimą

Šią bylą inicijavo Augalinės medžiagos intelektinės nuosavybės teisių pažeidimo prevencijos biuras, po to kai Italijos finansų policija gavo skundą. Situaciją aiškinęsi pareigūnai nustatė, kad keturiuose šiltnamiuose iš tiesų auginti pomidorai, kuriuos ištyrus buvo patvirtinta genetinė atitiktis saugomai veislei, apie įvykį rašo regioninis agroportalas Fhalmeria.

Nelegaliai išskirtinės veislės pomidorus auginęs ūkininkas negalėjo pateikti dokumentų, patvirtinančių teisėtą augalų kilmę. Pasak Augalinės medžiagos intelektinės nuosavybės teisių pažeidimo prevencijos biuro vadovo, teismo sprendimas yra svarbus augalų selekcininkų teisės apsaugos praktikai. Be to, atkreipė dėmesį į tai, kad pagal Baudžiamąjį kodeksą patentuotos veislės, padaugintos ataugomis arba dalijant krūmą (t. y. nelytinio dauginimo būdu), auginimas be savininko leidimo taip pat laikomas neteisėtu.

Egiptas įsivėlė į vynuogių skandalą

Pernai Egiptas išgarsėjo tuo, kad nepaprastai padidino šviežių desertinių vynuogių eksportą į Europos Sąjungos (ES) šalis. Pasak specializuotos sodininkystės verslo informacijos ir analizės platformos „EastFruit“, sausio–spalio mėnesiais Egiptas į ES eksportavo daugiau nei 70 tūkst. t šviežių vynuogių. Šis kiekis yra daugiau nei trečdaliu didesnis, palyginti su visais 2022-aisiais kalendoriniais metais ir 37 proc. daugiau nei siekia ankstesnių penkerių metų vidurkis.

Didžiausiais eksporto pakilimas pernai fiksuotas birželį, kai pardavimai padidėjo net 50 proc. Rinkos analitikų nuomone, tokią sėkmę galėjo lemti tai, kad kitos didžiosios vynuogių eksportuotojos į ES – Peru, Pietų Afrika, Indija, Čilė – prekybos sezoną pradeda lapkritį–gruodį ir baigia iki birželio. Tad Egiptas vasaros viduryje jau beveik neturi konkurencijos.

ES šalys yra didžiausias šviežių desertinių vynuogių importuotojas pasaulyje, kasmet įsivežantis 700–800 tūkst. t šio produkto iš ES nepriklausančių šalių. Pernai Egiptas padidino eksporto apimtis į visas pagrindines ES regiono rinkas. Pavyzdžiui, į Olandiją per metus jis išaugo 15 proc. (iki 30 tūkst. t), o į Vokietiją – 50 proc. (iki 21 tūkst. t). Slovėnija užėmė trečią vietą, importuodama daugiau nei 4 tūkst. t produkcijos, o tai beveik penkis kartus daugiau nei metais anksčiau. Tarp pagrindinių egiptietiškų vynuogių pirkėjų taip pat buvo Lenkija, Italija, Čekija, Austrija.

Tačiau tokia prekybinė sėkmė nesulaikė šios Afrikos valstybės vynuogių augintojų nuo garbės nedarančių, gana dažnai pasitaikančių skandalų. Pasak „EastFruit“ buvo nustatyta, kad šalyje auginamos ir europiečiams parduodamos saugomų veislių vynuogės ‘Early Sweet™‘ ir ‘ARRA‘. Teismui nustačius, kad buvo pažeistas intelektinės nuosavybės teisių apsaugos įstatymas, 2022 m. birželio pabaigoje nelegaliuose vynuogynuose buvo išrauti 9 000 vynmedžių. Be to, teismas uždraudė augintojas ateityje parduoti, dauginti ar skiepyti bet kokias šių veislių vynuoges ar vynmedžius.

Nepaisant šalies institucijų pastangų, panaši istorija pasikartojo ir kitąmet. 2023 metų liepą Italijoje buvo sunaikinta iš Egipto atkeliavusi vynuogių partija. Reaguodama į tai, Egipto valdžia paskelbė, kad griežtins veislės kilmės sekimo sistemą.

15 tonų pomidorų – šeimos poreikiams?

Praėjusį rudenį į viešumą iškilo nemaloni istorija Italijoje. Buvo aptikta, kad Ragūzos apylinkėse vietos ūkio savininkė, įsigijusi 5 000 žinomo Olandijos gamintojo užregistruotos vyšninių pomidorų veislės daigų, nelegaliai pati padaugino dar tiek pat. Ragūzos prokuratūra patraukė verslininkę baudžiamojon atsakomybėn už medžiagos dauginimą ir prekybą, pasisavinant pramoninės nuosavybės teises.

Ji teisėsaugos pareigūnus tikino, kad elgėsi sąžiningai, nesuvokdama nusikaltimo pavojingumo ir siekė vienintelio tikslo – savo ir šeimos poreikiams užauginti padažui gaminti skirtų pomidorų. Įvykį nušvietusiame portale Meridionews skaičiuojama, kad iš 5 000 neteisėtai padaugintų daigų būtų galima užauginti apie 15 t pomidorų, iš kurių išeitų apie 3 000 butelių padažo.

Šios istorijos herojė atsipirko gana kukliai. Prokuroras nurodė sunaikinti nelegaliai padaugintus augalus ir paprašė teisėjo nutraukti byla dėl „ypatingo menkumo“. Įtariamoji neturėjo teistumo, be to, nebuvo įmanoma įvertinti Olandijos gamintojui padarytos žalos dydžio.

Italijos biuras Aib, kovojantis su intelektinės nuosavybės augalininkystėje teisių pažeidimais, nebuvo patenkintas tokiu sprendimu. Jis atkreipė dėmesį, kad nelegaliai augalus replikuojantys asmenys nesąžiningai konkuruoja su originalią medžiagą naudojančiais augintojais. Be to, kai augalas dauginamas nelegaliai, jis nėra įtraukiamas į nacionalinę fitosanitarijos sistemą, todėl nėra galimybių apsaugoti produktą ir vartotojus, taip pat tai palengvina pavojingų virusų plitimą.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Parašų rinkimas už kandidatų sąrašus rinkimuose į Europos Parlamentą baigėsi

Ketvirtadienio vakarą, pasibaigus rinkėjų parašų rinkimo terminui, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kiek šiuose rinkimuose kandidatų sąrašus keliančios politinės partijos deklaravo surinkę juos palaikančių rinkėj...
2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Benzinas Lenkijoje vėl pigesnis nei Lietuvoje

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje pakito skirtingai: benzinas pabrango 0,3 proc., o dyzelinas atpigo 0,6 procento. Benzinas brangsta jau penktą savaitę iš eilės, o dyzelinas atpigo po trijų savaičių brangimo. Bet dabar pir...
2024/04/25

Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja

Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) neteisėtai panaudojo daugiau nei 635 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos prie Svei...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.