Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Už tvoros – 2024-ieji!

2023/12/30


Duonos augintojų nuogąstavimais apipinti, politikų gražbylystėmis padabinti, klimato kaitos rykštėmis plakami, kaip rinkos svarstyklės svyruodami už mūsų užsiveria 2023-iųjų metų varteliai. Kur link einame? Ką rasime rytoj? Ką naujo atneš politiniai vėjai iš Europos ir Vilniaus? Kaip gyvensime mūsų kaime 2024-aisiais? Apie tai ir pakalbėkime su Lietuvos žmonėmis, kurie kvėpuoja obelų ir žemuogių žiedų, rapsų ir kviečių laukų, pievų ir mėšlo kvapais.

Eimantas PRANAUSKAS, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas:

2023-ieji buvo iš anksto žinomų, užprogramuotų problemų metai. Tenka konstatuoti, kad pildosi metų pradžioje išsakytos prognozės dėl pieno gamybos sektoriaus smukimo, vėliau – perspėjimai dėl grėsmių grūdų sektoriui. Abu sektoriai nesulaukė deramo valdžios ir politikų dėmesio, nors būtent jie yra du pagrindiniai eksporto ramsčiai, reikšmingai prisidedantys prie išaugusio užsienio prekybos deficito mažinimo. Net 14 proc. susitraukė ekologiniai ūkiai. Priešingai, metų pabaigoje žemdirbiai sulaukia pranešimų su nurodymais paversti dalį žemės ūkio naudmenų neproduktyviomis, kuriais toliau bus siekiama mažinti ir varžyti gamybą. Pasikėsinta į privačią nuosavybę, t. y. žemę.

Galima trinti rankas dėl numatytų, dešimtis kartų išsakytų ir šimtu procentu pasiteisinusių Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) klaidų, apskaičiuojant 8 proc. mažesnę negu planuota bazinę išmoką, nekalbant apie sveiko proto ribas peržengiantį beveik 30 proc. siekiantį gamybinių ekoschemų išmokų sumažinimą. Valdžios prognozės su faktiniu pasėlių deklaravimu skyrėsi 2–3 kartus, o kai kurios – ir 20 kartų.

Galima badyti pirštais į elementarią, tačiau neišspręstą daugiamečių žolynų atstatymo temą, beviltiškai pasenusius durpynų žemėlapius, naujas mokestines žemės ir turto vertes bei kitus mokesčius. Galima kraipyti galvą dėl pasirinkimo 300 mln. Eur išleisti aklai, užuot pasirinkus tikslingą smulkių, tačiau norinčių augti ūkių rėmimo priemonę. Galų gale galima piktdžiugiškai juoktis, kad tiek laiko „marinuotas“ mėšlo tvarkymo klausimų sprendimas, kaip yla iš maišo, vėl išlindo šių metų pabaigoje. O juk tokių klausimų yra aibė...

Tačiau ar nuo to bus geriau žemdirbiams, ar tai prisidės prie bendro šalies ekonominio klestėjimo? Ar gamybiniam ir ekonominiam aspektui iš viso dar yra vietos Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) kabinetuose? Ir ne tik jos.

Reikia pagaliau ne tik atsakyti į klausimą, kas atsitiko, kad požiūris į žemės ūkį, kaip šalies ekonomikos lokomotyvą, apsisuko 180˚ kampu, kad šalies apsirūpinimo maistu klausimas išbrauktas iš darbotvarkės, bet ir apgalvoti, ką daryti, kad tai nebepasikartotų. Panašu, kad kitais metais ir toliau žemės ūkio žaizdos gilės, nes klaidoms taisyti valios ir noro nėra. Rinkos sąlygomis ne tik žingsnis atgal, bet net ir trypčiojimas vietoje reiškia konkurencingumo praradimą, susidariusių galimybių švaistymą.

Išskirtinis Lietuvos žemdirbio bruožas – didžiulis atsparumas. Reikia išgyventi, kad ateityje vėl judėtume į priekį.

Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga noriu palinkėti Lietuvos žemdirbiams bei su žemės ūkiu susijusiems žmonėms, jų šeimoms, artimiesiems ir draugams stiprybės, kantrybės, o kartu – ir sveikatos!

Dr. Ignas HOFMANAS, Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas, Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas:

Metai buvo sunkūs visomis prasmėmis – tiek dėl politinių sprendimų, tiek dėl gamtos aplinkybių. Labai stipriai nuskriaudė sausra, besitęsianti pieno krizė. Neteikia optimizmo bendras žemės ūkio politikos fonas, nesprendžiamos problemos.

Visada tikimės, kad naujieji, šį kartą – 2024-ieji, bus geresni nei besibaigiantys, kad būtų palanki žiema, palankus sezonas, kad gamta nenuskriaustų. Be abejo, norėtųsi ir pasvertų, atsakingų politinių sprendimų, kurie nebūtų žalingi žemės ūkiui.

Kitų metų pabaigoje ŽŪM vadovaus jau naujas žemės ūkio ministras. Tikėkimės, kad jis bus geresnis negu tas, kuris yra šiuo metu, nes agrosektorius dabartinės valdančiosios daugumos yra nustumtas į politikos paraštes. Belieka tikėtis, kad naujosios sudėties Seimas žemės ūkį pripažins svarbiu valstybei.

 

Redakcijos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.