Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn -2,7 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 4 Vas 2023

Už tyčinį bankrotą Algirdui Komskiui skirta 10 tūkst. eurų bauda

2022/12/05


Tauragės apylinkės teismas lapkričio 17-ąją paskelbė nuosprendį Pagėgių politiko Kęsto Komskio sūnui Algirdui. UAB „Agrolira“ vadovavęs A. Komskis apkaltintas apgaulingu įmonės buhalterinės apskaitos tvarkymu, svetimo turto iššvaistymu. 2019 m. UAB „Agrolira“ buvo iškelta bankroto byla. Įmonė bankrutavo turėdama šimtatūkstantinių skolų.

Prieš įmonės bankrotą 2019 m. vasarį Klaipėdos apygardos teismas priėmė nutartį, pagal kurią bendrovei priteisė sumokėti 95 tūkst. eurų neturtinės žalos už tai, jog girtas įmonės darbuotojas pražudė dviejų mažamečių vaikų tėvą V. Š. Darbuotojas avariją sukėlė vairuodamas „Agroliros“ automobilį. Klaipėdos apygardos teismas dviem žuvusiojo vaikams priteisė po 40 tūkst. eurų, vyro žmonai ir tėvams – po 5 tūkst. eurų. Iš viso – 95 tūkst. eurų.

Žuvusiojo žmona S. K. teismo posėdyje sakė, kad iki šios dienos visos jai priteistos sumos taip ir negavo. Moteris sakė, kad buvo sumokėta tik dalis neturtinės žalos, bet kiekvienam iš žuvusiojo vaikų dar liko sumokėti po maždaug 25,5 tūkst. eurų. Moteris Tauragės apylinkės teisme pateikė civilinį ieškinį, kuriame iš viso nurodė 56 tūkst. eurų sumą. S. K. teigė mananti, kad UAB „Agrolira“ bankrutavo siekdama išvengti sumokėti tai, kas buvo priteista Klaipėdos apygardos teismo. Įtarimų žuvusiojo žmonai sukėlė tai, kad vasario 21-ąją priėmus teismo nutartį dėl neturtinės žalos vos po mėnesio buvo įsteigta tą pačią veiklą vykdanti įmonė „Kalibrus“, o visi buvę „Agroliros“ darbuotojai perėjo dirbti į ją, be to, staiga atsiradę nauji 3 įmonės akcininkai net nežinojo, kad turi kažkokių įmonės akcijų.

Pažadėjo traktorių

Prieš pat bankrotą bendrovės akcininkais tapo 3 paprasti darbininkai iš Pagėgių. Tik iš žurnalistų jie sužinojo, kad turi įmonės akcijų.

Vienas jų teisme liudijo jokių akcijų nepirkęs. Vyriškis išsiaiškino, kad turi 24 proc. įmonės akcijų. Jis teigė, kad dokumentus jam pasirašyti liepė Kęstas Komskis, o ką pasirašė, darbininkas tikino nežinojęs, mat apie jokias akcijas politikas neaiškino. Tiesa, kaip prisiminė liudytojas, tuo metu jau sklandė kalbos, kad įmonė bankrutuos. Už tai, kad pasirašytų dokumentus, naujajam akcininkui buvo pažadėtas traktorius. Tačiau jokio traktoriaus vyras sakė negavęs, o akcijos pasirodė esančios absoliučiai nereikalingos.

Kaltas nesijautė

Kaltinamasis Algirdas Komskis nesijautė esantis atsakingas už bankrotą. Jis Tauragės apylinkės teisme kaltės nepripažino ir sakė, kad net nesupranta, kuo yra kaltinimas, mat esą buvo atsakingas už apskaitos organizavimą, o ne už jos tvarkymą. Politiko sūnus sakė, kad jokių dokumentų nėra tvarkęs, nes įmonėje esą tai atliko buhalterė ir apskaitininkė.

Anot jo, kai vienas darbuotojų sukėlė avariją, kurioje žuvo nukentėjusiosios vyras, antstolis areštavo dalį įmonės technikos, „Sodra“ taip pat nurašė šiek tiek pinigų.

Kaltinamasis neįžvelgė nieko blogo tame, kad veikla iš bendrovės „Agrolira“ buvo perkelta į „Kalibrus“.

A.Komskis nesutiko su jam pareikštais kreditorių civiliniais ieškiniais ir prašė juos atmesti. Anot jo, bendrovė neturėjo pinigų, todėl negalėjo sumokėti teismo priteistos sumos, nes reikėjo pirkti kurą, medžiagas, mokėti darbuotojams atlyginimus. Pasak A. Komskio, paskutinius 3 veiklos metus įmonė nedirbo pelningai. Jis teigė supratęs, kad įmonei gresia nemokumas, bankrotas, todėl kreipėsi į akcininkus, sudarė veiksmų planą, kaip išgyventi finansinius sunkumus.

Teisme apklaustas bankroto administratorius teigė, kad patikrinus bendrovės „Agrolira“ dokumentus nustatyta, kad galimai neteisėtai įmonė išdavė paskolą.

Teisme liudijusi buvusi „Agroliros“ buhalterė sakė, kad apie bankrotą sužinojo ne iš įmonės vadovų, o iš „Sodros“, kuri atsiuntė laišką į elektroninį paštą. Laiške buvo perspėjama, kad neatsiskaičius bus keliama bankroto byla. Buhalterė pabrėžė, kad už visus finansinius sprendimus buvo atsakingas direktorius.

Teismas: bankrotas sukeltas tyčia

Tauragės apylinkės teismo teisėja Elena Simonavičienė konstatavo, kad A. Komskis yra kaltas dėl jam pareikštų kaltinimų, kadangi jis, būdamas UAB „Agrolira“ direktorius, turėjo teisiškai apibrėžtus įgaliojimus, materialiai atsakė už įmonės grynųjų pinigų tvarkymą ir operacijų grynaisiais pinigais kasoje bei piniginėmis lėšomis įmonės banko sąskaitose atlikimą. Nustatyta, kad A. Komskis svetimą turtą iššvaistė nuo 2018 m. kovo iki 2019 m. rugpjūčio. Konstatuota, kad, disponuodamas bendrovės piniginėmis lėšomis ir nepateikdamas išlaidas pateisinančių dokumentų, K. Komskis pardavė bendrovei priklausiusį savaeigį motorinį laivą už 12,1 tūkst. eurų (už 5,8 tūkst. eurų mažesnę kainą nei jo likutinė vertė). A. Komskis pripažino, kad pardavė laivą mažesne kaina kitai bendrovei, kurios vienintelis akcininkas yra jo tėvas K. Komskis. Kaltinamasis sakė, kad K. Komskio bendrovei įmonė „Agroliraׅ“ buvo skolinga, niekas nenorėjo investuoti, tačiau, teismo vertinimu, tai jokiu būdu nepateisina kaltinamojo nusikalstamų veikų.

Teisme įrodyta, kad A. Komskis sumažino įmonės pinigines lėšas: kasos išlaidų orderiu išmokėjo sau 160 tūkst. eurų avansą prekių pirkimui, nors bendrovė jau tuo metu turėjo daugiau nei šimto tūkstančio eurų įsiskolinimų už socialinį draudimą, mokestines nepriemokas, pradelstų kreditorinių įsiskolinimų. Be to, A. Komskis apskaitos dokumentais pagrindė 9,4 tūkst. eurų paskolą, o nuo 2019 m. balandžio UAB „Agrolira“ veiklą perkėlė į UAB „Kalibrus“, atitraukė bendrovės apyvartines lėšas, neužtikrino jų grąžinimo, neketino vykdyti įsipareigojimų.

„Minėti kaltinamojo Algirdo Komskio veiksmai sąlygojo UAB „Agrolira“ tapimą nemokia ir nulėmė 2019-11-12 UAB „Agrolira“ bankrotą bei dėl to padarė didelės turtinės žalos kreditoriams, kurių kreditoriniai reikalavimai iš viso yra 443 915,49 Eur. <...> Kaltinamasis veikė tyčia, t. y. suprato, kad blogai valdo įmonę, numatė bankroto ir žalos kreditoriams atsiradimo galimybę ir šių padarinių norėjo“, – nuosprendyje pabrėžė teisėja E. Simonavičienė.

Skyrė solidžią baudą

Teismas pripažino, kad žuvusiojo žmona S. K. patyrė neturtinę žalą: dvasinius išgyvenimus, įtampą, turėjo ieškotis teisinės pagalbos dėl teismo priteisto žalos atlyginimo jos mažamečiams vaikams ir jai išieškojimo iš UAB „Agrolira“. „UAB „Agrolira“ veikla pasibaigė ir kreditoriniai reikalavimai liko nepatenkinti, dėl ko nukentėjusioji patyrė dvasinius išgyvenimus, įtampą ieškodama teisinės pagalbos“, – teigiama nuosprendyje.

Nukentėjusiajai iš kaltinamojo A. Komskio teismas papildomai priteisė 3 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo.

Už turto iššvaistymą, nusikalstamą bankrotą ir apgaulingą apskaitos tvarkymą teismas A. Komskiui skyrė 10 tūkst. eurų baudą, kurią privalu sumokėti per 10 mėnesių, ir 7 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 1 metams ir 6 mėnesiams. A. Komskis įpareigotas bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

 

Taurageszinios.lt informacija ir nuotrauka

 

Dalintis

2023/02/03

Pienininkai kyla į kovą dėl supirkimo kainų

Nematydami kitos išeities dėl drastiškai nukritusių pieno supirkimo kainų,  Lietuvos pieno gamintojai nuo kalbų pereina prie protestų. Vasario 6-ąją visoje šalyje  organizuojama akcija „Kas didesnis Skrudžas: p...
2023/02/03

Paukščių gripas patvirtinamas vis daugiau žinduolių rūšių: ko tikėtis?

Ypač didelio patogeniškumo paukščių gripo atmaina, pradėjusi plisti prieš pusantrų metų, virusologams kelia didelį susirūpinimą. Šis virusas lėmė apie 208 mln. paukščių visame pasaulyje žūtį. Dar labiau suklusti ...
2023/02/03

Mokslininkas R. Šadzevičius: „Dalį tiltų pigiau griauti ir statyti naujus, nei remontuoti“

Praėjusiame amžiuje statyti tiltai jau įpusėjo savo amžių ir, nesulaukdami tinkamos priežiūros, pradeda kelti pavojų. Kėdainių tiltas per Nevėžį – tik vienas iš blogos būklės tiltų. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akade...
2023/02/03

Pirmosios naujojo modelio uniformos jau pasiekė muitinės pareigūnus

Šiais metais Lietuvos muitinės pareigūnai bus aprūpinti naujomis uniformomis – pirmosios jau pasiekė muitinės postus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
2023/02/03

Dėl situacijos pieno rinkoje europarlamentaras kreipėsi į Europos Komisiją

Dėl kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų sunerimę pieno gamintojai bei perdirbėjai kreipiasi į Europos Parlamento (EP) narį Juozą Oleką. Į ūkininkų problemas visada įsiklausantis, jų interesus EP Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete ginantis ...
2023/02/03

Oficialiai atidaryti nauji Ukmergės rūmai

Šiandien oficialiai atidarytos naujos Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų patalpos. Šiuolaikiškame pastate Deltuvos g. 17A, Ukmergėje dirba 22 teismo darbuotojai.
2023/02/03

Patvirtintos 2023–2027 metų KPP strateginio plano prekių, paslaugų ir darbų pirkimų taisyklės

NMA atkreipia dėmesį, kad sausio 31 d. patvirtintos Projekto vykdytojo, pretenduojančio gauti paramą iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai pagal Žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) int...
2023/02/03

Nuo pirmadienio dėl geležinkelio elektrifikacijos darbų keisis dalies traukinių eismas

Įsibėgėjant geležinkelio elektrifikacijos projektui, nuo pirmadienio, vasario 6 d., keisis dalies bendrovės „LTG Link“ traukinių tvarkaraštis maršrutuose Vilnius–Klaipėda, Vilnius–Šiauliai, Kaunas&ndash...
2023/02/03

Įtrauktieji į pensijų kaupimą turi dar penkis mėnesius apsispręsti. Ką svarbu žinoti?

Šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtraukti gyventojai kol kas neaktyvūs – pranešimus siunčiamus į asmenines „Sodros“ paskyras perskaitė tik 33 proc. gavėjų. Labai svarbu, kad visi įtrauktieji priimtų sprendimą...