Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Užaugintų įmonių ateitis – vaikų rankose (II)

2022/11/16


Privataus lietuviško kapitalo įmonės mūsų šalyje skaičiuoja trečiąjį gyvavimo dešimtmetį. Jų įkūrėjai – ambicingi verslininkai, padėję tvirtą  pamatą savo bendrovėms, jau artėja prie amžiaus, kuomet turės arba jau turi įmonės vairą perduoti jaunajai kartai, įgijusiai daugiau ar mažiau patirties.

Ivabaltė, Irmantas Tarvydis, Monika Tarvydytė, Fendt „Ivabaltė“ vadovas Irmantas Tarvydis pečius surėmė su dukra Monika.

Pavyzdžių, kai išpuoselėtą agroverslą iš tėvų rankų perima jų vaikai, yra nedaug. Ne vienas UAB buvo parduotas, ne vienas sužlugo, ne vienas liko be perėmėjų. „Ūkininko patarėjas“ supažindina su sėkmingo verslo istorijomis ir antros kartos Lietuvos agroverslininkais.

Įsimintinos datos

Perspektyvų verslą savo rankomis sukūręs įmonės „Ivabaltė“ vadovas Irmantas Tarvydis savo pečius surėmė su dukra Monika. Kalbėdamas apie įsimintiniausius verslo istorijos žingsnius jis išskyrė 3 datas. Viena jų – pati įsimintiniausia – verslo sukūrimas. Tačiau kitos datos ir vėlesni įvykiai taip pat lėmė ir dar lems rimtus pokyčius. „Pirmoji data – 1999 m. užtarnauta teisė atstovauti „Fendt“ Lietuvoje. Tai mus iškart perkėlė į kitą veiklos lygą. Darbo kultūros tai iš esmės nepakeitė, nes norint tapti vienos geriausių žemės ūkio technikos gamintojų atstovu, jau turėjai parodyti, kad moki dirbti taip, kaip dirba vokiečiai. Tačiau tapę „Fendt“ atstovais įgijome labai daug naujų galimybių įdiegti dar daugiau vakarietiškų standartų kasdienėje veikloje. Tai išnaudojome atsakingai. Ne veltui pernai buvome pripažinti vieni iš TOP3 „Fendt“ atstovų EMEA (Europa, Vidurio Rytai ir Afrika) regione“, – ŪP pasakojo I. Tarvydis.

Antroji data – 2012 m., kai buvo atidarytas „Ivabaltės“ technologijų centras Kėdainiuose. Šio centro atidarymas buvo logiškas plėtros žingsnis, nes Rokiškyje nėra patogu dirbti su klientais iš visos Lietuvos. „Turėdami centrą prie Kėdainių, esame vienodai patogiai pasiekiami iš bet kurio šalies regiono. Naujasis centras buvo ryškus kokybinis šuolis, nes turėjome naujas erdves ekspozicijai, o svarbiausia – erdvų ir modernų serviso pastatą. Šis žingsnis „Ivabaltę“ kilstelėjo dar keliais laipteliais aukščiau, veiklos apimtis išplėtė kone dvigubai“, – sakė „Ivabaltė“ įkūrėjas. Trečiasis žingsnis – asmeniškai svarbus I. Tarvydžiui – vyriausios dukros Monikos įsiliejimas į verslą 2020 m. „Apie tai galvodavome abu, tačiau manėme, kad ji prie „Ivabaltės“ prisijungs kiek vėliau. Procesą pagreitino pandemija, kai duktė grįžo į Lietuvą. Turėjome daugiau laiko, daug pokalbių ir supratome, kad dabar pats metas pokyčiams. Jie ir prasidėjo kartu su Monika. Pertvarkę nemažai procesų, serviso efektyvumą jau padidinome daugiau kaip 25 proc., pardavimai irgi plečiasi, įmonės strategijoje esame numatę labai aiškius tikslus, kaip ir nuolatinį „Ivabaltės“ komandos stiprinimą“, – kalbėjo verslininkas.

Verslas nuo balto lapo

I. Tarvydis mena, kad kūrėsi su visu Lietuvos verslu, su žemės ūkiu. Tuo metu nebuvo to, be ko šiandien sunkiai įsivaizduojama bet kokia veikla: bankų ištobulintų finansavimo įrankių, Europos Sąjungos paramos, aiškių žemės ūkio produkcijos perdirbimo ir pardavimo rinkų. Visi pradėjo kurti verslus nuo balto lapo. „Mano polinkis į žemės ūkio verslą buvo labai natūralus, studijavau Žemės ūkio akademijoje (ŽŪA), baigęs studijas pradėjau ūkininkauti. Augdamas kaip ūkininkas, augau ir kaip verslininkas, nes puikiai jaučiau modernėjančio žemės ūkio technikos poreikį. Beje, turiu ne vieną klientą, su kuriuo „Ivabaltė“ augo kartu, vos ne nuo pirmųjų mūsų atvežtų traktorių, tai buvo T25. Ir jie tuo metu kainavo kosminius pinigus –300–400 dolerių. Lietuvoje ūkininkauti pradėjęs vienas amerikietis net juokavo, kad tai mažiau nei jo šeimos pietūs restorane JAV, bet mūsų ūkininkams tai buvo labai dideli pinigai“, – verslo pradžią mena „Ivabaltė“ vadovas. I. Tarvydis ŪP pasakojo, kad jo darbo sąlygos verslo pradžioje buvo kaip ir daugumos verslų. Nuolat slėgė rūpestis, iš kur gauti apyvartinių lėšų, kaip padėti patikimos technikos ieškančiam ūkininkui ją įsigyti ir kaip apsisaugoti nuo tuo metu jų srityje gana aktyviai siautusių banditų, kurie norėdavo pirkti traktorius „į skolą“. „Nuolat gerinau aptarnavimo kokybę. Vos pradėjęs dirbti supratau, kad turiu tapti patikimos technikos gamintojų atstovu, jeigu noriu sukurti verslą, gyvuosiantį dešimtmečius“, – pabrėžė „Ivabaltė“ generalinis direktorius.

Dėmesys išsilavinimui

Verslininkas teigė, kad augindamas dukteris pagrindinį dėmesį skyrė ir tebeskiria jų išsilavinimui. Nors I. Tarvydis yra patenkintas savo žiniomis, įgytomis ŽŪA, jis suprato, kad šiais laikais darbo sėkmė priklauso nuo tarptautinio išsilavinimo. „Dukra Monika pasirinko studijuoti finansus Italijoje, Bocconi universitete, viename stipriausių finansų ir ekonomikos srityje. Paskui kelerius metus dirbo Londone. Šiandien matau, kad jos patirtis Londone yra labai naudinga derantis su gamintojais, nes atstovaujame ne tik „Fendt“, bet ir „Joskin“, „Tume“, „Rauch“, „Kerner“, „Triolet“, „Aftm“, „Krampe“, „Ahvi“, „Humus“ ir „Stoll“ gamintojams. Spektras – platus, nuolatinio bendravimo – daug“, – atviravo verslininkas. Jis pasakojo, kad jaunesnioji dukra Gabija taip pat baigė mokslus ne Lietuvoje ir pirmosios darbo patirties semiasi Londone. Tėvas viliasi, kad ir ji kada nors susidomės šeimos verslu.

Anot „Ivabaltė“ generalinio direktoriaus, dukros nebuvo tikslingai ruošiamos perimti verslą. Tai – Monikos vidinis noras. „Kai tiek daug pokalbių namuose sukasi apie „Ivabaltę“ ir žemės ūkį, nenuostabu, kad dukterys mato perspektyvą šioje srityje. Šiemet šventėme „Ivabaltės“ 26 metų sukaktį, norėčiau, kad anūkai minėtų dar daugiau sukakčių“, – sakė pašnekovas.

Verslas keliamas į aukštesnį lygį

„Ivabaltės“ vykdomoji direktorė Monika Tarvydytė ŪP sakė, kad apie verslo perėmimą kalbėti dar anksti. Šiandien jos ir tėčio tandemo tikslas – „Ivabaltės“ plėtra. „Mano tikslas – užtikrinti mūsų šeimos verslo tęstinumą ir kelti jį į dar aukštesnį lygį. Tai – ilgalaikiai procesai, prie kurių kasdien nuosekliai dirbame. O grįžtant prie temos, kodėl nusprendžiau jungtis prie „Ivabaltės“, mus, tris seses, nuo mažumės supa šeimos verslas. Mintys, kad ateitis gali būti susieta su „Ivabalte“, sukdavosi nuolat, tačiau pirmi tikslai buvo įgyti aukštos kokybės išsilavinimą, išbandyti save kitose pasaulio įmonėse, semtis gerų lyderystės pavyzdžių ir įgauti skirtingų komandų vadovavimo patirties. Mano pasirinkimą rinktis finansų ir ekonomikos studijas šioje srityje Europoje pirmaujančiame Italijos Bocconi universitete lėmė žingeidumas, noras būti tarp geriausių ir bendravimas su Lietuvos įmonių vadovais, kurių lyderystės stilių vertinu. Jų pasidalintos mintys parodė, kad geras įmonės vadovas turi suprasti ekonomiką, finansus ir teisę. Kadangi ekonomika man labai patiko dar mokykloje, nusprendžiau pasirinkti tarptautinės ekonomikos ir finansų sritį“, – ŪP pasakojo M. Tarvydytė.

Rinkosi tikslingai

Monika teigė, kad tėtis jai yra užsibrėžto tikslo siekimo pavyzdys. Šį bruožą paveldėjo ir ji. Be abejo, prie to prisidėjo ir auklėjimas. Empatiją žmonėms ir komunikabilumą M. Tarvydytė paveldėjo iš mamos, kuri jai yra didžiulis autoritetas. „Nuo paauglystės labai tikslingai rinkausi sritis, kurios padėjo suvokti, kaip veikia tvari lyderystė, kokių savybių reikia ne tik norint būti savo srities profesionalu, bet ir ugdant save kaip visapusišką asmenybę. Beje, šeimos verslas ir jo gerosios praktikos buvo ir mano studijų dalis – baigiamąjį darbą rašiau man aktualia tema: „Šeimos verslo paveldėjimas iš pirmos į antrą kartą tėčio ir dukros bendrystėje“, – atviravo „Ivabaltės“ vykdomoji direktorė.

Jauna verslininkė sakė, kad jos, kaip vadovės, pagrindinis siekis – įkvėpti komandos narius veikti kartu bendram tikslui. Ji tvirtino nebijanti būti reikli, tačiau visuomet siekianti būti teisinga komandos narių atžvilgiu. M. Tarvydytės teigimu, tik profesionali komanda gali įgyvendinti iškeltus įmonės strateginius tikslus. „Džiaugiuosi, kad „Ivabaltė“ turi labai tvirtą pamatą, kurį sukūrė tėtis. 2020 m. nutarėme, kad su mano atėjimu pradėsime naują „Ivabaltės“ etapą. Tai ir įgyvendiname – patobulinome servisą, pertvarkėme pardavimų procesus, pasirašėme ilgalaikes atstovavimo sutartis su pagrindiniais tiekėjais, tokiais kaip „premium“ segmento žemės ūkio technikos gamintoju „Fendt“. Atsisakėme logistikos padalinio, tai suteikė erdvės kitiems plėtros planams. Stipriname ir vadovų komandą. Prie mūsų jungiasi Audrius Kavaliauskas, turintis ilgalaikės vadovavimo patirties mūsų industrijoje“, – pasidžiaugė „Ivabaltės“ vykdomoji direktorė.

Teisinga strateginė kryptis

M. Tarvydytė ŪP sakė norinti pasidžiaugti tuo, kad kasryt atsikėlusi, kupina energijos žino, kad bus dar viena puiki diena, nes dirba komandoje, kuria pasitiki ir didžiuojasi. Anot jos, praėjusių ir šių metų rodikliai rodo, kad jie pasirinko teisingą strateginę kryptį ir priemones ją įgyvendinti. „Kiekvienam ūkiui pateikiame individualizuotus profesionalius sprendimus. Matome, kaip keičiasi mūsų klientų poreikiai, kokios naujovės laukia žemės ūkio, galiu pasidžiaugti, kad turime kompetentingą komandą, kuri gali pasakyti ne tik ko reikia žemės ūkiui šiandien, bet ir ko reikės ateityje“, – sakė M. Tarvydytė ir pažadėjo, kad įmonės klientai ateityje gali tikėtis dar didesnio efektyvumo, dar greitesnio ir profesionalesnio aptarnavimo, daugiau paslaugų ir platesnio siūlomos technikos pasirinkimo. Ir, be abejo, tai, kuo garsėja „Ivabaltė“ – asmeninio dėmesio sprendžiant kiekvieno kliento poreikius. „Vos prieš keletą savaičių pristatėme „Fendt“ sezono sensaciją – naujos kartos „Fendt 700Gen7“, kuris ekspertų jau pripažįstamas 2023-ųjų Metų traktoriumi. Tai ir yra mūsų siekis – būti žingsniu priekyje ir pirmiesiems pristatyti pasaulines naujienas žemės ūkio srityje“, – pridūrė ji.

 

Irmanto TARVYDŽIO asmeninio albumo nuotraukos

2022.11.16 Jolita ŽURAUSKIENĖ ŪP korespondentė Susijusios temos – skaitykite: Ivabaltė, Irmantas Tarvydis, Monika Tarvydytė, Fendt
Dalintis