Pirmasis apie stulbinamą investuotojų grupės projektą rugpjūčio mėnesį Amerikai ir visam pasauliui pranešė „The New York Times", o paskui informacija pasipylė ir per kitas žiniasklaidos priemones. Ką tik buvo paaiškėję, kas slypi už paslaptingos kompanijos „Flannery Associates LLC“. Ji jau iki tol kaimiškoje Solano apygardoje kelerius metus patyliukais supirkinėjo žemes, kol tapo didžiausia žemės savininke. Investicija beprotiškai didelė – daugiau nei 800 mln. dolerių. Tuomet buvo atskleistos kortos – projektas „California Forever“.
Tvaraus ateities miesto idėja
Sausringą, kalvotą žemės ūkio regioną norima paversti idealiu miestu, kuriame gyvenimas, bent jau pagal „California Forever“ pateikiamus piešinius, primintų amžinas atostogas. Atsipalaidavę gyventojai žavingoje gamtoje irstosi baidarėmis, važinėja dviračiais, vaikšto jaukiomis saulėtomis gatvelėmis, darbininkai montuoja fotovoltinius modulius. Saulė, jos energija – tarsi būsimo miesto simbolis.
„California Forever“ generalinis direktorius ir pagrindinis idėjos autorius yra Janas Sramekas, 36-erių finansininkas, kuris būdamas jau dvidešimties metų turtus užsidirbo pasaulinėje finansų rinkų vystymo korporacijoje Goldman Sachs.
Pagal legendą, ateities miesto idėja kilo atvykus žvejoti ir išvydus dabar neišnaudojamą vietovės potencialą. Gimė mintis pastatyti tvarų žalią miestą, maitinamą iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir su įperkamais būstais. Dabar ponas J. Sramekas visa galva yra pasinėręs į asmeninį projektą, remiamą įtakingų investuotojų.
Supirkta apie 21 tūkst. hektarų, o tai kone dvigubai didesnis plotas nei užima San Franciskas (per 12 tūkst. ha). Pagal viziją čia patogiai gyventų 75 tūkst. (!) žmonių, būtų saulės energijos ūkis bei žaliuotų parkai, viskas būtų finansuojama tik privataus sektoriaus.
Remia įtakingi investuotojai
Projektą remia technologijų milijardieriai, tokie kaip „LinkedIn“ įkūrėjas Reidas Hoffmanas, rizikos kapitalistas Marcas Andreessenas, Steve'o Jobso našlė filantropė Laurene Powell Jobs.
Dauguma investicijų yra JAV piliečių, tačiau 3 proc. pritraukta iš užsienio – Airijos bei Jungtinės Karalystės.
Stengiasi įveikti priešiškumą
„California Forever“ siekia įveikti priešiškai nusiteikusius gyventojus ir vietos politikus. Juos reikia įtikinti projekto nauda tam, kad būtų suteiktas leidimas jį vystyti, keisti žemės paskirtį.
Regiono politikams kilo įvairių abejonių: kodėl žemės buvo supirkinėjamos slaptai, ar nėra pavojaus vietos ekonomikai ir net nacionaliniam saugumui. Mat čia pat yra Traviso oro pajėgų bazė. Aplinkosaugininkai nerimauja dėl vertingo vietos kraštovaizdžio, gamtos turtų.
Naujo miesto svajonę šiose vietose įgyvenimą „San Francisco Chronicle" pašnekovai apibūdino kaip košmarą. Priežasčių daug: žemė yra skirta žemės ūkiui, o ne būstui; vietovėje nėra patikimo geriamojo vandens tiekimo; čia gausu vėjo elektrinių ir t.t. Pagaliau, miesto statyba sunaikintų Kalifornijos turtą – Sakramento ir San Choakino (San Joaquin) upės deltą. Tai 1 tūkst. kv. mylių plotas, apsuptas upių, kanalų ir užtvankų.
Kelis žemės savininkus padavė į teismą
Investuotojų grupės teigimu, slaptumas buvo reikalingas tol, kol bus nupirkta pakankamai žemės, siekiant išvengti spekuliacijų. Tačiau, regis, to nebuvo išvengta. Gegužės mėnesį grupelę žemės savininkų, kurie nesutiko parduoti žemių, kompanija „Flannery“ padavė į teismą kaltindama sąmokslu, dirbtinu kainų sukėlimu. Ieškovas tikisi prisiteisti pusės milijardo dolerių žalos kompensaciją.
Pasak Fortune, žemės savininkai Sakramento apygardos teismui tvirtino, jog žemes supirkinėjusi bendrovė elgėsi nesąžiningai, taikė spaudimo taktiką. Žmonės buvo klaidinami, verčiami parduoti turtą ir išsikelti, nutraukti nuomos sutartis. Buvo supriešinami net šeimos nariai. Atsakovai mini atvejį, kai iš aštuonių tos pačios žemės savininkų ją parduoti norėjo tik vienas. Tuomet kompanija esą griebėsi plano „skaldyk ir valdyk“ – įsigijo aštuntadalį akcijų, o kitus septynis šeimos narius padavė į teismą siekdama įsigyti ir likusias akcijas.
Vieni tų, kurie savo žemės nepardavė, yra Jeannie McCormack ir Al Medvitz. Pora nerimauja, kiek ilgai galės išlikti jų ranča, nes ji tarp supirktų žemių likusi tarsi sala. Rančoje laikoma beveik 2 tūkst. avių, sėjami javai, kitos žemės ūkio kultūros, plyti vynuogynas. McCormack senelis rančą įkūrė 1896 m., taigi čia gyvena ir dirba jau kelios kartos.
Žemės nepardavė ir Kathy Threlfall, ji neįsivaizduoja, kad savo žemėje liktų nuomininkės teisėmis.
Apie verdančias aistras rašo ir kiti žiniasklaidos šaltiniai. Anot CBS News, pasipriešinimas milijardierių remiamam planui statyti naują miestą. Į pagalbą ateina aplinkosaugos organizacija „Sierra Club“, turinti skyrius visose 50 JAV valstijų. Ji paskelbė, kad formuoja koaliciją ir sieks sustabdyti magnatų planą.
Noras kolonizuoti naujas teritorijas dar neišblėsęs
„California Forever“ savo interneto puslapyje kasdien informuoja apie naujus įvykius – reguliariai rengiamus susitikimus su bendruomenės atstovais, daromas nuolaidas ir kita, apie projektą formuodamas teigiamą įvaizdį.
To nepaisant jis sulaukia kritiškų atsiliepimų – jog tai yra nauja neokolonializmo forma, įsivaizdavimas, kad viską galima nusipirkti už pinigus.
Trumpu komentaru apie „California Forever" planus pastatyti utopinį miestą pasidalijo Raymondas Craibas, Menų ir mokslų koledžo istorijos profesorius, utopinių laisvosios rinkos eksperimentų patirties tyrėjas. Pasak jo, itin turtingų gyventojų užmačia neturėtų stebinti.
„„California Forever“ yra naujausias projektas iš ilgo sąrašo spekuliacinių žemės užgrobimų, kurie yra pateikiami kaip ekologiški privatūs sprendimai“, – teigia profesorius. Atsižvelgdamas į gyventojų ir valstybės pareigūnų priešiškumą, ekspertas projekto ateitį vertina kaip gana miglotą. Tačiau pats projektas yra priminimas, kad pionieriškas siekis kolonizuoti – tai būtų privatūs miestai, kosmoso kolonizacija ar didelio masto žemės užgrobimai – mūsų laikais vis dar egzistuoja.
ŪP portalo informacija
„California Forever“ iliustracijos