Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Saujelė ūkininkų mėgina priešintis milijardierių planams

2023/12/25


Šią vasarą staiga pagarsėjo vienas milijardierių projektas – sumanymas JAV, Šiaurės Kalifornijoje, mažiau nei už 100 km nuo San Francisko, kurti utopinį miestą. Vietos ūkininkams ir rančeriams tai reiškia jų ligšiolinės veiklos pabaigą, aplinkosaugininkai ir politikai mato kitas grėsmes.

Pirmasis apie stulbinamą investuotojų grupės projektą rugpjūčio mėnesį Amerikai ir visam pasauliui pranešė „The New York Times", o paskui informacija pasipylė ir per kitas žiniasklaidos priemones. Ką tik buvo paaiškėję, kas slypi už paslaptingos kompanijos „Flannery Associates LLC“. Ji jau iki tol kaimiškoje Solano apygardoje kelerius metus patyliukais supirkinėjo žemes, kol tapo didžiausia žemės savininke. Investicija beprotiškai didelė – daugiau nei 800 mln. dolerių. Tuomet buvo atskleistos kortos – projektas „California Forever“.

Tvaraus ateities miesto idėja

Sausringą, kalvotą žemės ūkio regioną norima paversti idealiu miestu, kuriame gyvenimas, bent jau pagal „California Forever“ pateikiamus piešinius, primintų amžinas atostogas. Atsipalaidavę gyventojai žavingoje gamtoje irstosi baidarėmis, važinėja dviračiais, vaikšto jaukiomis saulėtomis gatvelėmis, darbininkai montuoja fotovoltinius modulius. Saulė, jos energija – tarsi būsimo miesto simbolis.

„California Forever“ generalinis direktorius ir pagrindinis idėjos autorius yra Janas Sramekas, 36-erių finansininkas, kuris būdamas jau dvidešimties metų turtus užsidirbo pasaulinėje finansų rinkų vystymo korporacijoje Goldman Sachs.

Pagal legendą, ateities miesto idėja kilo atvykus žvejoti ir išvydus dabar neišnaudojamą vietovės potencialą. Gimė mintis pastatyti tvarų žalią miestą, maitinamą iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir su įperkamais būstais. Dabar ponas J. Sramekas visa galva yra pasinėręs į asmeninį projektą, remiamą įtakingų investuotojų.

Supirkta apie 21 tūkst. hektarų, o tai kone dvigubai didesnis plotas nei užima San Franciskas (per 12 tūkst. ha). Pagal viziją čia patogiai gyventų 75 tūkst. (!) žmonių, būtų saulės energijos ūkis bei žaliuotų parkai, viskas būtų finansuojama tik privataus sektoriaus.

California Forever

Remia įtakingi investuotojai

Projektą remia technologijų milijardieriai, tokie kaip „LinkedIn“ įkūrėjas Reidas Hoffmanas, rizikos kapitalistas Marcas Andreessenas, Steve'o Jobso našlė filantropė Laurene Powell Jobs.

Dauguma investicijų yra JAV piliečių, tačiau 3 proc. pritraukta iš užsienio – Airijos bei Jungtinės Karalystės.

Stengiasi įveikti priešiškumą

„California Forever“ siekia įveikti priešiškai nusiteikusius gyventojus ir vietos politikus. Juos reikia įtikinti projekto nauda tam, kad būtų suteiktas leidimas jį vystyti, keisti žemės paskirtį.

Regiono politikams kilo įvairių abejonių: kodėl žemės buvo supirkinėjamos slaptai, ar nėra pavojaus vietos ekonomikai ir net nacionaliniam saugumui. Mat čia pat yra Traviso oro pajėgų bazė. Aplinkosaugininkai nerimauja dėl vertingo vietos kraštovaizdžio, gamtos turtų.

Naujo miesto svajonę šiose vietose įgyvenimą „San Francisco Chronicle" pašnekovai apibūdino kaip košmarą. Priežasčių daug: žemė yra skirta žemės ūkiui, o ne būstui; vietovėje nėra patikimo geriamojo vandens tiekimo; čia gausu vėjo elektrinių ir t.t. Pagaliau, miesto statyba sunaikintų Kalifornijos turtą –  Sakramento ir San Choakino (San Joaquin) upės deltą. Tai 1 tūkst. kv. mylių plotas, apsuptas upių, kanalų ir užtvankų.

California Forever

Kelis žemės savininkus padavė į teismą

Investuotojų grupės teigimu, slaptumas buvo reikalingas tol, kol bus nupirkta pakankamai žemės, siekiant išvengti spekuliacijų. Tačiau, regis, to nebuvo išvengta. Gegužės mėnesį grupelę žemės savininkų, kurie nesutiko parduoti žemių, kompanija „Flannery“ padavė į teismą kaltindama sąmokslu, dirbtinu kainų sukėlimu. Ieškovas tikisi prisiteisti pusės milijardo dolerių žalos kompensaciją.

Pasak Fortune, žemės savininkai Sakramento apygardos teismui tvirtino, jog žemes supirkinėjusi bendrovė elgėsi nesąžiningai, taikė spaudimo taktiką. Žmonės buvo klaidinami, verčiami parduoti turtą ir išsikelti, nutraukti nuomos sutartis. Buvo supriešinami net šeimos nariai. Atsakovai mini atvejį, kai iš aštuonių tos pačios žemės savininkų ją parduoti norėjo tik vienas. Tuomet kompanija esą griebėsi plano „skaldyk ir valdyk“ – įsigijo aštuntadalį akcijų, o kitus septynis šeimos narius padavė į teismą siekdama įsigyti ir likusias akcijas.

Vieni tų, kurie savo žemės nepardavė, yra Jeannie McCormack ir Al Medvitz. Pora nerimauja, kiek ilgai galės išlikti jų ranča, nes ji tarp supirktų žemių likusi tarsi sala. Rančoje laikoma beveik 2 tūkst. avių, sėjami javai, kitos žemės ūkio kultūros, plyti vynuogynas. McCormack senelis rančą įkūrė 1896 m., taigi čia gyvena ir dirba jau kelios kartos.

Žemės nepardavė ir Kathy Threlfall, ji neįsivaizduoja, kad savo žemėje liktų nuomininkės teisėmis.

Apie verdančias aistras rašo ir kiti žiniasklaidos šaltiniai. Anot CBS News, pasipriešinimas milijardierių remiamam planui statyti naują miestą. Į pagalbą ateina aplinkosaugos organizacija „Sierra Club“, turinti skyrius visose 50 JAV valstijų. Ji paskelbė, kad formuoja koaliciją ir sieks sustabdyti magnatų planą.

Noras kolonizuoti naujas teritorijas dar neišblėsęs 

„California Forever“ savo interneto puslapyje kasdien informuoja apie naujus įvykius – reguliariai rengiamus susitikimus su bendruomenės atstovais, daromas nuolaidas ir kita, apie projektą formuodamas teigiamą įvaizdį.

To nepaisant jis sulaukia kritiškų atsiliepimų – jog tai yra nauja neokolonializmo forma, įsivaizdavimas, kad viską galima nusipirkti už pinigus.

Trumpu komentaru apie „California Forever" planus pastatyti utopinį miestą pasidalijo Raymondas Craibas, Menų ir mokslų koledžo istorijos profesorius, utopinių laisvosios rinkos eksperimentų patirties tyrėjas. Pasak jo, itin turtingų gyventojų užmačia neturėtų stebinti.

„„California Forever“ yra naujausias projektas iš ilgo sąrašo spekuliacinių žemės užgrobimų, kurie yra pateikiami kaip ekologiški privatūs sprendimai“, – teigia profesorius. Atsižvelgdamas į gyventojų ir valstybės pareigūnų priešiškumą, ekspertas projekto ateitį vertina kaip gana miglotą. Tačiau pats projektas yra priminimas, kad pionieriškas siekis kolonizuoti – tai būtų privatūs miestai, kosmoso kolonizacija ar didelio masto žemės užgrobimai – mūsų laikais vis dar egzistuoja.

 

ŪP portalo informacija

„California Forever“ iliustracijos

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.
2024/02/26

Pagal „off grid“ filosofiją gyvenantis dailininkas: „Vilnius dabar – mūsų kaimas“

Kai žinomas dailininkas Vygantas Vėjas nutarė mesti sostinę, dažnas stebėjosi. Kodėl buvusiam Vilniaus Užupio respublikos rezidentui, praeityje gyvenusiam Tokijuje, apkeliavusiam pusę pasaulio, reikėjo atsidurti vos ne džiunglėse prie Baltarusijos...