Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

2023/10/01


Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai suvartoja kiekvieną dieną. Vis daugiau vaikų renkasi ir sveikus užkandžius (vaisius, daržoves, riešutus ar grūdinius produktus).

Programos tikslinė grupė – vaikai, lankantys ikimokyklines ugdymo įstaigas, ir pradinių klasių mokiniai. Programa skirta ugdyti sveikos vaikų mitybos įpročius. Programos metu siekiama padidinti suvartojamų vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno gaminių dalį vaikų mityboje. Vaikai supažindinami su tvariu žemės ūkiu bei skatinami tausiai naudoti maistą.

Ugdymo įstaigoms tiekiami pagal ekologinei žemės ūkio ir maisto produktų gamybai keliamus teisės aktų reikalavimus išauginti/ pagaminti produktai (EKO) arba pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą išauginti/ pagaminti (NKP) produktai: obuoliai, morkos, kriaušės, obuolių sultys, geriamasis pienas, jogurtas bei šviežias ir brandintas sūris.

Skirtos ir panaudotos lėšos

Įgyvendinant Programą 2022/2023 mokslo metais buvo ES skirtų lėšų – per 2,1 mln. Eur, bendrojo finansavimo lėšų – 1,9 mln. Eur ir valstybės biudžeto lėšų, skirtų PVM (toliau – PVM) apmokėti – 0,8 mln. Eur, tai reiškia šiek tiek didesnį lėšų panaudojimą palyginti su 2021/2022 mokslo metais.

2021/2022 m. m. vaisiai ir daržovės buvo tiekiami 226 tūkst. vaikams visoje Lietuvoje, o pieno gaminiai – 230 tūkst. vaikams visoje Lietuvoje, o 2022/2023 m. m. vaisiai ir daržovės – 233 tūkst. vaikams visoje Lietuvoje, o pieno gaminiai – 234 tūkst. vaikams visoje Lietuvoje. Vaikų skaičius, kurie gavo vaisius, daržoves ir pieno gaminius, išaugo keliais tūkstančiais.

Suvartotų produktų palyginimas

Pienas ir pieno produktai

Produktai

Suvartotas kiekis, kg/l

2021-2022 m. m.

Suvartotas kiekis, kg/l

2022-2023 m. m.

Ekologiškas pienas

1 416 039,64

1 349 153,65

Ekologiškas natūralus jogurtas

35 577,875

12 737,00

Ekologiškas jogurtas su priedais

287 763,50

175 510,88

Ekologiški švieži sūriai

32 861,12

37 777,40

Ekologiški ilgai brandinti sūriai

11 034,76

12 652,52

Vaisiai ir daržovės bei sultys

Produktai

Suvartotas kiekis, kg/l

2021-2022 m. m.

Suvartotas kiekis, kg/l

2022-2023 m. m.

Obuoliai NKP

971 447,89

890 273,15

Sultys NKP

187 134,05

201 970,05

Sultys EK

2 705,00

3 340,00

Morkos NKP

256 606,86

195 114,07

Morkos EK

2 109,90

2 218,52

Morkos pjaustytos lazdelėmis NKP

21 730,08

11 410,22

Morkos pjaustytos lazdelėmis EK

1 380,31

2 701,09

Kriaušės NKP

3 430,15

3 392,10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vienam vaikui 2022–2023 mokslo metais vidutiniškai teko: 5,8 l pieno, 56 g fermentuoto sūrio, 163 g šviežio sūrio ir 804 g jogurto, 3,9 kg obuolių, 15 g kriaušių, 917 g morkų, 0,9 l sulčių.

Palyginus su praėjusiais mokslo metais vaikams teko mažiau pieno, jogurto, obuolių ir morkų, tačiau daugiau fermentuoto ir šviežio sūrio. Kriaušių ir sulčių kiekis liko beveik nepakitęs.

Viktorina vaikams rengiama jau trečius metus

Trečius metus iš eilės vyko ir tradicine tapo rengiama viktorina. Viktorinos turinys apima sveikos gyvensenos ir tvaraus vartojimo temas. Šiemet ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio ugdymo moksleiviai ir mokytojai buvo pakviesti dalyvauti viktorinoje „Mažiau – tvariau! Arčiau – sveikiau!“, kurioje buvo supažindinti ir su NKP ir EKO produktais, jų sąvokomis, ženklinimu ir gamyba, auginimu ir nauda, skatinamas šių produktų vartojimas ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namuose.

Šilutės lopšelis-darželis ,,Pušelė“ darbuotoja Vitalija Petronytė pasakojo, kad viktorina leido vaikams parodyti savo kūrybiškumą, pasikartoti žinias apie maisto tausojimą, sveiką mitybą ir kt. „Patiko įdomios užduotys, kurios buvo nesunkios, prieinamos vaikams. Planuojame dalyvauti ir kitais metais“, – savo ketinimus dėsto V. Petronytė.

„Dirbu su 3-5 metų ugdytiniais, kurie galėjo atlikti kiekvienam pritaikytas užduotis. Visa informacija buvo pateikta labai sklandžiai“, – antrina ir Evelina Latkauskienė iš Kauno lopšelio-darželio „Drevinukas“.

Viktorinoje dalyvavo 1320 ugdymo įstaigų. Visi viktorinos dalyviai gavo po diplomą, o nugalėtojai buvo apdovanoti prizais.

„Smagu, kad joje galima dalyvauti patogiu laiku. Įvairaus sudėtingumo klausimai. Pateikta daug medžiagos pasiruošimui, - apie pasiruošimą viktorinai sako Lina Kairiūkštienė iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerijos licėjaus. Virgilijai Kupinienei (Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla) didelį įspūdį paliko praktinė veikla .„Labiausiai patiko gaminti jogurtą iš naminio pieno (to nebuvo darę nei mokiniai, nei mokytoja), bei skanauti jį ir vaišinti mokyklos bendruomenės narius. Taip pat ruošiantis viktorinai labai pravertė filmuota medžiaga. Joje yra daug svarbios ir aktualios šiandienai informacijos,“, - prisimena V. Kupinienė , Joniškio „Saulės“ pagrindinė mokykla.

Sukurti net penki edukaciniai animuoti filmukai „Mažiau - tvariau! Arčiau - sveikiau!“

Įdomiosios pamokos ir kiti konkursai

Šiais metais antrą kartą buvo organizuota nuotolinė Įdomioji pamoka. Prieš metus Lietuvos mokinukai daug dėmesio sulaukusioje Įdomiojoje pamokoje „Kaip elgiuos? Ogi tvariai!“: sužinojo, kaip išgelbėti pasaulį ir kokios pražūtingos gali būti besaikio vartojimo pasekmės. Buvo kalbama apie didžiausią mūsų turtą dirvožemį, tvarų ūkininkavimą, pagarbą ir bendrystę su gamta, ekologiją. Šių metų Įdomiojoje pamokoje „Mažiau – tvariau! Arčiau – sveikiau!“ 3–4 klasių moksleiviai susitiko ne tik su gerai pažįstamais Super Herojais Asta ir Miku, bet ir įdomiais pašnekovais. Mokiniai sužinojo apie tvarumą, maisto tausojimą, ekologinius bei nacionalinės kokybės maisto produktus, sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą.

Buvo organizuota net 18 mokomųjų konkursų Facebook socialiniame tinkle. Mokomaisiais konkursais norima šviesti ne tik vaikus, bet įtraukti ir jų tėvelius, siekiant juos supažindinti su NKP ir EKO produktais, jų sąvokomis, ženklinimu ir gamyba, auginimu ir nauda, populiarinti, viešinti bei skatinti sveikesnių produktų vartojimą ne tik ugdymo įstaigose, bet ir namuose.

„Vaikams labai patiko idėjų įgyvendinimas: visi siūlė savo variantus, rinkosi kuris iš jų labiausiai tinka ir kurį galės įvykdyti praktiškai. Džiaugėsi galutiniu rezultatu, rodė tėveliams, aiškino apie tvarumą, maisto tausojimą“, – pasakoja Renata Dabrilienė iš Panevėžio r. Velžio lopšelio-darželio „Šypsenėlė“.

TV laidos, konferencija

Praėjusiais mokslo metais buvo ieškoma ir naujų būdų, kaip patraukti visuomenės dėmesį. Sukurtas Televizijos pažintinių / edukacinių laidų ciklas, kuris buvo transliuojamas nacionalinės televizijos kanale. TV laidos metu buvo vykstama į sodininkystės, daržininkystės ar pienininkystės ūkius ir perdirbimo įmones, kalbinami ūkininkai, gamintojai, o virtuvės šefas iš kalbinto ūkininko / gamintojo produkcijos gamino visiems prieinamus ir lengvai pagaminamus patiekalus. Laidose atsispindėjo, kas yra NKP ir EKO produktai, koncepcija „nuo lauko iki stalo“, žemės ūkis ir tvari gamyba. Visas laidas galima pamatyti ČIA.

Suorganizuotas seminaras – konferencija „Sveikas maistas – sveikas vaikas“, kurio metu buvo apžvelgti pastarųjų šešerių metų Programos įgyvendinimo rezultatai ir kartu buvo pristatytos ateities gairės. Konferencijos metu apdovanoti ūkininkai, ugdymo įstaigos ir savivaldybės už aktyvų įsitraukimą į Programą.

Apie Programą

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa apjungė ir tęsia pradėtą Vaisių vartojimo skatinimo ugdymo įstaigose programos ir Pienas vaikams programos veiklas, kurios mokyklose bei darželiuose veikia nuo 2017 m.

Siekiant įgyvendinti Strategijoje numatytus tikslus – įgyvendinamos šios priemonės: vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų tiekimas vaikams, švietimo priemonės, visuomenės informavimas apie Programą bei Programos stebėsena ir vertinimas.

 

Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Remia sveikesnį vaikų maitinimą

Iki gruodžio 31 d. šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio vaikų ugdymo įstaigos gali teikti paraiškas pagal Ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokykl...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.