Ashburn +26,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 21 Rgs 2024
Ashburn +26,4 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 21 Rgs 2024

Vaizdas miške sukrečiantis. Aplinkosauga – bejėgė!

2024/05/24


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Vieną gegužės šeštadienį į prie Kviečlaukio kaimo Akmenės rajone esantį mišką pasivaikščioti užsukę šiauliečiai sutuoktiniai aptiko šoką sukėlusį radinį: keliasdešimties arų plote išmėtytas laukinių gyvūnų kojas, nudirtus kailius ir tvyrančią smarvę. Nejaukus vaizdas liudijo apie čia vykusią egzekuciją. Įtarę nusikaltimą gamtai, vyras ir žmona ant kojų sukėlė atsakingas institucijas. Aplinkosaugininkai, kaip buvo patikintas „Šiaulių kraštas“, atliko tyrimą. Tačiau į esminį klausimą, kieno tai darbas, atsakymo nerado.

Aštuonios dvokiančios krūvos

Į „Šiaulių kraštą“ užsukusi šiaulietė Daiva sako iki šiol negalinti pamiršti miške matyto vaizdo.

Sutuoktiniai gegužės 4-ąją nusprendė nuvažiuoti į gerai žinomą mišką ir apsidairyti, gal jau dygsta pavasariniai grybai. Automobilį paliko prie kelio Žagarė – Naujoji Akmenė. Vyras ėjo link pažįstamų vietų, o Daiva nusprendė su keturkoju augintiniu tiesiog pasivaikščioti.

Anot moters, buvo nuėjusi maždaug dvi dešimtis metrų nuo kelio, kai staiga akys užkliuvo už numesto gyvūno kailio. Pakėlusi akis šiaulietė išvydo krūvą, kurioje buvo matyti ne tik kailis, bet ir per sąnarį, akivaizdu, kanopinio žvėries, greičiausiai stirnos arba elnio, nupjautos kojelės. Tokių krūvų vienoje miško takelio pusėje buvo suverstos keturios, kitoje – dar keturios. Aplinkui – baisi smarvė.

Nieko nelaukusi moteris surinko pagalbos numerį 112 ir buvo sujungta su policija. Pareigūnai pažadėjo informaciją perduoti aplinkosaugininkams. Netrukus paskambinę jie išklausė ir pažadėjo nedelsiant imtis priemonių.

„Grįžau namo sukrėsta. Jausmas toks, kad kažkas pasipelnė ir nesutvarkė, ką turėjo sutvarkyti. O juk galėjau į mišką vestis mažą anūkę. Kokį sukrėtimą vaikas būtų patyręs...“

Lygiai po savaitės šiauliečiai nuvyko į tą pačią vietą, kad įsitikintų, ar aplinkosaugos pareigūnai pažado laikosi – tikėjosi rasti miškavietę sutvarkytą. Ir vėl akibrokštas: dalis atliekų buvo kažkur pradingusios, o kita dalis nė nepajudinta – vaizdu ir dvoku puošė gražų mišką.

Netoliese sutuoktiniai pamatė nedidelį plotelį šviežiai sukastos žemės, spėja, kad kažkas į iškastą duobę suvertė dalį kojų ir kailių – kažkas greičiausiai gavo įsakymą viską sutvarkyti, bet kažkodėl darbo nebaigė.

„Esu šoke. Kas taip barbariškai galėjo pasielgti su laukine gamta? Galvoju, kad medžiotojai taip tikrai nesielgtų, todėl greičiausiai tai brakonierių darbas. Bet įrodymų neturime, galim tik daryti prielaidą. Ir kodėl palaidota dalis atliekų... Netelpa galvoje“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Daiva.

Mero klaustukai

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas apie radinį miške ties Kviečlaukio kaimu informuotas nebuvo – miškai, anot rajono vadovo, nėra Savivaldybės pavaldume.

„Sakyčiau, gal medžiotojai. Bet, mano žiniomis, tiek kailiai, tiek kojytės nesuyra greitai, reikia 2–3 metų, todėl turi būti metami į tam skirtą duobę. Štai ir klausimas, jei tai medžiotojai, tai kaip jų garbės kodeksas“, – svarsto rajono vadovas.

Jis taip pat kelia klausimus, ar rastos atliekos elninio gyvūno. Jeigu taip, tai jų medžioklė griežtai limituota. O gal tai darbas brakonierių? Tokia versija labai reali.

„Sutinku, vaizdas baisus, bet ar žala dėl to gamtai padaryta? O jei medžioklė – brakonieriška, tai jau nusikaltimas. Bet kokiu atveju, į visus klausimus turi būti rasti atsakymai, viskas turi būti išsiaiškinta. Gal medžioklės plotų naudotojai galėtų atsakyti, kas medžiojo?“, – sako V. Mitrofanovas.

Tyrimas lygus nuliui

„Šiaulių kraštas“ kreipėsi Aplinkos apsaugos departamentą.

Komunikacijos ir aplinkai saugaus elgesio skatinimo departamento Komunikacijos skyriaus vedėjos Laimos Grižaitės tvirtinimu, tą pačią dieną, kai buvo gautas pranešimas apie miške rastus laukinių žvėrių kailius ir kojas, aplinkos apsaugos pareigūnai nuvyko į minėtą vietovę, apžiūrėjo ir surado apirusius šešių tauriųjų elnių kailius, laukinių gyvūnų kanopų ir kaulų.

„Šiuo atveju nebuvo galimybės nustatyti, kas išmetė atliekas miške, todėl medžioklės plotų naudotojas buvo informuotas apie rastas atliekas ir jų sutvarkymą“, – sakė Laima Grižaitė.

Kadangi, anot jos, žvėrių atliekos nešviežios, surinktų faktinių duomenų nepakanka pradėti administracinę teiseną.

„Miške palikti nereikalingas atliekas neleistina, teisėtai sumedžiotų žvėrių dorojimo liekanos turi būti sudedamos į specialiai atliekoms skirtą duobę“, – informavo specialistė.

Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimų 38 punktas nustato, kad, atlikus sumedžiotų medžiojamųjų gyvūnų apdorojimą aikštelėje, dorojimo atliekos turi būti sumetamos į gyvūninių atliekų duobę. Šio punkto pažeidimas užtraukia atsakomybę pagal administracinių nusižengimų kodekso 290 straipsnio 1 dalį, teikiamas įspėjimas arba skiriama bauda nuo 30 iki 90 eurų.

 

Edita AKSOMAITIENĖ / ŠIAULIŲ KRAŠTAS

„Šiaulių krašto“ skaitytojos Daivos nuotr.

Dalintis