Columbus +18,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024
Columbus +18,9 °C Debesuota
Penktadienis, 3 Geg 2024


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Valdovo šunys mito geriau nei skurdūs žmonės

2024/03/17


Kaip atrodė, kokiomis sąlygomis gyveno Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) šunys? Kokia buvo jų sveikata? Kuo mito? Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų trijulė, ieškodama atsakymų į panašius klausimus, su pagalbininkais tyrė Lietuvos piliavietėse, kitose vietose aptiktus to meto šunų kaulus, molio dirbiniuose paliktus jų pėdsakus, telkėsi istorinius duomenis. Atsakymai pateikti naujajame VU leidinyje – monografijoje „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“.

Žinome ne viską

Monografijos autoriai – VU Istorijos fakulteto mokslininkai archeologai dr. Giedrė Piličiauskienė, dr. Povilas Blaževičius ir dr. Toma Zarankaitė-Margienė. Jie su kitais specialistais daugiau nei trejus metus gilinosi Į Lietuvoje XIII–XVIII a. gyvenusių šunų istoriją, raidą.

„Šuo neabejotinai yra pirmasis prijaukintas gyvūnas, o kartu artimiausias žmogaus palydovas jau bent 15 tūkst. metų. Padėdamas medžioti ir saugodamas turtą šuo gerokai palengvino žmogaus kasdienybę priešistoriniais laikais. Per ilgus tarpusavio bendradarbiavimo amžius keitėsi šuns atliekamos funkcijos, plėtėsi jo veiklos spektras. Dėl natūralios atrankos ir prisitaikymo, kryžminant ir dresuojant šuo pamažu įgydavo vis įvairesnių gebėjimų. Bendradarbiavimo su žmogumi pradžioje jis sekdavo pėdsakus, vydavo žvėris, lįsdavo į urvus, traukdavo grobį iš vandens, saugodavo žmogaus bandą nuo laukinių plėšrūnų ir kt. Vėliau ėmė tempti roges, miestuose gaudyti graužikus, vedžioti akluosius, ieškoti sprogmenų ar narkotikų, kautis mūšiuose ir t. t. Nedera pamiršti ir šunų psichologinio poveikio – pasitelkus kaniterapiją, arba šunų terapiją, šiandien efektyviai sprendžiamos socialinės integracijos, kognityvinės, psichologinės ir įvairios kitokios žmonių problemos. Plečiasi veiklų spektras, didėja ir veislių įvairovė. Rodos, apie šunis šiandien žinome labai daug, bet ar tikrai viską? Tenka pripažinti, kad tam tikrų sričių žinių dar labai trūksta. Mokslininkus ir šunų mylėtojus vis kamuoja įvairūs klausimai, susiję su tam tikrų regionų ar atskirų laikotarpių šunų kilmės bei sveikatos istorija, veiklų ar mitybos specifika“, – knygos pratarmėje svarsto P. Blaževičius.

Paliko pėdsakus molyje

Mokslininkams daugiausia informacijos apie LDK šunų ūgį, kūno sudėjimą, amžių, lytį, traumas, ligas, mitybą, priežiūrą suteikė jų skeletų liekanų ir kaulų, kuriuos archeologai aptiko istorinėse Lietuvos gyvenvietėse, laidojimo paminkluose, pilyse ir miestuose, tyrimų rezultatai. Žinių apie to meto šunų istoriją jie rado ir gilindamiesi į rašytinį paveldą, pavyzdžiui, į LDK valdovų sąskaitas, teismų ir Lietuvos Metrikos knygas, taip pat tyrinėdami šių keturkojų pėdsakus, įsispaudusius archeologiniuose paminkluose (plytose, čerpėse, kituose molio dirbiniuose), bei senuosius puošnius koklius, kuriuose pavaizduoti šunys.

Į ant žemės džiovinamas plytas, čerpes, grindų plyteles neretai įmindavo amatininkų aplinkoje gyvenę naminiai augintiniai. Didelę dalį pėdsakų, kurie palikti archeologinių tyrimų metu rastuose molio dirbiniuose, saugomuose Lietuvos nacionaliniame ir Valdovų rūmų muziejuose, sudaro šunų kojų atspaudai. Jie atskleidė Vilniaus miestiečių šunų dydį ir sudėjimą. Beveik tris ketvirtadalius pėdsakų paliko vidutinio dydžio šunys, artimi dabartinių šelčių, biglių ar borderkolių veislių šunims. Ketvirtadalis pėdsakų pagal pėdos dydį atitinka dabartinių dobermanų ar Labradoro retriverių pėdsakus. Apie 4 proc. pėdsakų buvo artimi rusų kurtų ar vokiečių aviganių, apie 1 proc. – akitų ar bobteilų pėdsakams.

„Palyginę rastuosius pėdsakus su dabartinių lietuvių skalikų veislės šunų kojų įspaudais, galime teigti, kad tokio tipo šunys paliko apie 22 proc. analizuotų pėdsakų“, – rašoma monografijoje „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“.

sunu istorija
Šuns pėdos atspaudas XVI a. pab.–XVII a. pr. grindų plytelėje.

Laidojo su žmonėmis ir žirgais

Leidinyje teigiama, kad vėlyvuoju geležies amžiaus laikotarpiu Lietuvos teritorijoje atsirado paprotys šunis laidoti kartu su žmonėmis ir arkliais. Antai tarpukariu viename Kartenos (Kretingos r.) X–XIII a. kapinyno kape buvo aptikti žmogaus griaučiai, o ant jų iš dešinės – ir vidutinio dydžio šuns skeleto liekanos. Žmogaus griaučiai arba kremuoti (sudeginti) palaikai, o šalia jų – šunų skeletai arba kaukolės, kaulai, dantys, kartais – dar ir žirgo griaučiai tarpukariu ir sovietiniais metais aptikti ir Kauno, Kėdainių, Raseinių, Ukmergės, Alytaus rajonų X–XIV a. kapinynuose. Pavyzdžiui, 1939 m. Ruseinių (Kėdainių r.) ir Pakapių (Kauno r.) kapinynuose rasti kartu palaidotų žmogaus, žirgo ir šuns kapai.

Vygando Marburgiečio tekstuose minima, kad 1382 m. per kunigaikščio Kęstučio laidotuves kartu su jo palaikais buvo sudeginti medžiokliniai paukščiai ir šunys.

„Bent nuo X iki XV a. Lietuvos teritorijoje gyvenusios baltų gentys šunis laidojo gerokai rečiau negu arklius. Šunys laidojimo paminkluose dažniau aptinkami arklių kapuose, bet šunų pasitaiko ir skirtingo amžiaus bei lyties žmonių kapuose“, – monografijoje išvadą daro jos autoriai. Pasak jų, medžiokliniai šunys LDK užėmė garbingiausią vietą tarp visų šunų.

Užpjudė šunimis

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelyje –  XVI a. koklis, vaizduojantis medžiojamą elnią ir šunis.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/03

Pieno gamintojai užtrenkė Žemės ūkio rūmų duris

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacija (LVPŪA) nuo gegužės 1 d. nebėra Žemės ūkių rūmų (ŽŪR) narė. Ji, priešingai nei kitos Rūmus palikusios organizacijos, neketina papildyti nuo 2017 m. gyvuojančios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) gretų.
2024/05/03

Degalų vidutinės kainos sumažėjo

Praėjusią savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje mažėjo: benzinas atpigo 0,6 proc., o dyzelinas – 1,4 procento. Pastarąjį kartą tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutinės kainos buvo sumažėjusios kovo viduryje.
2024/05/03

Miškininkai pateikė daugiau kaip 200 paraiškų

Balandžio pabaigoje baigėsi du mėnesius vykęs paraiškų priėmimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį...
2024/05/03

Panevėžio vyskupijos net keturi kunigai turi papildomas pareigas: paskirti dirbti kapelionais

Panevėžys (JP.lt). Keturi Panevėžio vyskupijos kunigai – Virginijus Veilentas, Gediminas Jankūnas, Pavel‘as Andžejevski‘s ir Kęstutis Palepšys – be savo pagrindinių pareigų, turi kitas, bet labai svarbias pareigas. K...
2024/05/03

Likus dviem savaitėms iki prezidento rinkimų, aktyvumas medijose išaugo

Likus mažiau nei dviem savaitėms iki prezidento rinkimų, didesnio aktyvumo viešojoje erdvėje kandidatai į prezidentus nedemonstruoja. Komunikacijos suaktyvėjimas pastebimas dėl į žiniasklaidos darbotvarkę įtrauktų laidų, skirtų rinkimams.
2024/05/03

IX Pasaulio žemaičių dailės parodoje – ir žymiausi pasaulio menininkai

Žemaičių dailės muziejus Plungėje rengiasi vienai didžiausių istorijoje IX Pasaulio žemaičių dailės parodai. Jau yra parengtas menininkų sąrašas, į muziejų pradedami vežti darbai, tvarkomos erdvės. Parodos atidarymas vyks birželio 22-ąją. O...
2024/05/03

Verslo pradžia – dovanotas kibiras sliekų

Kiekvienas žmogus savąjį pašaukimą, teikiantį gyvenimo džiaugsmą, atranda savaip. „Sliekynės“ ūkio šeimininkei Dovilei Padūmienei tai buvo dovanotas kibiras sliekų, paskatinęs įsteigti sliekų fermą ir turėti galimybę pači...
2024/05/03

„Auga Group“ grynieji nuostoliai pernai augo daugiau nei 3 kartus iki 18,5 mln. eurų

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse ekologiško maisto gamybos grupių „Auga Group“ pernai patyrė 18,45 mln. eurų grynųjų nuostolių – 3,4 karto daugiau nei...
2024/05/03

Išgaunantiems vandenį iš paviršinių vandens telkinių reikės mažiau leidimų

Aplinkos ministras pasirašė Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių bei Taršos leidimų išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo taisyklių pak...