Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +2,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024


Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Valdžios sprendimams užbėgo už akių

2024/06/24


Ketvirtosios kartos ūkininkas Aurelijus Remeikis iškilusius iššūkius įveikia nesiskųsdamas pasirinkimu, tačiau valdžios sprendimais, kurie linkę keistis tarsi vėjo gūsiai ir sukelti netikėtų sunkumų, nepasitiki, todėl nieko nelaukdamas jis jau šiemet atsėjo daugiametes pievas.

Ūkininko genas

„Tėvai turėjo ir tebeturi pieno ūkį, todėl nuo mažų dienų buvau prie ūkio ir gyvulių. Atėjus laikui rinktis profesiją, tėvai nelabai norėjo, kad ūkininkaučiau, nes tai sunkus darbas, tačiau ūkininko pašaukimas, ko gero, man jau buvo įaugęs į kraują. Ir nors baigiau prekybos mokslus, kaip tėvai, seneliai ir proseneliai, pasirinkau ūkininko dalią. Įgytos žinios niekur nedingo, nes ūkininko veikla yra viena iš tų, kuri sujungia daugelį profesijų, reikia labai įvairių žinių, žemės ūkyje  nėra nė vienos tokios pačios rutininės dienos“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo Kelmės r. Kražių sen. ūkininkaujantis A. Remeikis. 

Prieš 10 metų kelmiškis nusipirko sodybą su 10 ha žemės ir pradėjo ūkininkauti.

remeikis aurelijus
Ūkininkas Aurelijus Remeikis su dukra Radvile.

Jaunas vyras nusprendė neapsiriboti viena ūkine veikla ir įsteigė mišrųjį – mėsinių galvijų ir augalininkystės – ūkį. Norėdamas paspartinti ūkio plėtrą, A. Remeikis dalyvavo ne viename paramos projekte.

„Pirmąją paramą gavau smulkiajam ūkiui. Tai buvo ėjimas gyvulininkystės link. Vėliau – ūkiui modernizuoti, trečią – mišriajam ūkiui. Paskutinis projektas buvo itin sėkmingas, verslo plane numatytus įsipareigojimus pavyko viršyti kelis kartus. Žemės plotas nuo 30 ha išsiplėtė iki daugiau kaip 100 ha, gyvulių banda nuo 8 mišrūnų išaugo iki 50“, – apie paramų naudą pasakojo ūkininkas ir pridūrė, kad jam, kaip gamtos vaikui, ūkininkavimas yra ir darbas, ir hobis vienu metu.

Augalininkystė pelningesnė

Kol kas A. Remeikio gyvulių bandos didžiąją dalį sudaro mišrūnai, bet ateityje ŪP pašnekovas planuoja auginti mėsinius limuzinų veislės galvijus. Jau ir pradžia šiam siekiui padaryta – ūkyje gyvena veislinė limuzinų telyčia ir bulius. Šiemet pirmi metai, kai ūkininkas nepirko veršelių bandai didinti, užteko savo prieauglio.

Galvijus A. Remeikis laiko buvusiuose kombainų garažuose, kuriuos rekonstravęs pritaikė galvijams. Didėjančiai bandai irgi jau numatyta vieta – galvijai bus apgyvendinti likusiuose senelių sodybos ūkiniuose pastatuose, kuriuos taip pat rekonstruos.

Augindamas ir laikydamas galvijus, ūkininkas skiria daug dėmesio jų priežiūrai, pašarui ir... charakteriui. „Jei gyvulys blogo charakterio ir kelia grėsmę žmogaus sveikatai ar gyvybei, jį iš karto – į furgoną ir parduodu supirkėjams, į kito augintojo bandą jis negali pakliūti“, – tokios nuostatos dėl saugumo laikosi kelmiškis.

Ūkininkas turi du traktorius, žemės įdirbimo padargus. Pašarus A. Remeikis ruošiasi savo ūkyje bendradarbiaudamas su tėvais. Augina vasarinius ir žieminius kviečius, sėja mišinį. Kukurūzų neaugina, nes kol kas tokio poreikio nėra, galvijų pašarui pakanka auginamų kultūrų, tačiau ateityje numatęs auginti ir kukurūzus. Ūkyje įdiegta skaitmeninė valdymo programa, palengvinanti augalų apsaugos priemonių naudojimą, laukų stebėjimą.

Nors ūkininkas ir rūpinasi galvijų bandos didinimu, neslepia, kad kartais užklysta minčių apie gyvulininkystės atsisakymą: „Priežastys labai aiškios: iš augalininkystės – didesnės pajamos, mažiau darbo, esi laisvesnis. Be to, gyvulių supirkimo kainos labai svyruoja. Prieš žiemą būna didesnės, bet, kai prireikia apyvartinių lėšų, tenka taikstytis ir su mažesnėmis.“ 

Anot A. Remeikio, Žemės ūkio ministerija stipriai remia augalininkystės ūkius, tačiau to nepasakysi apie gyvulininkystę. „Laikydamas pievas, gauni daug mažesnes išmokas, nes negali dalyvauti ekoschemose ir gauti papildomų pajamų, kurias gauna augalininkystės ūkiai“, – nevienodomis ūkininkavimo sąlygomis piktinosi ūkininkas.

Derlingus žemės plotus A. Remeikis skiria javams, o prastesnius – ganykloms. Išankstinių javų supirkimo sutarčių ankstesniais metais nesudarydavo, tačiau šiemet ketina dalį pardavimų fiksuoti iš anksto, kad, šokinėjant supirkimo kainoms, galėtų bent šiek tiek stabilizuoti situaciją.

Pievas jau atsėjo

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Aurelijaus REMEIKIO nuotraukos

Viršelio nuotr.: Iš daugiametės pievos daug pašaro žiemai neparuoši.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Verslas