Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

VDU ŽŪA mokomojo ūkio laukuose pademonstruotas pirmasis Baltijos šalyse naujo tipo autonominis traktorius robotas

2023/05/24


Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) ir vienos lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių – UAB „Agrokoncernas“ – aktyvaus bendradarbiavimo rezultatą gegužės 9 d. patvirtino išskirtinis renginys ir reginys. Akademijos dėstytojams, doktorantams ir studentams buvo sudaryta galimybė pamatyti VDU ŽŪA mokomojo ūkio lauke žmogaus nustatytą užduotį vykdantį autonominį traktorių robotą. Ši mašina yra pirmoji tokio tipo Baltijos šalyse. Ją į Lietuvą atvežė UAB „Agrokoncernas“, kuri yra pasirašiusi atstovavimo sutartį su žemės ūkio robotų gamintoja Olandijos įmone „AgXeed“.

Robotas, valdomas dirbtinio intelekto, be sustojimo gali dirbti visą parą

VDU ŽŪA mokomojo ūkio direktoriaus Viliaus Venskutonio teigimu, ūkio, VDU ŽŪA klasterio „Žaliasis intelektas“ nario, misija – inovacijų diegimas bei demonstracija. Tačiau šią veiklą galima vykdyti tik aktyviai bendradarbiaujant mokslui ir agroverslui. Todėl VDU ŽŪA mokomojo ūkio vadovas, atidarydamas renginį, negailėjo padėkos žodžių UAB „Agrokoncernas“ atstovams, radusiems laiko ir galimybių didelių gabaritų žemės ūkio mašiną atgabenti keliasdešimt kilometrų ir ją dirbančią pademonstruoti VDU ŽŪA bendruomenei.

Išskirtinis renginys VDU ŽŪA bendruomenei.

Olandijos įmonėje „AgXeed“ sukurtą traktorių robotą, prie kurio gali būti tvirtinami įprastiniai įvairūs žemės ūkio padargai, UAB „Agrokoncernas“ parsivežė šių metų pradžioje. Pavasarį buvo pradėti testavimai, mašiną išbandant praktinėje žemės ūkio veikloje Lietuvos sąlygomis. Jau netrukus šis autonominis robotas pradės dirbti rutininius darbus bendrovės kuriamame „Ateities ūkyje“ Radviliškio rajone. Tarpine inovatyvios mašinos stotele tapo demonstracijos dieną gausaus žiūrovų būrio sulaukęs VDU ŽŪA mokomasis ūkis.

Robotą testuojantis UAB „Agrokoncernas“ projektų vadybininkas Žydrūnas Motiekaitis pasakoja, kad šį kartą ant roboto buvo užkabintas diskinis skutiklis. Tačiau gali būti pakabinami arba prikabinami įvairūs agregatai. Ir tai yra mašinos išskirtinumas.

UAB „Agrokoncernas“ projektų vadybininkas Žydrūnas Motiekaitis.

Šiuo matu olandų firma „AgXeed“ gamina trijų tipų robotus. Du jų yra mažesnių darbinių parametrų ir labiau orientuoti į daržininkystę. Demonstruotasis VDU ŽŪA mokomajame ūkyje yra galingiausias „AgXeed“ AgBot 5.115T2. Juo galima atlikti mulčiavimo, kultivavimo, dirvos purenimo ir akėjimo, sėjos, žolės dorojimo ir kitus panašius darbus.

Šis robotas, valdomas dirbtinio intelekto, be sustojimo gali dirbti visą parą. Todėl išvengiama tokių žmogiškųjų veiksnių, kaip operatoriaus nuovargis, neprofesionalus ar neatsakingas technikos naudojimas. 7,8 t sveriantis vikšrinis robotas, turintis 156 AG, saugo dirvą nuo didelio suspaudimo. Šiuo atveju spaudimas siekia vos 0,25 kg/cm².

Ž. Motiekaičio aiškinimu, roboto variklis yra dyzelinis. Mašina sunaudoja vidutiniškai apie 8 l/ha degalų. Pagaminta elektros energija perduodama į elektrinius variklius, skyrium įmontuotus kiekvienam vikšrui. Darbinis velenas taip pat turi atskirą elektrinį variklį.

„Roboto apsauginis bamperis yra saugos elementas, kuris turi pritvirtintus radaro, ultragarsinius bei fizinius jutiklius. Aptikę kliūtį jie gali sustabdyti traktoriaus variklį. Ant stogo esantis Lidar lazerinis jutiklis esant poreikiui prilėtina arba visiškai neužgesinant variklio sustabdo robotą. Įvertinęs aplinkybes operatorius gali per nuotolį vėl įjungti autonominį režimą”, – į inovatyvius saugumo elementus renginio dalyvių dėmesį atkreipė įmonės UAB „Agrokoncernas“ atstovas. Taip pat yra dvi GPS antenos, kurios su RTK ryšio pataisomis 2,5 cm tikslumu nustato roboto padėtį.

Olandijos įmonėje „AgXeed“ sukurtas traktorius robotas, prie kurio gali būti tvirtinami įprastiniai įvairūs žemės ūkio padargai, VDU ŽŪA mokomojo ūkio laukuose.

Prognozėse – artimoje ateityje traktoriai robotai pasieks ir Lietuvos žemdirbių laukus

Renginio dalyviams Ž. Motiekaitis aiškino, kad prieš pradedant darbą speciali įranga išmatuoja lauko perimetrą bei jame esančias kliūtis. AgXeed Portal svetainėje įkeliami matavimo duomenys ir sukuriamas norimas maršrutas. Taip pat nustatomi padargų matmenys. Nesant poreikio ką nors keisti, sukurtas šablonas gali būti naudojamas daug kartų.

Operatorius per kompiuterį ar telefono programėlę gali nusiųsti sudarytą žemėlapį robotui.

„Dar vienas reikšmingas dalykas tai, kad mašina kaupia labai daug įvairių duomenų. Pavyzdžiui, kaip darbo metu apkrauti vieni ar kiti jos elementai. Ateityje šie duomenys padės identifikuoti gedimų priežastis bei leis traktoriui pačiam priimti sprendimus, kaip elgtis“, – į robotą įdiegtas inovacijas komentavo Ž. Motiekaitis.

Drauge su renginio dalyviais roboto darbą lauke stebėjusio UAB „Agrokoncernas“ komercijos direktoriaus Arno Radzevičiaus teigimu, inovatyvios mašinos nauda abejonių nekelia: ji mažina sąnaudas, didina darbo našumą, leidžia efektyviai naudoti žmogiškuosius išteklius, gerina operacijų kokybę, prisideda prie bioįvairovės išsaugojimo bei tvarumo užtikrinimo.

„Kol kas tokių mašinų nėra sukurta daug. Dirbtinis intelektas visų jų duomenis apdoroja ir tai leidžia šias mašinas dar tobulinti, jų atliekamas operacijas spartinti. Tikiu, kad artimoje ateityje traktoriai robotai pasieks ir Lietuvos žemdirbių laukus“, – prognozavo UAB „Agrokoncernas“ komercijos direktorius, pastebėdamas, kad kelias tokias mašinas ateityje gebės aptarnauti vienas atitinkamų žinių ir kompetencijų įgijęs specialistas.

UAB „Agrokoncernas“ komercijos direktorius Arnas Radzevičius.

Akivaizdūs pokyčiai žemės ūkyje skatina ateities agrosektoriui rengti kompetentingus specialistus

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio nuomone, išskirtinė lauko diena VDU ŽŪA mokomajame ūkyje ypač svarbi jaunimui – studentams, kurie ateityje vystys modernų šalies žemės ūkį bei doktorantams, jau šiuo metu atliekantiems tyrimus, kaip vienas ar kitas technologines operacijas atlieka skirtingų konstrukcijų robotai.

VDU ŽŪA prof. dr. Egidijus Šarauskis.

„Pasaulyje robotų, skirtų žemės ūkiui, gamyba sparčiai intensyvėja. Rinkoje jų rasis vis daugiau, todėl mokslininkams ir dėstytojams taip pat labai aktualu turėti galimybę praktiškai pamatyti ir įvertinti moderniausias technologines operacijas. Akivaizdūs pokyčiai žemės ūkyje skatina mus ateities agrosektoriui rengti specialistus, gebančius analizuoti duomenis, turinčius žinių ir kompetencijų skaitmenizavimo, robotizavimo, taip pat gamtos mokslų, aplinkosaugos srityse. Šiam tikslui įgyvendinti sukūrėme naują, į šiuolaikinio verslo poreikius orientuotą bakalauro studijų programą „Tvarioji inžinerija“, – mokslo ir verslo partnerystės bei inovacijų demonstravimo aktualumą komentuoja VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjas.

 

VDU ŽŪA informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...