Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024
Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024

Veidrodžiai padeda gaminti švarius degalus

2024/08/22


Vokietijoje, tarp Diuseldorfo, Kelno ir Acheno, startuolis „Synhelion“ šią vasarą atidarė tvarių degalų gamybos įmonę, kokios pasaulis dar nėra matęs. Čia gaminami sintetiniai degalai panaudojant saulės šilumą.

Birželio 20-ąją Julich mieste oficialiai atidaryta „Synhelion“ saulės degalų gamykla DAWN. Kaip teigiama pranešime spaudai, šios įmonės atidarymas žymi svarbų transporto sektoriaus energetikos pertvarkos etapą. Atsinaujinantys degalai atskleis technologijos potencialą detoksikuoti transporto sektorių, ypač aviacijos srityje.

Pirmoji tokia pasaulyje pramoninė saulės kuro jėgainė

DAWN turi 20 metrų aukščio saulės bokštą ir veidrodžių lauką. Saulės bokšte yra saulės imtuvas, termocheminis reaktorius ir šiluminės energijos saugykla, leidžianti ekonomiškai efektyviai gaminti saulės kurą visą parą. Pirmą kartą demonstruojama visa technologinė grandinė, nuo saulės šviesos koncentravimo iki sintetinio skystojo kuro gamybos pramoniniu mastu.

Per metus čia bus pagaminama keli tūkstančiai litrų degalų. Gamybą tikimasi pradėti dar šiais metais. Pirminis produktas – sintetinė nafta, kuri ypač tinkama transportuoti. Tarpinį produktą galima perdirbti įprastoje naftos perdirbimo gamykloje, gaminti sertifikuotus degalus.

Skelbiama, kad „Synhelion“ gamins ne tik saulės kurą aviacijai, bet ir saulės benziną bei saulės dyzeliną kelių transportui bei laivybai. Saulės kuras gali tiesiogiai pakeisti iškastinį kurą ir yra visiškai suderinamas su esama pasauline kuro infrastruktūra, nuo saugojimo ir transportavimo iki vidaus degimo variklių ir orlaivių variklių.

Saulės kuro gamykla
Saulės kuro gamykla DAWN. Šaltinis: „Synhelion“

Planuoja plėtrą

„Synhelion“ įkurtas 2016 m. kaip Šveicarijos federalinio technologijos instituto „ETH Zurich“ atšaka, ir įsitvirtino kaip saulės energijos kuro pradininkė. Tai, kad saulės šilumą galima pasitelkti kuro gamybai, pirmą kartą buvo pademonstruota 2019 m., ant mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos universiteto stogo Ciuriche sukūrus mini naftos perdirbimo gamyklos modelį. Startuolio komanda išplėtė technologiją „nuo saulės iki skysčio“ pritaikydami ją pramoninei gamybai.

Įmonės Vokietijoje statyba tapo įmanoma „Synhelion“ investuotojų ir finansavimo iš Vokietijos federalinės ekonomikos reikalų ir klimato apsaugos ministerijos Energetikos tyrimų programos dėka. Strateginiai partneriai yra oro linijų bendrovės „Lufthansa Group“ ir jai priklausanti „SWISS“, kuri taip pat yra investuotojas.

Startuolis ateinančiais 2025 m. ketina Ispanijoje pradėti statyti pirmąją komercinę gamyklą, kuri, teigiama, iš viso pagamins apie 1000 tonų kuro per metus. „Synhelion“ siekia, kad per dešimt metų kasmet būtų pagaminama apie 10 mln. t saulės kuro.

saulės kuro gamykla Synhelion
Saulės kuro gamyklos saulės bokštas ir saulės sintetinės žalios naftos saugykla.  Šaltinis: „Synhelion“

ŪP portalo informacija

Viršelyje: Saulės kuro gamyklos teritorija iš paukščio skrydžio. Šaltinis: „Synhelion“

Dalintis