Emilija Grigauskienė: „Pati nustebau, kokia esu stipri“
„Buvau pilka namų šeimininkė, trijų vaikų mama, kuri nuo ryto iki vakaro sukiojosi virtuvėje ir dirbo neįdomų darbą, o vyras kabinėdavosi dėl kiekvienos smulkmenos“, – pasakoja kaunietė Emilija Grigauskienė.
Vyrui – dveji metai košmaro
Emilija neturėjo vasaros atostogų, o kai baigėsi dekretinės, grįžo į darbą baldų įmonėje ir, kaip ji pati sako, vėl tapo juodadarbe. „Kai man sukako trisdešimt, pažvelgiau į veidrodį ir pamačiau tuščią veidą, kuriame nebuvo nieko – prisiminimų, gyvenimo aistros, iššūkių... Ir staiga manyje kažkas nutrūko, mano gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis“, – prisimena ji.
Buvo pačiai keista – Emilija nėra spontaniška, tačiau staiga sugalvojo išmokti vairuoti motociklą. Trijų vaikų mama juokauja, kad visi, kurie ją pažinojo anksčiau, nebūtų patikėję, jog ji gali iškrėsti tokį pokštą. Juk nebuvo nė vieno draugo ar pažįstamo motociklininko.
Emilija nepasitarė su vyru, nieko jam nesakiusi pradėjo lankyti motociklų vairavimo kursus. Kai per egzaminą atsisėdo ant motociklo, 1,56 m ūgio Emilijos kojos pakibo ore, iki žemės liko 10 cm. Teko laikyti egzaminą su apribojimais. Kai pagaliau išsvajotas teises ji įsimetė į rankinuką, pradėjo ieškoti motociklo.
Šeimos biudžetas buvo kuklus. „Mudu su vyru juodadarbiai, o dar trys vaikai. Visos mūsų mėnesio pajamos suskaičiuotos iki paskutinio cento“, – prisimena kaunietė. Tačiau tai nebuvo kliūtis siekti svajonės. Išsirinkusi motociklą, tiesa, seną ir nebrangų, Emilija paskambino vyrui ir pranešė žinią: „Atvažiuok, perku motociklą.“ Vyras neteko žado. Jis negalėjo patikėti, stovėjo lauke ir laukė, kol ji pasirašė pirkimo sutartį. Nekalbėjo su Emilija dvi dienas, negalėdamas atsipeikėti nuo šoko. Ir vėliau prisipažino, kad dvejus metus gyveno kaip košmare, kol susitaikė su šiuo žmonos poelgiu.
Pomėgis sustiprino šeimą
O Emilijos gyvenimas pasikeitė kardinaliai. Iš anksto suderinusi su vyru ir jam palikusi saugoti vaikus, važiuoja į klubo renginius, aktyviai užsiima labdaringa veikla, kurią propaguoja baikeriai. „Po darbo viena apvažiuoju kelis ratus aplink Kauną, pasivažinėju 3–4 valandas ir grįžtu namo kaip ant sparnų. Atsigaunu taip, kad spirgu kaip tie kukurūzų spragėsiai mikrobangų krosnelėje. Vyras žiūri į mane ir juokiasi“, – pasakoja Emilija. Ji visa švyti ne dėl to, kad pasikrauna adrenalino – tikrai nėra britvininkė. Tiesiog važinėjimas motociklu suteikia tokį malonumą, kad net šiltas dušas taip neatgaivina kūno.
Motociklas neišskyrė sutuoktinių, priešingai, dar labiau sustiprino vyro ir žmonos ryšius. Vyras pažvelgė į savo žmoną kitomis akimis. Jis pamatė, kiek ji dabar sulaukia dėmesio, kaip ja žavisi kiti vyrai, ir pradėjo labai saugoti, branginti. „Anksčiau manęs nevertino“, – sako Emilija. Vyras išmoko namuose pavaduoti ją, atlikti namų ruošos darbus, o svarbiausia – ir pats užsimanė važinėti motociklu. Iš pradžių jis važinėjo žmonos motociklu, dabar Emilija vien tik dėl vyro nusipirko didesnį. Kitą sezoną vyras žada įsigyti savo motociklą, kad nereikėtų skolintis iš žmonos. „Kitos tokios šeimos Lietuvoje tikriausiai nėra: ne vyras žmoną, o ji vyrą paskatino važinėti motociklu“, – juokiasi E. Grigauskienė.
Jai tenka susidurti ir su kitokiu požiūriu. Ne taip retai iš vyrų išgirsta, kad moteriai tokia veikla netinka, ir apskritai moters vieta yra namuose prie puodų. Dar kiti stebisi, kodėl šalia jos nėra vyro, kaip jis ją išleidžia. „Jiems atrodau trapi ir maža šalia motociklo. Iš tiesų aš sveriu 47 kilogramus, o motociklas – 250“, – šypsosi kaunietė.
Kitaip į mamą pradėjo žiūrėti ir vaikai, ypač didžiuojasi sūnus, o jo draugai ateina išlydėti Emilijos į kelionę. Nors ji sako, kad pirmiausia yra mama, ne baikerė. Išvažiavusi į renginį, niekada nepasilieka nakvoti – važiuoja atgal nors ir 300 kilometrų, nors ir per lietų.
Ir į klubo „Vėjų laumės“ veiklą įsitraukė todėl, kad ne siausti moterys susirenka, o prasmingai leisti laiką, organizuoja renginius vaikams ir visada pabrėžia, jog svarbiausia – šeima.
Motociklas vietoj psichologo
„Pati nustebau, kokia esu stipri. Įsitikinau, kad nieko nėra neįmanomo, viską galima pasiekti“, – sako E. Grigauskienė ir pripažįsta, kad jei su tokiu ryžtu siektų karjeros, pasikeistų ir ši jos gyvenimo pusė. Bet kol kas nėra vidinio postūmio, dėl kurio ryžtųsi profesinėms permainoms.
Emilija mano, kad važinėti motociklu gali kiekviena. „Kai reikėjo įsigyti aprangą, batus, šalmą, o juk viskas brangu, sudariau sąrašiuką, pasikabinau ir užsibrėžiau tikslą – per metus viską nusipirkti. Iš pradžių ieškojau kuo pigiau, negalvojau apie saugumą. Paskui įsigijau kokybiškesnių drabužių, bet su nuolaidomis“, – pasakoja ji.
Kaune Emilija jau susirado draugę, kurią paskatino važinėti motociklu. Draugė greitai gaus vairuotojos teises, motociklą jau turi. „Labai laukiu, kada galėsime važinėti kartu, noriu moteriškos kompanijos“, – sako kaunietė.
Ar dabar kitoks veidas žvelgia iš veidrodžio? „O taip! Pasikeičiau taip, kad net atostogoms randu laiko! Prieš metus draugė iš klubo paskambino ir sako: „Nusipirkau bilietą, griebk ir tu, lekiam į kelionę.“ Ekspromtu nuskridome į Italiją kelioms dienoms – net nebūčiau pagalvojusi, kad taip įmanoma. Tai buvo pirma mano kelionė į užsienį“, – pasakoja Emilija. Ji įsitikinusi, kad dabar viską gali.
|