Po to, kai šių metų balandžio 17 d. šios ligos protrūkis kilo Vengrijos Rábapordány regiono pieno ūkyje, kuriame buvo laikomos 875 karvės, Vengrijos atsakinga institucija pranešė, kad gretimame ūkyje visos laikytos kiaulės buvo eutanazuotos, nors ir virusas nebuvo joms nustatytas. Toks sprendimas priimtas dėl siekio eliminuoti bet kokią riziką toliau plisti ligai šalyje.
„Tai vienas iš įgyvendintų pavyzdžių, kaip siekiant apsaugoti gyvulininkystės sektorių nuo šios itin užkrečiamos ligos, valstybės pasirenka griežtas, bet būtinas prevencines priemones. Tokią priemonę atsakingos institucijos priima tada, kuomet yra didelė rizika, kad liga pasireikš ir kituose kontaktiniuose ūkiuose dėl galimų ir esamų kontaktų, ar bendros ūkinės veiklos. Raginame Lietuvos ūkinių gyvūnų laikytojus suklusti ir griežtai prižiūrėti savo ūkių saugą. Ūkis neturi būti „muziejus” – į jį patekęs pašalinis žmogus gali būti užkrato pernešėjas. Ūkį apsaugoti gali padėti tik griežta biosauga, pašalinių žmonių ribojimas ir dėmesys higienai,” – įspėjo Lietuvos Respublikos vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
Iš viso per SNL protrūkius Vidurio Europoje buvo sunaikinti iš viso 26 704 tūkst. gyvūnų. Neskaitant kiaulių, nugaišo arba buvo sunaikintos 16 802 tūkst. karvės ir 14 – vandens buivolų.
Per pastaruosius keturis mėnesius SNL virusas tiesiogiai paveikė 12 ūkių Vidurio Europoje. Tarp jų – buivolų protrūkis, fiksuotas sausio mėnesį netoli Berlyno, Vokietijoje. Likusieji 11 protrūkių nustatyti galvijų ūkiuose Slovakijos (6 ūkiai) ir Vengrijos (5 ūkiai) pasienio regionuose kovo ir balandžio mėnesiais.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena: rizika, kad liga pasieks Lietuvą yra labai reali. Snukio ir nagų liga į Lietuvą gali patekti per transportą, žmonių judėjimą. Šis virusas taip pat plinta oru ir jūra.
„Kuomet liga patenka į ūkį, visų pirma nuostolius patiria pats ūkio savininkas. Nutikus protrūkiui, stabdoma prekyba, ligos židinyje gali būti naikinami visi gyvūnai – net ir tie, kurie nėra užsikrėtę. Gali būti taikomos ir tokios griežtos priemonės, kaip ir Vengrijoje. Tai rodo, kad ligos akivaizdoje gali nukentėti ir visiškai sveiki, tačiau kontaktavę ar rizikos zonoje esantys ūkiai. Ūkininkai, nelaukite, kol ligos peržengs Lietuvos sieną. Saugokite savo galvijus ir pastebėjus menkiausius simptomus kreipkitės į veterinarijos specialistus,” - primena Vaidotas Kiudulas.
Ūkinių gyvūnų savininkai, ką turite daryti jau dabar:
VMVT informacija