Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Debesuota
Šeštadienis, 14 Grd 2024

Rita KRUŠINSKAITĖ
ŪP korespondentė  

Versliniai sodai: šiemet atsispirs nuo dugno?

2024/05/29


Dėl nemalonių gamtos išdaigų pastaruosius kelerius metus Lietuvos verslinių sodų derlius nedžiugino nei sodininkų, nei obuolių mėgėjų. Šis pavasaris, nors ir švaistėsi šalnomis bei permainingais orais ir dar ankstoka vertinti būsimą derlių, didžiausių šalies verslinių sodų vadovus nuteikia optimistiškiau.

Metai išskirtiniai

„Šių metų orai buvo išskirtiniai. Balandžio viduryje staigiai atšilo ir plūstelėjusi šiluma paskatino sužydėti ankstyvųjų veislių obelys. Po to sekė atšalimas, obelys pražydo, bet dėl žemos temperatūros – naktimis nedidelio minuso, o dienomis vos 6–7 ℃ šilumos – neskraidė bitės, ir neapdulkino žiedų. Galima pasakyti taip, kad žydėjimas buvo didelis, bet dėl permainingų orų medžiai patyrė didelį stresą ir obuolių derlius stebuklingas nebus“, – „Ūkininko patarėjui“ prognozavo Pasvalio r. esančios UAB „Aukštikalnio sodai“ direktorius Arvydas Paškevičius. Anot sodininko, vėlyvesnės veislės baigia žydėti. Kiek obuolių užmezgė, paaiškės vėliau. Yra tokių sodo plotų, kur ant vienos šakos užmegzta vos pora obuolių, tačiau galutinį tašką dar anksti dėti.

Bene prasčiausi metai, A. Paškevičiaus teigimu, buvo 2004-ieji, kai bendrovė, paprastai priskinanti apie 3 tūkst. t obuolių, priraškė tik 312 t. 2007-ieji taip pat buvo prasti – anksti atšilo, o vėliau užklupo šalnos. Obelys pradėjo žydėti birželį, tačiau obuoliai užaugo be sėklų, nes nebuvo apdulkinti, prastai laikėsi, lapkritį ėmė pūti.

„Aukštikalnio sodai“ užima apie 185 ha, kurių didžiausiuose plotuose auginamos pagrindinės tradicinės veislės: ‘Noris’, ‘Auksis’, ‘Ligol’, ‘Alva’, ‘Lobo’, ‘Delikates’, ‘Bogatyr’. Kitų veislių obelys auginamos nedideliuose plotuose.

Didžiausios problemos, su kuriomis susiduria sodininkai, yra sezoninių darbuotojų senėjimas, nelanksti jų darbo apmokėjimo sistema ir augalų apsaugos priemonių trūkumas. „Prieš keliolika metų buvo leista sezoninius darbuotojus įdarbinti pagal vadinamuosius kvitus. Leista didžiausia uždirbama suma – 1 740 Eur arba 60 dienų darbas vienoje įmonėje. Tais laikais tai visiškai tenkino, o dabar dienos uždarbis padidėjo beveik dvigubai, tad nustatytas limitas baigiasi sezono viduryje. Vienų sezoninių darbuotojų negali priimti pagal sutartį, nes jie nenori, o žmonės, dirbantys pamainomis, slenkančiais grafikais, mielai ateitų padirbėti, bet jie labai greitai išnaudoja leistiną uždirbti pinigų sumą ir meta darbą, kad nereikėtų mokėti dvigubų mokesčių“, – apie darbuotojų problemas kalbėjo A. Paškevičius.

Sodininkas atkreipė dėmesį, kad praėjusiais metais pasibaigė vario preparato registracija, kuris naudojamas pagrindiniam pavasariniam purškimui ir yra svarbiausia apsaugos priemonė prieš ypač pavojingą ligą – bakterinę degligę. Prasta situacija ir su insekticidais, nes Lietuvoje registruotieji nėra veiksmingi. „Augalams turime tokią apsaugą, tarsi viskas turėtų vykti iš šventos dvasios, bet taip gyvenime nebūna“, – patikino ŪP pašnekovas.

Nuotaikos geresnės

Didžiausių šalies verslinių sodų – UAB „Naradava“ – vadovas Saulius Palijanskas džiaugėsi, kad šiais metais situacija soduose, o kartu ir nuotaikos, yra geresnės nei ankstesniais metais. „Mūsų krašte didelių šalnų nebuvo. Dvi paras jos pasitaikė – po kelias valandas pašaldė pusės laipsnio šaltis, bet tai įtakos derliui neturės. Žydėjimas šiemet prasidėjo pusantros savaitės anksčiau nei įprastai ir buvo gausus“, – apibūdino situaciją ŪP pašnekovas.

„Naradavos“ sodai plotai plyti 290 ha. Pagrindinės auginamos žieminės ir rudeninės veislės – ‘Auksis’, ‘Lobo’, ‘Telisare’, ‘Štaris’, ‘Redcroft’. Praėjusiais, nederliaus metais, kai šalnos padarė daug žalos, soduose užderėjo apie 2,6 tūkst. t obuolių. Kai būna geri metai, derlius padidėja daugiau nei dvigubai – iki 6 tūkst. t. Didžiąją dalį obuolių bendrovė realizuoja Lietuvoje, dalį parduoda estams ir latviams.

Vyrauja aukštaūgės sėklinių poskiepių obelys. Kai kurioms – jau daugiau nei pusė amžiaus, tačiau tinkamai prižiūrimos jos dar duoda derlių. „Tik 50 ha pasodintos žemaūgės obelys, reikalaujančios daugiau priežiūros, o aukštaūgės šiek tiek atsparesnės visokiems poveikiams. Jei sodintume naujus sodus, reikėtų rinktis ligoms atsparias veisles, nes nėra apsaugos priemonių, kurios padėtų veiksmingai apsaugoti medžius vegetacijos laikotarpiu, kitu atveju, nuostolių išvengti būtų neįmanoma“, – akcentavo S. Palijanskas.

Jis pripažino, jog sodų apsaugos priemonės yra vienas didžiausių jo, kaip bendrovės vadovo, galvos skausmų. „Šiais metais dar užteks pirktų ankstesniais metais. Kiti metai bus sunkesni, nes kai kurių priemonių jau nebeliks, o nusipirkti negalėsime, nes išimtos iš apyvartos. Mes dalyvaujame Išskirtinės kokybės programoje, todėl negalime vienu pesticidu purkšti daugiau kaip du kartus. Pasirinkimas turėtų būti didesnis, bet Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos vis mažina galimų naudoti pesticidų skaičių. Esant tokiai situacijai, lieka arba nutraukti programą, arba turėtų leisti tą pačią priemonę naudoti daugiau kartų. Tik nesinori taip iš karto imti ir pasitraukti iš programos“, – nelinksmai kalbėjo sodininkas.

S. Palijanskas pritarė A. Paškevičiui dėl sezoninių darbuotojų samdymo problemų: „Patiktų, kad būtų galimas ilgesnis darbo laikotarpis, nes dabar ribojamas labai greitai baigiasi. Tada reikia arba nutraukti darbą, arba sudaryti sezoninę sutartį.“

Turi neparduotų obuolių

VISAS STRAIPSNIS ČIA!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,

tel. +370 603 75 963

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Viršelio nuotr.: Ar gausus žydėjimas lems ir gausų obuolių derlių, paaiškės po poros savaičių.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis