Slovakijos žemės ūkio ministro Richardo Takačo teigimu, šiuo metu Slovakijoje patvirtinti keturi SNL ligos protrūkiai. Atskiruose ūkiuose nuolat atliekami tyrimai, o ūkininkams įsakyta stebėti ir kontroliuoti kiekvieną gyvūną. „Iki šiol buvo paskersta apie 2600 galvijų. Visi keturi paveikti ūkiai greičiausiai bus išnaikinti antradienį“, – informavo ministras.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad situaciją apsunkina orai. „Žvelgiant iš šios virusinės ligos plitimo mažinimo perspektyvos, saulėti ir šilti orai yra optimalūs“, – pridūrė ministras.
Anot jo, „žala siekia dešimtis milijonų eurų“, dėl priverstinio galvijų skerdimo nukentėjo ne tik keturi stambūs gyvulininkystės ūkiai, bet ir keli smulkesni ūkininkai, tačiau ši intervencija esą neatsispindės nei maisto, nei pieno kainose.
Ministras taip pat teigė: „Manome, kad ši pagalba bus apmokama iš europinių šaltinių, kur yra fondas ekstremalioms situacijoms, taip pat iš senesnės kaimo plėtros programos“. Jis pridūrė, kad stambesniems ūkiams rengiama kompensacijų schema, kuri gali užtrukti „nuo savaičių iki mėnesių“.
Kaip dažniausiai tokiais atvejais nutinka, R. Takačas neišvengė kitų politikų kritikos. Parlamento narė Veronika Remišova televizijoje kritikavo žemės ūkio ministrą, kad jis nesiėmė tinkamų priemonių po to, kai kaimyninė Vengrija kovo 7 d. pranešė apie SNL proveržį, skelbia portalas startitup.sk.
„Austrija į tai atsižvelgė, todėl infekcija iki šiol ten nebuvo išplitusi, skirtingai nei Slovakijoje“, – sakė V. Remišova. Ji taip pat sukritikavo ministrą už tai, kad šis susikoncentravo į socialinius tinklus, o ne į situacijos sprendimą.
Tačiau R. Takáčas atmetė kritiką, sakydamas, kad priemonės buvo laiku ir tinkamos. „ES ekspertų nuomone, Slovakija sureagavo tinkamai. Europos Komisija taip pat patvirtino, kad visos priemonės buvo taikytos laiku ir teisingos", – sakė ministras.
V. Remišova paprieštaravo, kad Europos institucijos savo dokumentuose taip pat ragina Slovakijos valdžios institucijas gerinti priemonių vykdymo ir koordinavimo priežiūrą.
Ministras susilaukė kritikos ir dėl to, jog skerdžiami ne tik užsikrėtę, bet ir sveiki galvijai infekcijos paveiktuose ūkiuose, tačiau R. Takačas atsakė, kad tokioje situacijoje tai yra būtina: „Tokioje situacijoje, kurios nepatyrėme 50 metų, privalome tai daryti“.
Čekijos žemės ūkio ministras Marekas Vyborny socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad snukio ir nagų liga dabar jau nustatyta ūkyje netoli Malacky kaimo vakarų Slovakijoje, o ši vietovė yra tik už 50 kilometrų nuo Čekijos sienos, o ūkyje laikoma daugiau nei 3500 galvijų, praneša pluska.sk.
"Tikriausiai nuo trečiadienio ir šie gyvūnai bus likviduoti remiantis teisės aktais, būtinybe ir prievolėmis, mums būtina apsaugoti visą visuomenę, visą Slovakiją", – naujausią atvejį pakomentavo R. Takačas.
Vidaus reikalų ministras Matušas Šutajus Eštokas pridūrė, kad infekcija greičiausiai į ūkį pateko iš Vengrijos Levelo kaimo ūkio, iš kurio vienas darbuotojas ją galėjo atnešti apie kovo 17 d.
R. Takačas taip pat informavo, kad valstybė ir toliau degina paskerstus galvijus vienintelėje Slovakijos lydymo gamykloje Žilinuose, taip pat karinio dalinio teritorijoje netoli Levico. Gynybos ministras Robertas Kalinakas pridūrė, kad turės būti rasta nauja vieta. Nė vienas ministras nenurodė, kur tai galėtų būti, tačiau jie patikino visuomenę, kad požeminis vanduo nebus užterštas ir pavojaus tos vietovės gyventojams nekils.
O Čekijos ministras M. Vyborny išplatino informaciją, kad prie Lanžhoto kaimo greitkelyje D2 sienos kirtimo priemonės bus sugriežtintos.
Tuo metu Čekijos valstybinė veterinarijos administracija (SVS) šiandien atnaujino skubias priemones, kuriomis siekiama užkirsti kelią snukio ir nagų ligos patekimui į Čekijos teritoriją iš kaimyninių šalių.
SVS uždraudė per Čekijos sieną iš Slovakijos ir Vengrijos vežti gyvuliams skirtą šieną, šiaudus ir žaliuosius pašarus. Taip pat nurodyta pasienyje dezinfekuoti visas transporto priemones.
Šiuo metu SNL imlius gyvūnus draudžiama vežti iš Vengrijos ir Slovakijos į Čekiją. Taip pat draudžiama iš šių šalių vežti genetinės medžiagos produktus, šalutinius gyvūninius produktus, taip pat termiškai neapdorotus gyvūninius produktus. Nuo vakar draudimas vežti imlius gyvūnus galioja ir iš dviejų kaimyninės Austrijos federalinių žemių: Burgernlando ir Žemutinės Austrijos.
Daugiau nei 3,5 tonos transporto priemonės, vežančios arba skirtos vežti gyvūnus, gyvūninius produktus, šalutinius gyvūninius produktus ar jų gaminius ir pašarus gyvuliams, gali kirsti sieną iš Slovakijos tik per keturis sienos kirtimo punktus, o iš Austrijos – per du kirtimo punktus. Šios transporto priemonės čia bus dezinfekuojamos.
Vežėjai bus intensyviai tikrinami pasienyje su Slovakija ir Austrija, o taip pat bus taikomi atsitiktiniai patikrinimai ir šalies teritorijoje. Patikrinimai atliekami bendradarbiaujant su Čekijos policija ir muitinės administracija.
Europos Komisija (EK) jau tiria SNL išplitimo Vidurio Europoje priežastis. Šiuo metu patikimo atsakymo dar nėra, svarstomos įvairios versijos.
Vis dėlto, EK teigimu, labai tikėtina, kad infekcija į mūsų teritoriją išplito iš Vengrijos. „Laboratorijose dirbantys ekspertai teigia, kad virusas yra tas pats, kaip ir Vengrijoje. Greičiausiai jis plito per vėją. Pagal meteorologinius pranešimus, stiprus vėjas pūtė iš pietrytinės Vengrijos dalies į šiaurės vakarus palei Dunojaus upę, palengvindamas viruso plitimą Slovakijos link“, – portalui pravda.sk aiškino vienas EK ekspertas bei pridūrė, kad ši liga perduodama ir oru.
Dar sausį SNL buvo užregistruota ir Vokietijoje. Tačiau, remiantis išvadomis, tai buvo kitokio tipo virusas ir atvejis nesusijęs su infekcija Slovakijoje ir Vengrijoje.
Komisijos atstovas taip pat paskelbė, kad Slovakija suaktyvino Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą ir paprašė Bendrijos pagalbos. Anot jo, tai paspartino ir palengvino bendravimą su valstybėmis narėmis, kurios gali padėti.
„Iš Čekijos buvo išsiųsti žmogiškieji ištekliai – apmokytas personalas, kuris ir toliau naikino gyvūnus. Tai gana sudėtinga užduotis, nes reikia turėti omenyje du parametrus: tai turi būti daroma laikantis taisyklių, tai yra, kad būtų eliminuotos bereikalingos gyvūnų kančios ir tai būtų daroma taip, kad virusas neplistų", – patikslino Komisijos ekspertas.
Jis pranešė, kad Austrija pasiūlė parūpinti tinkamą dezinfekavimo įrangą, o Vengrija iš pradžių skyrė transporto priemones nugaišusiems bei utilizuojamiems gyvūnams pervežti. Reikiamas vakcinas parūpino Vokietija, o kitos valstybės narės taip pat siūlė savo vakcinas.
„Slovakijai kol kas daugiau nieko nereikia“, – sakė ekspertas. Tačiau pranešama, kad EK taip pat palaiko ryšius su kitomis valstybėmis narėmis, kurios tiria galimybę pasiūlyti pagalbą.
ES taip pat gali padėti šaliai per Bendrosios rinkos programą, kurią valdo Sveikatos ir maisto saugos generalinis direktoratas (SANTE). „Tai visų pirma susiję su valstybių narių išlaidomis kompensuoti ūkininkams už gyvūnų naikinimą ligos protrūkio atveju ir, prireikus, prevencinį naikinimą didelės rizikos ūkiuose“, – patikslino Komisija ir pridūrė, kad bendro finansavimo norma yra 20–30 proc. visų nuostolių. Toks bendras finansavimas taikomas ir skiepams.
Parengė Ričardas Čekutis
Slovakijoje daugėja snukio ir nagų liga (SNL) užkrėstų galvijų ūkių. Naujausias židinys patvirtintas 3,5 tūkst. pieninių galvijų fermoje. Šalies veterinarijos pareigūnai nustatė naujas apsaugos ir priežiūros zonas, darbą tęsia epizootinio tyrimo ekspertai, kurie siekia nustatyti ligos patekimo kelius. Pranešama, kad naujas pavojingo viruso židinys nustatytas kiek toliau nuo ankstesnių ligos pasireiškimo vietų.
„Slovakija toliau pildosi ribojimų zonomis, SNL protrūkiai intensyvėja, o tai kelia vis didėjantį susirūpinimą Europos šalims ir gyvulius laikantiems ūkiams. Mūsų šalies ūkininkai šią situaciją turi vertinti taip pat labai rimtai. Sulėtinti agresyvios ligos plitimą, išvengti didesnių viruso protrūkių ir atvejų naujose teritorijose gali padėti tik ypač griežtas biologinio saugumo reikalavimų laikymasis, būtinas atsakingas gyvulių laikytojų požiūris“, – perspėja LR vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.
VMVT įspėja, kad Europoje intensyvėjant SNL protrūkiams, parsivežti užkratą iš svečios šalies gali ir neatsargūs keliautojai, turėję kontaktą su sergančiais gyvūnais. Todėl keliavusiems po regioną, užkrėstą SNL, ir besilankantiems ūkinių gyvūnų laikymo vietose, mažiausiai 14 dienų po atvykimo į Lietuvą būtina vengti eiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietas.
Veterinarijos specialistai taip pat primena:
Įtarus užkrečiamąją ligą, jei įmanoma, reikia atskirti sergančius gyvūnus nuo kitų, neišvežti ūkinių gyvūnų ir jų produktų iš laikymo vietos. Gyventojams ar juos prižiūrintiems asmenims, laikantiems šiai ligai imlius gyvūnus, nesilankyti kitose fermose, ūkiuose, sodybose.
SNL sergantys gyvuliai pasižymi tokiais simptomais: karščiavimas ir pūslelių (aftų) atsiradimas snukio gleivinėje, tarpunagėse bei ant tešmens. Virusas į aplinką patenka per seiles ar kitas gyvulio išskyras dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, o infekcija dažniausiai plinta per tiesioginį kontaktą arba įvairius aplinkos veiksnius. Pasyviais infekcijos pernešėjais gali būti neimlūs ligai gyvuliai, paukščiai ar žmonės. SNL protrūkių gali kilti bet kuriuo metų laiku.
VMVT informacija