Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojams – netrukus vėl galimybė su parama keisti neefektyvius katilus

2023/10/19


Lietuvos energetikos agentūra (LEA) spalio 19 d. sustabdė gyventojų paraiškų priėmimą iškastinį kurą naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje, nes iki šiol pateiktose paraiškose prašoma tiek paramos lėšų, kiek jų iš viso skirta šiam etapui. Energetikos ministerija, atsižvelgdama į paramos poreikį, įvertins galimybes skirti tam papildomai lėšų.

Iškastinį kurą naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje gautos 1029 gyventojų paraiškos, kuriose prašoma paramos suma siekia maksimalią šiame etape numatytą paskirstyti lėšų sumą – beveik 3,54 mln. eurų.

Nuo spalio 26 d. Vidurio ir Vakarų Lietuvoje gyventojai vėl kviečiami kreiptis dėl paramos, keičiant neefektyvius biomasę naudojančius katilus į efektyvesnius šildymo įrenginius. Paraiškų šiai paramai gauti priėmimas trumpam buvo sustabdytas.

„Kaip žadėjome, atsižvelgiant į Lietuvos gyventojų aktyvumą ir paraiškų teikimo tendencijas, negaišdami laiko atnaujiname kvietimą teikti paraiškas dėl gyventojams aktualios paramos –neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui namų ūkiuose Vidurio ir Vakarų Lietuvoje. Akivaizdu, kad ši parama labai aktuali šio regiono gyventojams“, – pažymi Lietuvos energetikos agentūros l. e. p. direktorė Agnė Bagočiutė.

Atnaujintus kvietimą, sąlygos dotacijai gauti nekeičiamos. Svarbu tai, kad dėl paramos ir toliau gali kreiptis tie individualių bei sodo namų gyventojai, kurie neefektyvų biomasę naudojantį katilą jau yra pasikeitę į efektyvesnį šildymo įrenginį ne anksčiau kaip po 2023 m. liepos 26 d. Projektų įgyvendinimo trukmė – iki 18 mėnesių. Nereikalaujama atsisakyti turimo seno katilo.

Lietuvos energetikos agentūra pagal Energetikos ministerijos inicijuotą projektą spalio 5 d. paskelbė pirmuosius kvietimus gyventojams teikti paraiškas ir gauti paramą, keičiant taršius katilus. Kvietimai teikti paraiškas skelbiami etapais, siekiant kasmet sudaryti gyventojams galimybes kreiptis dotacijos. Pagal visus kvietimus iki šios dienos gauta beveik 2600 gyventojų paraiškų, kurių prašoma paramos suma siekia 10,37 mln. eurų.

Du iš keturių pirmojo paraiškų teikimo etapo kvietimai, skirti Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojams, sustabdyti. Bet pagal paskelbtus pirmojo etapo kvietimus Vilniaus apskrities gyventojai kviečiami ir toliau teikti paraiškas ir gauti dalies išlaidų kompensacijas, pakeitę turimus neefektyvius, taršius, biomasę ar iškastinį kurą naudojančius šildymo katilus.

Neefektyvius ir taršius katilus galima keisti, įsirengiant naujus, nenaudotus 5-osios energinės klasės sertifikuotus biokuro katilus ar šilumos siurblius žemė–vanduo, vanduo–vanduo ir oras–vanduo. Katilų keitimas į šilumos siurblius oras–oras pagal paramos teikimo sąlygas nefinansuojamas.

Finansavimas apskaičiuojamas taikant fiksuotus įkainius. Gali būti kompensuojama vidutiniškai apie 3,5 tūkst. eurų išlaidų, pakeitus neefektyvų katilą į šilumos siurblį, ir apie 1,5 tūkst. eurų – įsirengus 5 klasės biokuro katilą.

Vienas namų ūkis gali teikti tik vieną paraišką vieno individualaus namo ar sodo namo neefektyvaus šildymo katilo pakeitimui finansuoti, t. y.  tam pačiam nekilnojamojo turto objektui gali būti teikiama tik viena paraiška. Pateikiamų paraiškų skaičius neribojamas, jeigu tas pats pareiškėjas katilus keičia jam priklausančiuose keliuose skirtinguose nekilnojamojo turto objektuose. Tačiau parama neteikiama katilų keitimui daugiabučiuose namuose.

 

LEA informacija

ŪP redakcijos nuotr.

Dalintis