Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023


Prof. Rolandas STANKEVIČIUS
LSMU VA Gyvūnų mokslų fakulteto dekanas
 

Vienintelė gyvulininkystės specialistų kalvė Lietuvoje

2023/05/12


Šiuolaikiškam ir produktyviam ūkiui būtinos naujausios technologijos, kurios eina koja kojon su naujausiomis žiniomis ir mokslu. Inovacijų pritaikymas žemės ūkyje lemia ne tik mažesnį darbo jėgos naudojimą, bet ir mažina gamybos kaštus, didina produktyvumą, mažina aplinkos taršą, o svarbiausia – užtikrina gyvūnų gerovę. Ūkyje naudojamos naujausios technologijos (robotai, infraraudonųjų spindulių skeneriai, informacinės technologijos, dirbtinis intelektas ir kt.) lemia didėjantį poreikį aukštos kvalifikacijos gyvulininkystės specialistų, kurie mokėtų tinkamai dirbti su inovacijomis ir būtų motyvuoti nuolat tobulėti bei valdyti Lietuvos gyvulininkystės sektorių, mūsų studijų programos bei praktikos bazės ir yra pritaikytos šiuolaikiniams studentams.

Skatina norinčiuosius studijuoti

Žemės ūkio ministerija skatina stojančiuosius į valstybei reikalingų specialybių studijų programas papildomomis priemonėmis – tikslinėmis skatinamosiomis stipendijomis. Jos bus skiriamos ir šiemet. Dabar numatyta skatinamąsias stipendijas mokėti Gyvūnų mokslo studijų programą pasirinkusiems studentams visus studijų metus diferencijuojant stipendijų dydžius, pirmaisiais ir antraisiais studijų metais mokama 150 Eur, trečiaisiais – 200 Eur, ketvirtaisiais metais ištęstinėse studijose – 250 Eur dydžio stipendija.

Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) Veterinarijos akademijoje (VA) Gyvūnų mokslų fakultete (GMF) vykdomos šios studijų programos: Gyvūnų mokslas (GM) (bakalauro nuolatinės studijos 3 metai, ištęstinės studijos 4 metai); Gyvūno ir žmogaus sąveika (GIŽS) (bakalauro nuolatinės studijos 4 metai, ištęstinės studijos 5 metai).

Norintieji studijuoti GIŽS bakalauro studijų programoje gali rinktis šias specializacijas: kinologijos, felinologijos, žirgininkystės, egzotinių gyvūnų. Tai jungtinė studijų programa, nes studijose dalyvauja keli fakultetai. Ženkime pirmąjį žingsnį į papildomą ir alternatyviąją mediciną kartu! Studentai po bakalauro studijų mokslus gali tęsti magistrantūroje: GM (magistro ištęstinės studijos 2,5 metų); GIŽS (magistro ištęstinės studijos 2 metai).  Po magistratūros galima planuoti ir mokslininko kelią, t. y. pedagoginį darbą gyvūnų mokslo krypties doktorantūroje (4 metai).

LSMU VA Gyvūnų mokslų fakulteto dekanas prof. Rolandas Stankevičius.

Įsidarbinimo galimybės – neribotos

Baigus šias studijų programas įsidarbinimo galimybės yra neribotos. Daugelis mūsų fakulteto studentų pradeda dirbti jau nuo pirmo ar antro kurso.  GM studijų programos absolventai gali įsidarbinti valstybiniame ir privačiame sektoriuje: gyvūninės produkcijos gamybos ir perdirbimo pramonėje, veislininkystės įmonėse, pašarų gamybos pramonėje, produkcijos kokybės vertinimo įmonėse, steigti savo verslus, modernius ūkius ir kt.

GIŽS studijų programos absolventai, pasirinkę kinologijos specializaciją, gali dirbti kinologais Valstybės sienos apsaugos tarnybose, kurti savo verslą, konsultuoti veislynus, dresavimo mokyklas, gyvūnų globos namus, dirbti pašarų gamybos įmonėse. Baigusieji žirgininkystės specializaciją galės dirbti dresuotojais žirgynuose ir kaimo turizmo paslaugų sektoriuje, imtis privačios veiklos, auginti veislinius žirgus, plėtoti kaimo turizmo paslaugas.

Taip pat galima dirbti gyvūnų pritaikymo visuomenėje (asistuojamųjų veiklų), sveikatos priežiūros, genetikos, pašarų gamybos įmonėse, rinkodaros, švietimo srityse ir, žinoma, kurti savo verslą.

Patraukli studijų aplinka

LSMU VA GMF dėstytojai ir mokslininkai dirba į studijų procesą integruodami naujausias mokslo ir praktikos žinias, technologijas, metodikas bei mokymo metodus. Fakultete užtikrinama žemės ūkio krypčių grupės, gyvulininkystės krypties specialistų rengimo kokybė. Dėstytojai nuolat kelia edukacinę ir profesinę kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienyje. Plėtojami moksliniai tyrimai, pritraukiant verslo ir socialinius partnerius bei studentus. Studentai ir dėstytojai skatinami dalyvauti „Erasmus+“ programose, plėtoti tarptautinius ryšius ir bendradarbiavimą. Nuolat atnaujinama materialioji bazė.

Patinka gyvūnai? Nori juos auginti ir tinkamai rūpintis, kad augtų sveiki, o galbūt nori su jais dirbti ir gerai uždirbti? Tuomet rinkis studijų programas LSMU VA GMF!

Pasirinkę studijas GMF, studentai mokosi naujausia įranga aprūpintose auditorijose ir laboratorijose, kuriose atliekami išsamūs pašarų, pašarinių žaliavų, gyvūninės kilmės produktų, gyvūnų mitybos, genetikos, veislinės vertės bei reprodukcijos tyrimai.

Naujausios technologijos diegiamos LSMU VšĮ Praktinių mokymų ir bandymų centre (PMBC), kuriame studentai ne tik lavina praktinius įgūdžius, bet ir atlieka praktiką. PMBC diegiamos naujausios technologijos gyvulininkystei ir augalininkystei vystyti. Studentai turi galimybę pamatyti ir išbandyti daugelį inovacijų, taikomų skirtingoms ūkio kryptims. Ūkyje naudojamos naujausios žemės dirbimo, sėjos, tręšimo technologijos, o GM studijų programos studentai supažindinami su visa ūkyje vykdoma veikla: pradedant nuo dirvožemio, augalų auginimo, pašaro gamybos, šėrimo, gyvūnų auginimo technologijų ir baigiant produkcijos gamyba.

Siekis – aukštos kvalifikacijos specialistai

Mūsų tikslas – parengti aukštos kvalifikacijos specialistus, kurių žinios ir gebėjimai apimtų daugelį sričių, suteiktų jiems ne tik bazinių, bet ir specialiųjų žinių, kurios būtinos vykdant mokslinius tyrimus, kuriant tvarias technologijas. Siekiant užtikrinti našią, efektyvią gyvulininkystės produkcijos gamybą, ūkiuose diegiamos ir kitos išmaniosios technologijos. Melžimo robotų, pašarų automatizuotų šėrimo sistemų naudojimas sparčiai auga, nes tai užtikrina ne tik optimalias laikymo sąlygas ir gyvūno gerovę, bet ir gerina darbo sąlygas ir mažina laiko sąnaudas. Naujausios technologijos yra labai efektyvios, sumažina žmogaus darbo laiką ūkyje, pvz.: automatinės šėrimo sistemos smulkina pašarus, apskaičiuoja pašarų kiekį, reikalingą kiekvienam gyvūnui individualiai, gali aptarnauti tiek mažus, tiek didelius ūkius.

Didžiausią poveikį gyvūnų sveikatingumui, produktyvumui ir produkcijos kokybei bei saugai lemia gyvūnų mityba. Modernioje kompiuterių klasėje studentai mokomi dirbti su šėrimo bei racionų sudarymo programa, kuri yra pritaikoma ir panaudojama pažangiausiuose ūkiuose. Pagal kompiuterine programa sudarytą receptūrą šėrimo robotai labai tiksliai sumaišo pašaro žaliavas, vitaminus, mikro / makro elementus ir kitus reikiamus priedus ir pagal nustatytus kiekius paskirsto gyvūnams, o tai garantuoja visavertę ir tinkamą mitybą. Šėrimo robotus galima valdyti nuotoliniu būdu internetu net neišeinant iš namų, pakaks turėti specialią programą kompiuteryje ar telefone.

Visiems ūkio procesams (mitybos, genetikos, sveikatingumo bei produktyvumo ir produkcijos kokybės) valdyti naudojamos kompiuterinės ūkio valdymo sistemos, su kuriomis studentai mokomi dirbti praktinių užsiėmimų ir praktikos metu. Sparčiai tobulėjančios automatizuotos ir dirbtinio intelekto pagrindu sukurtos technologijos ūkiuose turi didelę įtaką gamybos procesams. Jų nauda – didesnis ūkio pelningumas, geresnė produkcijos kokybė, užtikrinta gyvūnų gerovė ir sveikatingumas.

Robotai gyvūnų mokslų specialistų nepakeis.

LSMU dalyvauja „Erasmus+“ programoje Europos Sąjungos ir kitose šalyse. Dalyvaujantieji programoje gali vykti į kitą šalį ne tik studijuoti, bet ir atlikti praktiką. Tai garantuoja dar didesnę ir platesnę patirtį pasirinktoje gyvūnų mokslo kryptyje. LSMU VA priklauso BOVA universitetų tinklui, kuris bendradarbiauja su Estijos gyvybės mokslų universitetu, Latvijos žemės ūkio universitetu ir Vytauto Didžiojo universitetu. BOVA – Baltijos šalių žemės ūkio, miškų ir veterinarijos universitetų tinklas, įkurtas 1996 m. ir vienijantis žemės ūkio ir veterinarijos universitetus. Tinklas planuoja ir rengia trumpus intensyvius magistrantūros ir doktorantūros kursus, bendruosius kursus dėstytojams, skatina dalykinių ir profesinių tinklų, bendrų studijų programų kūrimą, bendrų mokslinių tyrimų vykdymą (įskaitant projektus, finansuojamus iš ES fondų), bendrų projektų su NOVA universitetų tinklu vykdymą (NOVA – Šiaurės šalių žemės ūkio, miškų, veterinarijos ir universitetų tinklas, įkurtas 1995 m. ir vienijantis žemės ūkio universitetus Danijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir Islandijoje).

Apie studijų programas platesnę informaciją rasite internete: Gyvūnų mokslas – LSMU, Gyvūno ir žmogaus sąveika – LSMU.

 

Ugnės NEDZINSKAITĖS ir Teodoro BILIŪNO nuotraukos

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...
2023/10/01

Tyrimas: gyventojai aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų ...
2023/10/01

LAMMC prisideda prie sorų metų misijos

Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 2023 metus paskelbė tarptautiniais sorų metais. Siekiama atkreipti dėmesį į sorų naudą mitybai bei sveikatai ir jų tinkamumą augti nepalankiomis ir kintančio klimato sąlygomis. Skatinama tvari sorų gamyba, kart...