Ashburn +19,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023
Ashburn +19,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 8 Bir 2023

Vilija Blinkevičiūtė siūlo valdžiai elgtis europietiškai – mažinti mokesčius elektrai ir dujoms

2021/10/03


Vilija Blinkevičiūtė: „Valstybinių energetikos įmonių pelnus būtų galima panaudoti amortizuojant kainų kilimą“.

Dujų ir elektros kainoms mušant rekordus didžioji dalis europiečių, tarp jų ir Lietuvos gyventojų, su nerimu laukia žiemos. Ar Europos Sąjunga imsis bendro sprendimo mažinant energetinę naštą, ar veiksmų pirmiausia turi imtis pačios valstybės? Kokie tie veiksmai turėtų būti?

„Kol Lietuvos valdžia ramiai laukė žiemos, saulėtosios Ispanijos valdžia sprendimus priėmė dar vasarą“, teigia Europos Parlamento narė, socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė.

Ką siūlo V. Blinkevičiūtė?

– Gerbiama Vilija, Europos Parlamentas ne kartą yra pareiškęs ir Europos Komisijai, ir valstybėms imtis priemonių energetiniam skurdui mažinti.

– Taip. Liūdniausia, kad ši problema labai aktuali Lietuvai, jos gyventojams, bet, manau, tinkamo valdžios dėmesio iki šiol nesulaukė. Taip teigiu, nes situacija tarp Europos valstybių labai nevienoda.

Dar iki pandemijos ES atlikto tyrimo duomenimis, daugiau kaip ketvirtadalis Lietuvos gyventojų neišgalėjo tinkamai šildyti savo būsto. Prastesnė padėtis tik Bulgarijoje. Suomijos, Austrijos, Švedijos, Vokietijos ir net Estijos gyventojai iš esmės tokių problemų apskritai neturi.

Neseniai Lietuvos nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas paskelbė, kad pernai vienas iš septynių šalies gyventojų patyrė sunkumų išlaikyti būstą. Šiemet ir kitais metais, deja, tokių žmonių tik daugės.

Siekiant suvaldyti aukštas dujų ir energijos kainas būtini greiti politiniai sprendimai.

– Tai bus bendri visos ES sprendimai ar kiekviena valstybė problemas spręs savarankiškai?

– Tikiuosi, kad energetikos krizė bus aptarta aukščiausiu lygiu spalio Europos Vadovų Taryboje. Kol kas Europos Komisija siūlo valstybėms energijos kainas valdyti savarankiškai – mažinant mokesčius ir skiriant subsidijas neturtingiausiems gyventojams. Negaliu nesutikti: mokesčių mažinimas – viena iš geriausių laikinų priemonių, kaip valstybės pačios gali mažinti energijos kainą, kol praeis energijos kainų audra.

Lietuvos socialdemokratai valdantiesiems yra pateikę europinį sprendimą – įvesti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą, 9 procentų, dujoms ir elektrai visiems buitiniams vartotojams. Tokią lengvatą taiko ir kitos Europos Sąjungos valstybės – penkios taiko lengvatinį tarifą dujoms, aštuonios – elektrai. ES narės gali taikyti lengvatinį PVM tarifą elektrai ir dujoms. Tai oficialu. Ir man keistai skamba kai kurie valdančiųjų atstovų išvedžiojimai, kad elektrai taikyti lengvatinio tarifo negalima, nes elektros tiekimas jau privatizuotas. Kodėl kitos valstybės gali, o Lietuva – ne?

Kitas europinio lygmens pasiūlymas – amortizuoti kylančias šildymo bei elektros kainas valstybinių energetikos monopolijų pelnais: šios pernai Lietuvoje uždirbo 250 milijonų eurų grynojo pelno, ne mažiau uždirbs ir šiemet.

Socialdemokratai Europos Parlamente ne kartą kėlė klausimą dėl minimalių pajamų žmonėms užtikrinimo, dėl pajamų nelygybės. Todėl mes Lietuvoje pateikėme ir kitų siūlymų, kurie padėtų didinti žmonių pajamas.

Siūlome didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, didinti visų biudžetininkų atlyginimus, taip pat ir valstybės tarnautojų (bazinis dydis, kuris apsprendžia atlyginimą, dar nepasiekė 2009 metų lygio), įdiegti tam tikrus mokestinius pakeitimus socialiniam teisingumui užtikrinti. Taip pat pasisakome už tai, kad nuo kitų metų sausio 1 dienos minimalus atlyginimas padidėtų iki 730 eurų.

– Norite pasakyti, kad kitos ES valstybės tvarkosi geriau?

– Dauguma imasi ar ėmėsi konkrečių veiksmų.

Kol Lietuvos valdžia ramiai laukė žiemos, saulėtosios Ispanijos valdžia sprendimus priėmė dar vasarą: buitiniams elektros vartotojams sumažino mokestį, taip pat apribojo elektrą gaminančių ir tiekiančių įmonių pelną.

Italija skiria 4,5 milijardo eurų paramą namų ūkiams, naudojantiems dujas. Prancūzija skiria po 100 eurų 6 milijonams žemas pajamas gaunančių namų ūkių.

Gerai, kad Lietuvoje bent jau pradėta kalbėti apie problemą, nes dar vasarą premjerė teigė, kad nieko negalima padaryti, nes dujos ir elektra brangsta visame pasaulyje.

Vis dėlto apima nusivylimas, kai vieną ministrę girdžiu kalbant apie kosminę Lietuvą, o kitą ministrą – apie Vilniaus oro uosto nugriovimą ir naujo pastatymą už kelis šimtus milijonų. Neva tai padės Lietuvai pritraukti lėktuvų ir turistų.

Nusileiskite, ponai, ant žemės ir skubiai pradėkite europietiškai spręsti realias žmonių problemas.

Rimantas KAZLAUSKAS

  Vilija Blinkevičiūtė, PVM, NPD
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/07

Strasbūre – byla dėl neatkurtų nuosavybės teisių

Birželio 1 d. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė nutarimą byloje Lozovskienė prieš Lietuvą (peticija Nr. 50831/19). Peticija pripažinta nepriimtina, nes pareiškėja nepanaudojo vidaus teisinės gynybos priemonių.
2023/06/07

ES telkia paramą po Kachovkos užtvankos sugriovimo

Naujosios Kachovkos užtvankos Ukrainoje sugriovimas sukėlė pražūtingų humanitarinių ir ekologinių padarinių. Tebevykstant nukentėjusių gyventojų evakuacijai Ukraina paprašė tarptautinės ES pagalbos – įrangos ir technikos, skirtos paga...
2023/06/07

Į buvusį vienuolyną plūsta smalsuoliai – svarbus vaidmuo tenka ir kaimo bendruomenei

Palėvenėje užaugę dabartiniai keturiasdešimtmečiai, penkiasdešimtmečiai savo vaikystėje, jaunystėje sunkiai būtų patikėję, kad apleisti buvusio vienuolyno pastatai bus prikelti naujam gyvenimu. Šiandien senos legendos bei isto...
2023/06/07

Gamybiniame bandyme tirta organinių granuliuotų trąšų įtaka augalams

Vienas iš sveiko dirvožemio principų – gyvulininkystės ir augalininkystės sąveika siekiant turtinti dirvožemį organine medžiaga. Gyvulininkystės ar mišriuose ūkiuose kaupiamą mėšlą galima naudoti dirvožemiui gerinti, tač...
2023/06/07

Akcijų išpirkimas – galimybė išvengti akcininkų konflikto, bet apsispręsti reikia iki lapkričio

Daugelis dabar svarsto, ar Vyriausybė tikrai išeis iš kambario nebaigusi pradėtų ir žadėtų darbų. Mokestinė reforma pakibo ant plauko. Tačiau dalį anksčiau planuotų pokyčių valdžia palaiminti spėjo. Tarp jų – ir Akcinių bendrov...
2023/06/07

Vidaus reikalų ministerija suteiks paramą Ukrainai po hidroelektrinės užtvankos sunaikinimo

Vidaus reikalų ministerija (VRM) suteiks skubią pagalbą Ukrainai sunaikintos Kachovkos hidroelektrinės užtvankos sukeltiems padariniams likviduoti. Šiam ministerijos sprendimui skubos tvarka pritarė Vyriausybė.
2023/06/07

100 metų minėsianti Dainų šventė kitąmet suburs net 35 tūkstančius atlikėjų

Vienas didžiausių šalies renginių vyks tik kitąmet, tačiau organizatoriai jau dėlioja realius skaičius. 35 tūkstančiai atlikėjų, 100 dirigentų, 40 val. programos ir 150 tonų įrangos – tokiais skaičiais šiandien ryte pristatyta ...
2023/06/07

Vyriausybė pritarė, kad būtų stiprinama transporto taršos kontrolė

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Saugaus eismo automobilių keliais ir Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymų pakeitimams, kurie padės sustiprinti transporto priemonių taršos kontrolę kelyje, sumažinti neigiamą kelių transporto povei...
2023/06/07

Privalomojo sveikatos draudimo sistema: ką daryti, jei nutrūko draudimas?

Į ligonių kasas dažnai kreipiasi gyventojai, sužinoję, kad jiems nutrūko privalomasis sveikatos draudimas. Žmonės klausia, kaip tokiu atveju elgtis. Valstybinės ligonių kasos specialistai (VLK) primena, kad draudimas gali nutrūkti laiku nesumokėju...