Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024
Ashburn +6,5 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 23 Vas 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė
 

Vilkai „smaginasi“, kiek įmanydami

2023/11/28


Itin skaudus vilkų išpuolis Lazdijų rajone – Lazdijų seniūnijoje Žemaitkiemio kaime ūkininkaujantis Marijus Bernatonis savo akimis negalėjo patikėti, ką išvydo savo arklių aptvare. Jame buvo papjautas pusės metų kumelys. Vilkai Seirijų seniūnijoje Cijūniškės kaime sudraskė ir 15 prie namų aptvare buvusių danielių.

Kompensacija juokinga

„Mano arkliai aptvare, jiems yra pastatytas ūkinis tvartas, padaryta šėrykla. Kada nori – sueina, kada nori – išeina. Prieš darbą aš paprastai pas gyvulius važiuoju anksti, dar tamsu būna, o kai nedirbu – šiek tiek vėliau, įdienojus. Tądien nuvažiavau su sūnumi apie 12 val. dienos. Žiūriu, kad mano arkliai keistai vienoje vietoje, kampe, susibūrę. Nuėję į aptvarą, pasigedome kumeliuko. Iš pradžių sūnus galvojo, kad jis gal kur tolėliau nuėjęs, tačiau tuoj išvydome garde papjautą. Vargšas buvo visiškai sudraskytas – nei žarnų, nei plaučių, nei kepenų, nei skrandžio, nei širdies nebuvo“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo M. Bernatonis.

Ūkininkas nesupranta – jei kas nuskriaudžia gyvūną, tai tuoj konstatuojamas žiaurus elgesys su gyvūnu, už tai baudžiama, o kai vilkai sudraskė gyvą tai, atrodo, normalu.

Kumeliukas papjautas toje pačioje vietoje, kur pernai buvo papjautas ūkininko asiliukas. „Jau keista buvo, kad asiliuką papjovė, nes asilai kilus pavojui rėkia, staugia ne savais balsais, bet vilkai neišsigando, o šiemet dar ir kumeliuką papjovė. Kita vertus, jei metų laiko veršį papjauna, tai kas jiems tas kumeliukas?“ – dėstė ūkininkas. Kumeliukas – mišrūnas. Motina – Lietuvos sunkiųjų veislės kumelė, o tėvas – paprastas, darbinis arklys.

Ūkininkas svarstė, kad vilkų, matyt, tiek daug, kad jie net gali atskirti nuo bandos kumeliuką ir papjauti. „Vienas vilkas jo nebūtų atskyręs nuo bandos, manau, kad jų buvo daugiau. O gal gulintį užėjo? Toje bandoje buvo 5 kumeliukai, 6 kumelės ir eržilas“, – dėstė M. Bernatonis. Gaili kumeliuko, mat buvo pažadėjęs žmogui iš Šakių parduoti. Šis jį jau buvo apžiūrėjęs, jam patiko, 100 Eur rankpinigių davė. Sutarė ir kainą. Pažadėjo sutvarkyti visus reikiamus dokumentus, gauti pasą ir atvežti kumeliuką naujajam šeimininkui. „Pasas yra, tik kad jau jo  nebereikia“, – nusivylęs kalbėjo ūkininkas.

Atvykusi Lazdijų rajono savivaldybės administracijos komisija užfiksavo įvykį, suskaičiavo žalą, tačiau ji nedengia nė pusės to, kiek ūkininkas buvo suderėjęs gauti už kumeliuką. Apskaičiuota kompensacija siekia vos 400 Eur. „O juk dirbi, norisi uždirbti“, – teigė M. Bernatonis.

Negaili karčių žodžių valdžiai

Marijus ir susikrimtęs, ir nusivylęs, nes nuo vilkų nukenčia kone kasmet. Pastaraisiais metais itin skaudžiai – pernai buvo papjautas asiliukas, dabar – kumeliukas. Jau nekyla rankos net dirbti. Kumeliukų šiemet augina 10. Ar pilkiai nenusitaikys ir į kitus jo augintinius, parodys laikas. O gal medžiotojai sureaguos į ūkininko nelaimę?

„Ar medžiotojų gyvulį sudraskė? Ne. Jeigu medžiotojų būreliui tektų kompensuoti padarytą žalą ar vilkų mylėtojai ją atlygintų, tada būtų atsakomybė ir interesas vilkų skaičių mažinti, o dabar yra kaip yra“, – nusivylęs kalbėjo ŪP pašnekovas.

Ir dar vieno dalyko jis niekaip nesupranta – kas tokią žalos atlyginimo skaičiuoklę sugalvojo? „Aišku, komisija nekalta, atvažiavo, paskaičiavo. Bet ką galvoja tie, kurie teisės aktus leidžia?“ – retoriškai klausė ūkininkas.

Jam pikta matyti, kas dabar dedasi kaime. „Į kaimo žmogų šiais laikais žiūrima kaip į kokį priešą. Krauna nepakeliamus reikalavimus. Kainos – neadekvačios. Ką žmogus užaugina, ką padaro, jo produkcija nevertinama, mokama menkai tiek už mėsą, tiek už grūdus, pieną. Visiškai nevertinamas žmogus, kuris žemę dirba, duoną augina. Smulkieji ūkiai žudomi akyse. Ir dėl visko kaltas pats mužikas“, – karčių žodžių valdžiai negailėjo ūkininkas.

Pasak jo, kaimyninėje Lenkijoje viskas kitaip. Net su mėšlu, srutomis jie tvarkosi taip, kad ūkininkui būtų patogu. „O pas mus – datos, reikalavimai. Gaila, kad tie, kurie sėdi ministerijose, nematę nei arklio atsiradimo, nei kaip karvę melžia“, – rėžė ūkininkas. Anot jo, visais būdais gniuždomi žemdirbiai, kad tik nedirbtų, geriau eitų prašyti pašalpų, o jei dirba, tai užkrauna nepakeliamą naštą reikalavimų. Lenkijoje šeimos ūkiuose, 50 ha žemės plotus dirbantys, kuo puikiausiai gyvena, ima paramas, paskolas, melžia karves, pieną priduoda – ratas sukasi. „Ir viskas ten apsimoka: ir karves melžti, ir gyvulius auginti, o pas mus – atvirkščiai“, – ŪP teigė M. Bernatonis.

Jis pasakojo, kad sukergęs kumelę, 11 mėnesių laukia kumelio, paskui dar 6–7 mėnesius augina su kumele, globoja, prižiūri, pradėti mokyti gali tik dvimetį. „Štai kokios apeigos su arkliu, o čia – ėmė ir papjovė“, – nusivylęs ūkininkas.

Jis piktinosi neteisybe – jei žuvukę be leidimo kas pagavo, tuoj skaičiuojama žala gamtai, baudos, o ūkininkui, kad jo gyvulį sudraskė – numeta grašius. „Ir viskas tęsis tol, kol bus prieitas liepto galas – nuo vilkų nukentės žmogus. Dabar rytais tamsu, o vaikai laukia mokyklinių autobusiukų. Kas, jei vilkas pasimaišys ir nutiks nelaimė? Tada jau bus imtasi priemonių. Pas mus problemas imamasi spręsti tik kai kas baisaus nutinka. Tada ieško kaltų, o kalčiausia dažniausia būna valytoja“, – tiesiai rėžė M. Bernatonis.

Banda sumažėjo perpus

Seirijų seniūnijoje Cijūniškės kaime ūkininko laikyta 30 danielių banda per vieną naktį sumažėjo perpus. Tai didžiausias vilkų išpuolis šiemet Lazdijų rajone. Vilkai papjovė 15 danielių, daugiausia tai buvo nėščios patelės, yra dar ir sužeistų gyvūnų, kurie neaišku, ar išgyvens.

Vilkai kruviną puotą surengė prie pat ūkininko namų – danielių banda jau buvo parginta prie namų į aptvarą, kuris tvarkingai aptvertas tinklu, padaryta stoginė, šėrykla. Pilkiai prasikasė pro aptvaro apačią, praėjo ir per purvyną, vandenį, mat aptvaras ribojasi su tvenkiniu. Manoma, kad čia darbavosi ne vienas vilkas, o gauja.

Pastaraisiais metais rajono ūkininkai, auginantys danielius, nukenčia vis dažniau – Šventežerio kaime buvo išpjauta visa danielių banda, Žagarių kaime taip pat patirta nuostolių.

 

Marijaus BERNATONIO nuotrauka

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/22

Už ką dar gali tekti žemdirbiams susimokėti?

2022 m. Lietuvoje į atmosferą pateko beveik 5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Visuose sektoriuose išmetimai sumažėjo, tik vienintelio žemės ūkio išaugo 1,8 proc. Tokia Aplinkos ministerijos (AM) p...
2024/02/22

Svarbu: štai kokias išimtis taikyti ūkininkams pasiūlė EK

Vasario 22 d. Europos Komisija (EK) Tarybai pirmininkaujančiai Belgijai nusiuntė dokumentą, kuriame išdėstyti pirmieji galimi veiksmai, padėsiantys sumažinti ūkininkams tenkančią administracinę naštą. Dokumente, kuris vasario 26 d. b...
2024/02/22

To nebuvo dešimtmetį: dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės ...
2024/02/22

Svarstoma, kaip užtikrinti šunų, kačių gerovę ir atsekamumą visoje ES  

Europos Komisija (EK) siūlo keisti Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentą dėl šunų ir kačių gerovės bei atsekamumo. Pakeitimais siekiama užtikrinti minimalius, visoje Europos Sąjungoje bendrus, gyvūnų gerovės standartus - gyvūnus augintin...
2024/02/22

Estijoje dyzelinas pigesnis nei Lietuvoje

Per savaitę vidutinės degalų kainos Lietuvoje vėl padidėjo: benzinas pabrango 1,5 proc., dyzelinas – 1,4 procento. Euro zonos valstybėse degalų vidutinės kainos praėjusią savaitę taip pat didėjo – tiek benzino, tiek ir dyzelino vidutin...
2024/02/22

Dar viena galimybė miškininkams

Jau nuo vasario 26 d. bus priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
2024/02/22

Lietuvą dėl transriebalų vartojimo sumažinimo palankiai įvertino PSO

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Lietuvai suteikė riebalų rūgščių transizomerų (sukietintų aliejų, dar vadinamų transriebalais) eliminavimo iš maisto tiekimo sistemos patvirtinimo sertifikatą. Lietuva tapo viena iš penkių...
2024/02/22

Maisto atliekų lauks vabzdžių lervos – bus gaminami baltymai pramonei, trąšos ir biokuras

Vilniaus regiono maisto atliekas tvarkantis UAB „Energesman“, administruojantis Vilniaus mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklą, investuoja 1 mln. Eur į inovatyvią vabzdžių lervų technologiją. Jau šį pavasarį gyventoj...
2024/02/22

Baltijos šalyse ukrainiečiams iššūkiai yra finansai, įsidarbinimas, kalba ir nuoma

Pagrindiniu iššūkiu ketvirtadaliui ukrainiečių Baltijos šalyse yra finansinis stabilumas, penktadaliui – įsidarbinimas, kalbos barjeras bei ilgalaikė būsto nuoma, ketvirtadienį skelbia Tarptautinė migracijos organizacija.