Columbus +11,2 °C Debesuota
Antradienis, 15 Bal 2025
Columbus +11,2 °C Debesuota
Antradienis, 15 Bal 2025

123rf nuotr.

Vytautas RIBIKAUSKAS
Medžioklės žinovas  

Vilkų medžioklės reguliavimo ruletė. Kokia permainų tikimybė?

2025/01/13


Kai „Ūkininko patarėjas“ paskelbė akciją „Normalizuokime vilkų medžioklės terminus“, surinktas pastabas žadėdamas perduoti Seimo nariams, svarsčiau, ar verta kartoti tai, kas jau buvo šiame laikraštyje ir kituose leidiniuose ne kartą rašyta. Tačiau kai praėjusių metų gruodį radijo laidoje žinomas Lietuvos stambiųjų plėšrūnų specialistas Petras Adeikis išsakė lūkesčius, kad vilkų populiacijos gausa greitai bus reguliuojama, tinkamai iš gamtos paimant probleminius vilkus, nutariau ir aš trumpai reziumuoti savo anksčiau pareikštas pastabas dėl vilkų medžioklės.

Vilčių yra

Tik gal nereikėjo vilkų gyvenimo žinovui girtis, kad tas neva naujas ir pažangus probleminių vilkų paėmimas iš gamtos yra tik jo išradimas. Kiek anksčiau vilkų medžioklėje perversmą į gerąją pusę žadėjęs aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis savo pažado neįgyvendino ir net visai pasitraukė iš garbingų pareigų. O kaip pasiseks Petrui, pamatysime...

Gal kiek vilties suteikia valdžią užėmę socialdemokratai, kurie turi (bent anksčiau turėjo) kiek realesnes pažiūras į visą medžioklės procesą. Gaila tik, kad ir socialdemokratai jau ne tie. Iš senųjų „bebrų“ Seime belikęs tik Juozas Olekas. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Linas Jonauskas pats yra medžiotojas, tačiau jo pavaduotoja Aistė Gedvilienė, labai gaila, bet nėra medžiotojų draugė. Naujojo aplinkos ministro Povilo Poderskio santykiai su medžioklės ūkiu, medžiokle kol kas nežinomi. Vis tik jo postas yra politinio pasitikėjimo ir priklauso partijai „Nemuno aušra“, kurios pirmininkas Remigijus Žemaitaitis yra patyręs ir aktyvus medžiotojas.

Skaičiuoti reikia tiksliau

Dėl ŪP renkamų nuomonių apie vilkų medžioklę peržiūrėjau ir savo įvairiuose leidiniuose publikuotus straipsnius. Pirmiausia, dar 2005 m. siūliau išmokti vilkus suskaičiuoti. Niekaip negali komentuoti tokio absurdo, kai vilkų sumedžiojimo limitai buvo nustatomi pagal iš kepurės ištrauktus skaičius – kiek Lietuvoje gyvena vilkų, pridedant garsųjį posakį „ne mažiau kaip“. Tai, kad pilkių, taip skaičiuojant, rasdavo daug kartų mažiau, nei jų gyveno Lietuvos miškuose, rodo, jog jų sumedžiojimo limitams įvykdyti neprireikdavo ir pusės vilkų medžioklei skirto termino.  Dabar, kai vilkų skaičių nustato Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos mokslininkai, o jais pagaliau patikėjo ir Aplinkos ministerijos klerkai, pilkasermėgiai suskaičiuojami gerokai tiksliau, bet posakio „ne mažiau kaip“, matyt, nebus galima atsisakyti niekada.

Limitai nereikalingi

Kai vilkai nesuskaičiuojami nors kiek tiksliau, nustatyti jų sumedžiojimo limitus yra didžiausia nesąmonė. Keletą metų šių plėšrūnų sumedžioti buvo leidžiama per mažai. Medžiotojams net nesistengiant, leistinas sumedžioti pilkių limitas būdavo įvykdomas labai greitai, dėl to jų populiacija pagausėjo keletą kartų ir neišvengiamai atsirado besimaitinančių naminiais gyvuliais ir augintiniais, vadinamųjų probleminių, vilkų. Ir pavienių, ir gaujų.

Siūliau atsisakyti vilkų medžioklės limitavimo, ir jų populiacijos gausa būtų didėjusi ne taip sparčiai. Kaip ir prognozavau, kai pagausėję vilkai pradėti skaičiuoti tiksliau, medžiotojai pilkių sumedžiojimo limitų neįvykdė, nes požiūris į vilkų medžioklę nepakito – jie medžiojami tik atsitiktinai kitų žvėrių medžioklių metu.

vilku akcija

Per daug liberalizmo

Negalima vilkams leisti jauniklių medžioklės meno mokyti gyvulių aptvaruose ir pavieniams pilkiams ar jų gaujoms siautėti ganyklose. Daug kas lyg ir pateisindavo vilkiūkščių medžioklės mokslus gyvulių aptvaruose, esą, reikia tik prakentėti trumpą laiką ir, išmokę susidoroti su grobiu, jaunikliai pradės galabyti laukinius žvėris. Deja, taip nebūna, nes naminių gyvulių ir mėsa skanesnė, ir juos sudoroti daug lengviau. Todėl, išmokę pjauti naminius gyvūnus, vilkiūkščiai ir toliau medžios ganyklose.

Naminiai gyvuliai ir augintiniai pjaunami ištisus metus. Žiemos metu vilkams tik sunkiau įsibrauti į tvartus ar žardžius. Kad būtų paprasčiau ir lengviau susidoroti su probleminiais vilkais, siūliau kiek pakeisti Medžioklės įstatymo 4 skyriaus 3 punkto nuostatas, leidžiančias sodybose, negyvenamuose pastatuose bei jų priklausiniuose šių objektų savininkams, valdytojams ir naudotojams, neatsižvelgiant į leistinus medžioti terminus, medžioklės taisyklėse numatytomis priemonėmis gaudyti medžiojamuosius plėšriuosius žvėris, kuriems yra nustatytas leistinas jų medžioklės terminas. Vietoj žodžio „gaudyti“ reikėtų naudoti dabar tokį populiarų posakį „paimti iš gamtos“. Tada būtų galima naudoti ir šaunamuosius medžioklinius ginklus, o į šeškų, kiaunių, audinių, mangutų, barsukų, lapių, meškėnų ir šakalų draugiją teisėtai papultų ir vilkai, kurių gaudyti neleidžiama. Nes kas galėtų paaiškinti, kodėl pilkiams taikomos išskirtinės privilegijos? Be to, prie įstatyme nurodytų objektų dar reikėtų pridėti gyvulių žardžius bei aptvertas ganyklas ir 200 m zoną nuo visų tų objektų. Pakeitimai Medžioklės įstatyme būtų pats geriausias sprendimas, siekiant sumažinti probleminių vilkų skaičių, nes daugelis ūkininkų turi legaliai laikomus medžioklinius šautuvus, o neturintieji galėtų talkon pasikviesti medžiotojus, kuriems nereikėtų jokių leidimų, jokių medžioklės lapų. Duomenys apie taip iš gamtos paimtus pilkius būtų pateikiami nustatyta tvarka.

Kadangi atrodė beviltiška tikėtis Medžioklės įstatymo pakeitimų, siūliau operatyviai, dar tą pačią dieną po vilkų išpuolio, išduoti leidimus vilkų paėmimui iš gamtos, kad medžiotojai galėtų pilkasermėgių patykoti prie jų papjautų gyvulių. Ir tokius leidimus turėtų išduoti nebūtinai Vilniaus ponai, bet vietiniai aplinkosaugos specialistai, kurie situaciją mato daug aiškiau. Leidimai turėtų būti išduodami ne pavieniams medžiotojams, o visam to medžiotojų klubo, kurio medžioklės plotuose įvyko vilkų išpuolis, kolektyvui. Leidimas neturėtų apimti viso medžioklės ploto vieneto teritorijos, o tik to ploto vienete gyventojų pagal Medžioklės įstatymo 4 straipsnio 3 punktą turimus objektus, pridedant gyvulių aptvarus, aptvertas ganyklas bei 200 m zoną aplink visus nurodytus objektus. Taip nebūtų galima vilkų pagal leidimą sumedžioti miškų masyvų glūdumoje, kur niekaip nenustatysi, kuris vilkas yra probleminis. Leidimai galėtų būti išduodami visiems metams arba neribojant termino ir nenurodant iš gamtos galimų paimti vilkų skaičiaus. Iš esmės tokia tvarka atitiktų siūlomus Medžioklės įstatymo pakeitimus, tik vilkų iš gamtos paimti negalėtų ne medžiotojai.

Šuns balsas į dangų neina?

VISAS STRAIPSNIS ČIA, 2025 m. sausio 10 d. numeryje!

 

Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją

arba popierinę: ukininkopatarejas.lt,

arba susisiekus el. paštu: platinimas@ukininkopatarejas.lt, tel. +370 603 75 963.

Taip pat leidinio prenumerata priimama per www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt

bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti, įgarsinti žodžiu ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis