Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024
Ashburn +8,4 °C Dangus giedras
Antradienis, 27 Vas 2024

Ar skristumėte į kosmosą už 450 tūkst. dolerių?

2023/12/24


Po 17 metų kruopštaus darbo britų komercinių kosminių skrydžių kompanija „Virgin Galactic“ toliau sėkmingai plėtoja kosminį turizmą. Milijardieriaus Richardo Bransono įkurta bendrovė siūlo įsigyti bilietą, leisiantį pakilti virš žemės orbitos. Kol kas keleiviams, išskyrus gerą sveikatos būklę, daugiau nekeliami jokie reikalavimai, o kelionės į kosmosą kaina šiuo metu siekia 450 tūkst. JAV dolerių.

Eilėje tektų palaukti 4 metus

Prie kosminio modulio prijungtas erdvėlaivis vos per 45 minutes pasiekia 80 kilometrų aukštį. Iškart po to seka atsiskyrimas ir erdvėlaivis su keleiviais milžinišku – 4000 kilometrų per valandą – greičiu iššaunamas į kosmosą.

„Mažas erdvėlaivis talpina vos 6 kosmoso turistus. Pakibę virš žemės ir veikiami gravitacijos, jie gali atsisegti diržus ir pro langus stebėti supančią visatą. Specialiai tam erdvėlaivyje įrengta 17 langelių, leidžiančių matyti įspūdingą vaizdą itin plačiu kampu", – pasakoja vienintelės Lietuvoje skrydžius į kosmosą platinančios kelionių agentūros „Glotera“ vadovė Vilma Kondratienė.

Pasak jos, šiuo pasiūlymu jau susidomėjo ir savo eilės laukia apie 800 aštrių pojūčių mėgėjų. Jeigu anksčiau buvo teigta, kad erdvėlaiviai kils bent kartą per mėnesį, tai dabar kompanija visų laukiančiųjų svajones žada įgyvendinti iki 2027 m. pabaigos. Tuo tarpu naujiems interesantams savo skrydžio teks palūkėti mažiausiai 4 metus.

„Skrydžio kaina – 450 tūkstančių. Nors iš vienos pusės tai – didžiulė suma, man labai patiko JAV bioastronautikos mokslininkės Kellie Gerardi, prieš kelias savaites dalyvavusios vienoje iš kosmoso misijų, mintis. Mokslininkė sakė, kad kelionė į kosmosą kainuoja tiek pat kaip geros komplektacijos „Bentley“ automobilis, tačiau jų pasaulyje yra daugybė, o kelionė į kosmosą – įsimintinas viso gyvenimo įvykis. Mes savo klientams siūlome įdomias, netikėtas, neįprastas keliones. Povandeninius laivus, povandeninius viešbučius, įvairius skrydžius. Tačiau kelionė į kosmosą – brangiausia iš šiuo metu siūlomų. Įprastai žmonės renkasi keturis kartus pigesnius nuotykius, todėl galima sakyti, kad vieną apsilankymą kosmose atitinka keturios prabangios kelionės", – mintimis dalinasi V. Kondratienė.

Prieš pat skrydį kiekvienas kosmoso turistas privalo praeiti nuoseklius mokymus bei medicininius patikrinimus. Jie vyksta kosmodrome, įsikūrusiame Naujojo Meksiko valstijoje, JAV. Kiekvienas projekto dalyvis gauna prieigą prie uždaros kosmonautų bendruomenės, o vos praskriejęs virš žemės orbitos yra įtraukiamas į oficialų astronautų sąrašą. Šiuo metu iš trijų Baltijos šalių gyventojų, kelionę į kosmosą su „Virgin Galactic” yra įsigijęs vienas estas.

Kosmosas – žmonijos ateitis

Molėtų observatorijos vadovė habil. dr. Gražina Tautvaišienė tikina, kad kosmosas yra tikroji žmonijos ateitis. Nors Saulės planetų sistema gyvenimui netinkama bus dar negreitai, bet, mokslininkės nuomone, ruoštis tam – vystyti technologijas, atlikti reikiamus tyrimus, reikia jau dabar.

„Visada buvo manoma, kad į kosmosą gali skristi tik superžmonės. Toks stereotipas susiformavo, nes astronautai skrydžio metu privalo atlikti sudėtingas funkcijas. Tam, kad pašalinės mintys netrukdytų koncentruotis į patikėtus darbus, reikia daug mokytis, treniruotis, ugdyti ištvermę. Na, o štai kosminiai turistai skrenda tiesiog pasižvalgyti į Žemės planetą iš tolėliau ir pasivartalioti. Bet džiaugsmingi nusileidusiųjų veidai labai iškalbingi – panašu, kad potyriai šios kelionės metu išties yra įspūdingi", – sako G. Tautvaišienė.

Tarptautinės astronomų sąjungos komisijos „Lokalioji Visata" prezidentės pareigas einanti mokslininkė mano, kad kosminis turizmas yra ne tik pramoga, bet ir strategiškas siekis žmones pripratinti prie būsimų kosminių kelionių.

„Šiemet Lietuvoje lankėsi ispanė Sara García Alonso, dirbanti biotechnologijų srityje ir neseniai vykdytojoje astronautų atrankoje patekusi į kandidatų sąrašą. Ji paminėjo įdomų faktą, kad apart fizinių parametrų, didžiulis dėmesys atrankose skiriamas žmogaus charakterio bruožams ir psichologijai. Turbūt esate pastebėję, kad dėl susijaudinimo ir nesugebėjimo savęs kontroliuoti padaromos didžiausios klaidos – būtent to ir siekiama išvengti. Jei paklaustumėte, ar aš ryžčiausi tokiam skrydžiui, atsakyčiau, jog dėl pramogos tikrai ne. Ekstremalūs fiziniai pojūčiai manęs niekada nedomino. Tačiau, jeigu reikėtų atlikti mokslinį tyrimą ar palikti Žemę dėl apokalipsės grėsmės – tuomet atsakymas būtų kitas: be abejo, skrisčiau”, – užtikrina G. Tautvaišienė.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/02/27

Traktorių manifestacijos prablaivė politikus: EK žemės ūkyje siūlo permainas

Vakar, pirmadienį, vykusiam Europos Sąjungos (ES) Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos svarstymui Europos Komisija (EK) pateikė visą pluoštą siūlymų, kaip nuraminti piktus žemės ūkio sektoriaus protestus – pasiūlė sušvelninti ka...
2024/02/27

NŽT kreipėsi į prokuratūrą dėl nuosavybės teisių atkūrimo dokumentų klastojimo

Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) struktūrinė pertvarka ir sustiprinta vidaus procesų kontrolė leido atskleisti įžūlų nusikaltimą klastojant nuosavybės teisių atkūrimo dokumentus. Pirminiais duomenimis nustatyta, kad dalyvaujant buvusiems NŽT darb...
2024/02/27

Žiemą žydėjusios svogūninės gėlės pražys ir kitais metais: kaip tai padaryti?

Žiemą aplink mus žiedų negausu, todėl smagu anksčiau laiko pražydinti tulpių, hiacintų ar narcizų. Bet jiems nužydėjus, gaila išmesti dar gyvybingus svogūnėlius. Pasilikime juos ir, jeigu viską teisingai padarysime, žiemą jie vėl padovanos ...
2024/02/27

Ar smulkiesiems Europos pieno gamintojams pavyks įveikti besitęsiančią pieno krizę?

Didžiausia pasaulyje pieno gamintoja yra Europos Sąjunga (ES). Tik ar pavyks išlaikyti lyderės pozicijas? Naujausioje USDA Pasaulio rinkų ir prekybos ataskaitoje nedviprasmiškai teigiama, kad 2024 m. ES perspektyvos prastos – p...
2024/02/27

Išsaugota vertinga pelkė

Sunaikinimo vos išvengusi Juodymų pelkė nuo 2023 m. tapo 371,9 ha ploto valstybės saugomu telmologiniu draustiniu, o daliai pelkės suteiktas „Natura 2000“ saugomų teritorijų tinklo buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) s...
2024/02/26

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/26

Ūkio vystymo strategijų daug. Kur link sukti?

(VDU ŽŪA langas) Žemės ūkis yra sudėtingesnis nei daugelis kitų verslų, su kuriais paprastai lyginamas. Tai sąlygoja betarpiškas žemės ūkio sąryšis su gamta. Moksliniuose darbuose ir politiniuose dokumentuose bei sprendimuose pažymim...
2024/02/26

Protestuojantys Lenkijos ūkininkai tikrins, kas vežama per Lietuvos-Lenkijos sieną (papildyta ŽŪM komentaru; KRK reakcija)

Protestuojantiems Lenkijos ūkininkams ketinant nuo kovo 1 dienos savaitę blokuoti kelią Lietuvos-Lenkijos pasienyje, protesto organizatorius Karolis Pieczynskis (Karolis Piečynskis) sako, kad Lenkijos protestuotojai tikrins, kas vilkikais vežama p...
2024/02/26

V. Janulevičius: Vienintelis kelias nugalėti rusiją

Vakar Ukrainos prezidentas V. Zelenskis paskelbė, kiek ukrainiečių gyvybių nusinešė jau dvejus metus trunkantis plataus masto karas su rusija. 31 tūkstantis žmonių aukų.