Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Trys pagrindinės nelaimės namuose, kurios gali užklupti šventiniu laikotarpiu

2023/12/25


Atėjus gražiausioms metų šventėms, gyventojai ne tik mėgaujasi maloniomis emocijomis, tačiau gali susidurti ir su netikėtomis nelaimėmis savo namuose. Per šventes gyventojų būstą gali apšvarinti vagys, jis gali būti aplietas vandeniu, o dėl kalėdinių papuošimų ir deginamų žvakių itin išauga gaisrų tikimybė. Tad kaip šiuo laikotarpiu pasirūpinti savo turtu, kad nuotaikos liktų geros ir netikėtai netektų patirti finansinių nuostolių?

Atsargiai su žvakėmis ir girliandomis

Kalėdų laikotarpis yra išskirtinis tuo, kad daugelis žmonių įvairiausiais būdais puošia savo namus, dažnai pasitelkdami žvakes ir įvairias girliandas.

„Šventinės dekoracijos suteikia daug jaukumo, tačiau labai svarbu su jomis elgtis atsargiai. Ypač – nepalikti be priežiūros degančių žvakių, net jei esate namuose. Žinoma, išvykdami iš namų net trumpam, būtinai patikrinkite, ar nelieka degančių žvakių ir į elektros lizdą įjungtų šviečiančių dekoracijų. Prieš keletą metų klientui esame išmokėję daugiau nei 80 tūkst. eurų nuostoliams padengti – gaisras kilo dėl girliandų“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento vadovas.

Kad gaisrų rizika gruodį yra labai didelė, iliustruoja ir patirtų žalų duomenys. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vien per šį mėnesį „Lietuvos draudimas“ gyventojams išmokėjo 1,3 mln. eurų dėl gaisrų patirtiems nuostoliams padengti.

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad nepaisant estetikos ir šventinio įvaizdžio, saugumas yra svarbiausia, todėl išvykstant iš namų, einant miegoti, būtina iš elektros lizdų išjungti elektrinius papuošimus, užpūsti žvakes. Būtina reguliariai apžiūrėti, ar nėra pažeistų elektros instaliacijų – esant trumpam jungimui, gali kilti gaisras.

„Jei pasipuošiate namus žvakėmis – atkreipkite dėmesį, kad aplink nebūtų degių daiktų, ar rizikos nekelia naminiai gyvūnai ir mažamečiai vaikai. Populiarūs yra kalėdiniai vainikai, eglišakiai ir kitos dekoracijos, prie kurių statomos žvakės, tačiau to saugumo sumetimais reikėtų vengti“, – primena „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Nuotrauka socialiniuose tinkluose – puiki pagalba vagims

Šventiniu laikotarpiu žmonės į socialinius tinklus mėgsta kelti įvairias nuotraukas, vaizdo įrašus, jie dažnai yra matomi visai svetimiems ir nepažįstamiems žmonėms. Pasidalinti nuotraukomis su papuoštais namais smagu, tačiau svarbu prisiminti, kad jus gali stebėti ne tik draugai, bet ir piktavaliai.

„Socialiniuose tinkluose pasidžiaugus išpuoštais namais, tuomet dar parodžius gražias akimirkas išvykus atostogauti – grįžus namo gali tekti skaudžiai nusivilti. Ilgapirščiai nesnaudžia ir žino, kad šventinis laikotarpis yra tas metas, kai žmonės išvyksta iš namų ilgesniam laikui.

Neretai piktavaliai stebi socialinius tinklus ir iš jų sužino, kada žmonių nėra namuose bei koks jų namų turtas. Todėl nuotraukos „Instagram“ ar „Facebook“ platformose yra puiki pagalba ilgapirščiams. Tai vertėtų prisiminti ir todėl apgalvoti kiekvieną vaizdą, kuriuo dalinatės viešai“, – primena A. Juodeikis.

Gruodį – itin daug užlietų būstų

Analizuojant nuostolius gruodžio mėnesį, būsto užliejimai yra bene dažniausiai nutinkanti nelaimė namuose.

„Kalėdinis laikotarpis nėra išimtis – visi skuba, dažnai ilgesniam laikui išvyksta iš namų, todėl kyla rizika patirti didesnius tokio tipo nuostolius. Pernai būtent gruodžio mėnesį beveik tūkstantis gyventojų susidūrė su užliejimais vandeniu, ir tai yra 10 proc. daugiau už metų vidurkį.

Išvykus švęsti Kalėdų į svečius ar atostogauti, laiku nepastebime įvykusios nelaimės ir užliejimų padaryti nuostoliai kiekvieną valandą tik auga. Pernai gruodžio mėnesį maksimali suma užliejimo nuostoliams padengti viršijo 8 tūkst. eurų. Užpylimo metu nukenčia ir lubos, sienos, grindys, ir namų turtas, buitinė technika, baldai, kiti įrenginiai“, – sako A. Juodeikis.

Anot eksperto, prieš išvykstant iš namų, labai svarbu per šventinį skubėjimą nepamiršti patikrinti vandens čiaupų, o dar geriau – užsukti karšto bei šalto vandens įvadus į būstą. Svarbu ištraukti ir elektros prietaisus iš rozečių, nes jie užliejimo atveju gali būti nepataisomai sugadinti, jei nelaimė nutiktų pas kaimynus.

 

Partnerio turinys

123rf nuotr.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/04

Bendruomenės iniciatyva Klaipėdos rajone – pirmieji savarankiško gyvenimo namai

Klaipėdos rajone duris atveria pirmieji savarankiško gyvenimo namai. Savivaldybė jau pasirašė akreditavimo sutartį su kaimo bendruomene „Smilgynai ir kaimynai“, o apgyvendinimo paslaugas pirmieji klientai čia galės gauti ...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...