Apie kontorą
Registrų centre esanti šios įstaigos praėjusių metų finansinė ataskaita – itin kukli ir miglota. „Turtas – 88, pinigai – 88, kitas turtas – 2, turtas, iš viso – 90, nuosavas kapitalas – 90, dalininkų kapitalas – 90“, – rašoma ataskaitoje, taip ir nepaaiškinant, kokiais vienetais visa tai matuojama. Ataskaita pasirašyta tos pačios G. Vaitiekutės, kuri čia jau įvardijama įstaigos direktore.
Oficialiai įvardytas ir įstaigos tikslas: „...tai nešališkas politikos stebėsenos tinklas, kuriame dalyvauja jauni žmonės iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Siekiame, kad Lietuvos politikai būtų atskaitingi rinkėjams, todėl skatiname piliečius sąmoningai dalyvauti viešajame gyvenime ne tik prieš rinkimus, bet ir po jų.“
Tinklalapis skelbia ir savo moto: „Norime, kad politikai būtų atskaitingi, o rinkėjai balsuotų apgalvotai.“
Projektėliai
Prieš štai ši įstaiga organizavo „projektą“, garsiai įvardytą kaip „Žinau, ką renku savivaldoje“. Visa tai „globojo“ dar viena galimai lėšų įsisavinimo kontora „Europos namai“, o be minėtos firmos „projekte“ dalyvavo asociacija „Jaunimo laisvalaikis“ ir Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“. Kaip rašoma pačiame tinklalapyje, „projekto įgyvendinimą rėmė Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas iš EEE finansinio mechanizmo“ (pastaroji kontora finansuoja daugybę keistų iniciatyvų).
Minėta viešoji įstaiga „įsisukusi“ į įvairius pinigingus projektėlius – antai „Erasmus+“ finansuoja vadinamąjį „virtualųjį kursą“ ir netgi stalo žaidimus. Lėšų įsisavintojų nuomone, šie žaidimai padeda „jaunimui kalbėti apie medijų ir politinį raštingumą, kritinį mąstymą, politikų stebėseną“... Nei pridėsi, nei atimsi.
Dar vienas įstaigai lėšų pridedantis projektas – „Švietimas po NVO didinamuoju stiklu“. Čia su klaidomis rašoma: „Nacionalinis švietimo NVO tinklas kartu su partneriais pradėjo įgyvendinti projektą „Švietimas po NVO didinamuoju stiklu“, kuro (išskirta straipsnio autoriaus – red. past.) tikslas – sukurti sąlygas ir sustiprinti nevyriausybinių švietimo organizacijų į(si)traukimą į švietimo politikos įgyvendinimą visose jos įgyvendinimo pakopose (nuo konkrečių švietimo paslaugų teikimo iki sprendimų priėmimo) ir srityse (ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo, neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo)“...
Šį finansinį reikalą remia Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansinių mechanizmų.
Liūdni debatai
Pati G. Vaitiekutė, prieš prasidedant debatams, džiūgavo: „Per pastarąjį pusmetį jau 3 kartą su „Žinau, ką renku“ kviečiame susimojuoti ir susigirdėti su politikos vilkais ir naujokais Lukiškių kalėjime! Galvojau, kad viską jau girdėjau ir mačiau, bet kiekvieni rinkimai pažeria savo siurprizų ir žvaigždžių. Pastarąsias 2 dienas netylantis telefonas rodo, kad šiandien atmosfera bus dramatiška ir karšta. Dargana iš miesto dingo, liko tik ateiti ir su kokteiliu rankose 20 val. pasitikrinti, už ką balsuoti! Tikiu, kad padėsim užtvirtinti savo balsą, o gal pakeisti nuomonę!“
Debatai buvo chaotiški ir nykūs, o vedėjų bandymai žūtbūt padaryti „šou“ atrodė taip apgailėtinai ir juokingai, kad retas žiūrovas iškentė, neperjungęs kanalo.
Juokingiausia buvo „projekto“ muzikinė dalis, kurioje Viktoras Uspaskichas panaudojo legendinės atlikėjos Eurikos Masytės ne mažiau legendinę dainą. Pati E. Masytė į tai sureagavo socialiniame tinkle: „V. Uspaskich dainos „Laisvė“ kontekste neįsivaizdavau net blogiausiame košmare, bet tai įvyko per rinkimų debatus. ATSIRIBOJU! Niakoks vaizdzelys, ania?!“ Atlikėja „Ūkininko patarėjui“ teigė, jog jai „keista, kad neatsiklausė, nes visiškai nepritariu V. Uspaskich tiek kandidatūrai, tiek partijos lozungams, todėl, suprantama, būčiau nesutikusi“. Paklausėme organizatorės G. Vaitiekutės, kiek ji gavo už tokį „produktą“ iš užsakovų LRT, tačiau atsakymo, žinoma, nesulaukėme.
LRT nuomonė
LRT vadovams uždavėme kelis klausimus: ar tiesa, kad šiuos debatus organizavo ne pati LRT, o kažkokia G. Vaitiekutė iš portalo „Žinau, ką renku“? Jeigu taip, tuomet kiek ji gavo už tokias paslaugas (ekrane buvo rašoma: „Apmokėta LRT“) ir kodėl to negalėjo padaryti patys LRT žurnalistai bei kiti darbuotojai ? Kodėl visuomeninė televizija iš savo biudžeto remia tokias lėšų „įsisavinimo“ organizacijas? Kas sieja minėtą portalą ir LRT?
Atsakė LRT atstovė ryšiams su visuomene Augustė Mikulėnaitė: „Penktadienio vakarą LRT eteryje transliuota diskusijų laida rengta nešališko politikos stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ iniciatyva ir finansuota „Erasmus+“ lėšomis, o LRT apmokėjo pačią transliaciją, tai yra savo lėšomis pasirūpino technine jos puse ir tiesiogiai transliavo LRT televizijos eteryje, portale LRT.lt ir socialinių tinklų paskyrose. LRT nemokėjo „Žinau, ką renku“ už renginio transliavimą, esame transliacijų partneris.
Rengdami ne tik pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) taisykles suderintas laidas, bet ir transliuodami kitokio formato diskusijas padedame žiūrovams geriau pažinti kandidatus ir jų atstovaujamas nuomones. Tai įvertina ir visuomeninio transliuotojo auditorija – penktadienio vakarą debatų transliaciją per LRT televiziją stebėjo beveik 200 tūkst. žiūrovų („Kantar“ duomenys).“
Politologo komentaras
Politologas Marius Kundrotas taip pakomentavo šią situaciją: „Daugelis dar atsimena laikus, kai lietuviai savo kūnu ir krauju gynė Lietuvos radiją ir televiziją. Ilgą laiką tai buvo išties nacionalinis transliuotojas, kur piliečiai aptarinėjo įvairius klausimus ir požiūrius.
Padėtis pakito, išrinkus prezidentu Rolandą Paksą. Valdantysis „elitas“ išsigando, kad į politiką gali ateiti antisisteminių žmonių. Tąsyk nuspręsta, jog valdančiojo „elito“ priešai yra ir Lietuvos priešai.
Nuo tol eteryje vis mažėjo opozicinių jėgų reprezentavimo. Net atsirado pačių žurnalistų cenzūra. LRT direktore tapus liūdnai pagarsėjusiai Monikai Garbačiauskaitei-Budrienei, uždrausta bet kokia pozicija, išskyrus liberaliąją. Šiai pozicijai kritiškas LRT bendradarbis Virginijus Savukynas nubaustas vien už įrašą feisbuke, o štai Ritai Miliūtei leidžiama reikšti savo propagandą net ir laidose, kurios pretenduoja į objektyvią analizę.
Prieita iki tokių kuriozų, kad, pavyzdžiui, aptariant tautininkus, kviečiami vien oponentai ir atšaukiama pačių tautininkų teisė bei galimybė net pasiteisinti. Visgi būtų klaida laikyti šiandienę LRT grynai valdžios transliuotoju. Kai valdžioje buvo „valstiečiai“, LRT buvo jų puolimo ruporas, bet buvo šiukštu kritikuoti liberaliąsias jėgas, įskaitant vadinamuosius konservatorius. Taigi, LRT dabar yra liberalų bei konservatorių radijas ir televizija.
LRT leidžia sau vertinti tiek Lietuvos, tiek pasaulio politiką iš vienos – liberalų – varpinės. Ypač tai ryšku stebint JAV prezidento rinkimų pristatymus, kur užimama viena – liberalų – pozicija. Užmirštant, kad kas bebūtų išrinktas, Lietuvai reikės su juo dirbti.
Šiuo metu LRT mums plauna smegenis už mūsų pačių pinigus. LRT vadovybė gauna kosmines algas iš mokesčių mokėtojų kišenės. Tai – ideologinė prievarta. Nėra galimybės atsisakyti LRT finansavimo. Tad geriausia būtų ją privatizuoti: tegul už ją moka tie, kas nori.
Net ir rinkimų debatai, į kuriuos teko įsileisti opoziciją, buvo tendencingi. Paskutinioji debatų laida iš Lukiškių kalėjimo pasižymėjo tendencingomis patyčiomis alternatyviųjų jėgų – Artūro Orlausko, Jono Pinskaus, Vytauto Sinicos – atžvilgiu, o kitų partijų atstovams buvo užduoti neutralūs klausimai.
Situacija primena Rusiją. Kai kas sako, kad Vladimiras Putinas ten laimi, klastodamas rinkimus. Tai – naivu. Kam ką nors klastoti, kai, pasak laisvų ir objektyvių apklausų įstaigų, tokių, kaip Levados centras, visuomenės dauguma išties remia V. Putiną maždaug tokiu santykiu, kokiu jis ir laimi? Kam klastoti balsus, kai valdai žiniasklaidą? O V. Putinas ją ir valdo. Nepriklausomų tyrėjų duomenimis, žiniasklaidoje daugiausia pristatomi V. Putino sąjungininkai. Apie kitas politines jėgas kalbama tiek, kiek jos artimos Kremliaus režimo naratyvui, bet gerokai mažiau. Reali opozicija arba blokuojama, arba juodinama. Lygiai tas pats principas veikia Lietuvoje. Kas balsuos už tuos, apie kuriuos nieko nežino?
Visgi ši padėtis nėra amžina. Auga alternatyvios žiniasklaidos tinklas, įskaitant socialinius tinklus, dalis politikų kreipiasi tiesiog į gatvę. Šie procesai nėra tokie greiti, kaip norėtųsi, bet jie vyksta. Baugina tik viena. Tarp tų alternatyvių šaltinių yra ir putinistinių. Ir tai yra rimta grėsmė stokojančioje kritinio mąstymo auditorijoje. V. Putiną mėgdžiojantis liberalų – konservatorių klanas pats sukūrė tokią situaciją, kai žmonės vis mažiau pasitiki oficiozais ir ieško alternatyvos tarp Lietuvos priešų. Norėdami to ar ne, bet vadinami „valstybininkai“ dirba Rusijai.“
P. S. Dar liepos viduryje rašėme ir stebėjomės, kad LRT skandalingai suteikė „Panoramoje“ eterį „Foxpay“ savininkei Ievai Trinkūnaitei, nepaisant to, kad ji tuo metu buvo įtariama kelianti grėsmę nacionaliniam saugumui. Pokalbiui vadovavo būtent ji, o ne LRT žurnalistas. „Ūkininko patarėjui“ paprašius nacionalinio transliuotojo vadovų pakomentuoti situaciją, LRT teisinosi, esą, taip užtikrina „visuomenės interesą“ išgirsti visas puses... Vakar paaiškėjo, kad teisėsauga pagaliau sulaikė I. Trinkūnaitę, jos sugyventinį Vilhelmą Germaną ir konservatorės Monikos Navickienės vyrą Mindaugą Navicką, įtariant juos sukčiavus stambiu mastu. Nekantriai laukiame, kaip LRT vėl užtikrins „visuomenės interesą“ tiesiai iš kalėjimo – juk draugus reikia gelbėti nuo piktos visuomenės, nesuvokiančios „visuomeninio“ transliuotojo skaidrumo standartų.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.