Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +5,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 28 Kov 2023

„Viva Magenta“ spalva želdynuose

2023/02/22


Pasaulinio spalvų instituto „Pantone“ pristatyta pagrindinė 2023 metų spalva – rausvai raudonas atspalvis „Viva Magenta“ atspindi pastarojo laikmečio aktualijas ir kuriant želdynus. Pasak biologės, dėstytojos, želdynų specialistės Dalios BASTIENĖS, spalvai bet kokioje kompozicijoje tenka svarbus vaidmuo. „Vykusiai sudaryti medžių, krūmų ir ypač gėlių, žolinių augalų spalvinius derinius ne mažiau svarbu, kaip ir parinkti tinkamus augalus pagal faktūrą, aukštį ar kero formą”, – sako želdynų specialistė.

Augalų spalva – vienas svarbiausių želdynų dėmenų. Kaip apibūdintumėte „Viva Magenta“ spalvą?

Šiame technologijų amžiuje įkvėpimo siekiame semtis iš gamtos ir to, kas tikra. „Viva Magenta“ kilusi iš raudonų spalvų šeimos. Tai niuansuotas purpurinis raudonas atspalvis, atspindintis pusiausvyrą tarp šilto ir šalto. Purpurinis atspalvis yra raudonos ir mėlynos arba violetinės spalvų mišinys. Šia spalva žydinčių ar lapija išsiskiriančių augalų yra nemažai, pavyzdžiui, puikioji gvaizdūnė, kraujalakės, astrancijos, kemerai, vilkpupės, šluoteliniai flioksai, alūnės, soros, bukai, raugerškiai ir kt. Šis atspalvis yra kiek šaltesnis už ryškiai raudoną, iš tolo taip pat gerai matomas.

Augalai vystosi, auga ir keičiasi – per parą, mėnesį, sezoną, metus. Todėl kuriant želdynus, reikia gerai žinoti šias augalų savybes ir numatyti sukomponuotų spalvinių derinių kitimą.

Be to, didelę įtaką spalvai turi gerokai stipresnis apšvietimas, dangaus ir kitų aplinkos elementų spalvos.

Kuriamą želdynų kompoziciją gali papildyti ir pagyvinti „Viva Magenta“ spalva nudažyti suoleliai ar kiti papildomi elementai.

Kokie tinkami palydovai „Viva Magenta“ spalvos augalams?

Formuojant želdynus, augalų spalvas reikia derinti tiek su aplinka, tiek tarpusavyje. Ši spalva labai intensyvi, todėl kompozicijas pagyvina ir labai nedidelis jos kiekis, kontrastingai išryškėjantis žalioje lapijoje. Jos dominavimas gali erzinti, o pasodinus per daug augalų su tamsaus purpuro lapija, galima sustiprinti nejaukaus niūrumo pojūtį.

Neutralios balta ir pilka sušvelnina, palengvina, prigesina ryškiąją „Viva Magenta“. Be to, šie spalviniai augalų deriniai gerai išsiskiria žaliame fone.

Pagrindinė „Viva Magenta“ spalva ir švelnesni jos atspalviai tarpusavyje sudaro harmoningus derinius.

Norime Jūsų paprašyti pristatyti skaitytojams keletą želdynų pavyzdžių, kurių koloristikoje randame šių metų spalvą ir jos atspalvius.

Raudonai purpurinė spalva gamtoje tikrai nėra reta, todėl nesunku jos variacijų rasti ir daugiamečių ar vienmečių augalų, dekoratyvinių krūmų ir medžių pasaulyje. Išties verta pasidairyti po Europą ir pasiūrėti, ką gražaus yra sukūrę žymūs želdintojai ar menininkai. Apie tai kalbėti, suprantama, galima valandų valandas, tad šįkart kviečiu žvilgtelėti į mažus želdynų fragmentus.

Dekoratyviniai krūmai ir medžiai

De Tuinen van Appeltern sodai Nyderlanduose kuriami ir prižiūrimi profesionalų.

Tamsiai purpurinė paprastojo buko gyvatvorė ‘Purpurea’ (sin. ‘Atropunicea’) dera su šalia lysvėje pasodintomis raudonai rausvų atspalvių alūnėmis ‘Blackberry Jam’, rykštėtosios soromis ‘Shenandoah’, dėmėtosiomis rūgtimis ‘Firedance’, šiloko ‘Chocolate Drop’ lapais ir žiedais, kurie papildo ir švelnina tamsų gyvatvorės foną skirtingomis formomis ir tekstūromis. Netoliese pasodinta paprastojo skroblo gyvatvorė žalia lapija atsveria purpurinės spalvos sunkumą.

Sichtungsgarten Weihenstephan sodas Freizingo mieste, Vokietijoje. Jį 1948 m. įkūrė Richard Hansen, šiuo metu želdinius prižiūri Weihenstephan-Triesdorf taikomųjų mokslų universitetas.

Tamsiai purpurinės Tunbergo raugerškių krūmų dėmės išryškėja natūralistiniame gėlyne. Jiems kompaniją palaiko aplink išsibarsčiusios kiaušininio česnako žiedynų galvutės, ryškesni kartūzino gvazdiko žiedynai ir jau nužydėjusių bijūnų (Paeonia x intermedia) taurėlapiai bei žiedstiebiai. Purpurinių, sunkių, tamsių raugerškių dėmių atsvarai pasirinktos gėlės su smulkios tekstūros, pilkšva lapija. Lengvumo, šviesos pojūtį stiprina migliniai augalai – blakstienuotoji striepsnė, kibioji ašuotė, taip pat melsvi zundos, gelsvi tūbės, balti jukos ir bobramunių žiedynai.

 

Daugiamečiai žoliniai augalai, natūralistinis – gamtinis gėlynas

Claude Monet sodas Živerni, Prancūzijoje.

Vandens telkinio krante natūraliai atrodo auganti dėmėtoji rūgtis su tamsiai raudonais žiedais. Jos kompanijoje dera šviesesnių atspalvių invazinės bitinės sprigės, kurias galima keisti įvairių veislių astilbėmis.

Želdynų specialistės Dalios Bastienės sodas Vilniuje.

Raudonėlio ‘Herrenhausen’ purpuriniai žiedynai ir žiedkočiai kuria švelnų kontrastą su pilkšvu, smulkiai karpytais lapais pontiniu kiečiu ir palmine viksva.

Pasaulio sodų parkas Berlyne, Vokietijoje.

Nužydėjusio penstemono ‘Husker’s Red’ purpurinių lapų ir sėkladėžių kaimynystėje žydinti tenesinė ežiuolė papildo ir atkartoja jo spalvinę dėmę savo šviesesniuose žiedlapiuose ir tamsiuose žiedynų viduriukuose.

Britzer parkas Berlyne, Vokietijoje.

Architektūriškai išraiškingi, tamsiai raudoni purpurinio kemero stiebai ir šviesesni žiedai apsupti, spalvą ir formą kontrasto principu paryškinančia lengva gluosnialapės saulėgražos lapija. Tarp jų įsipynusi ančiasnapė šilingė ir virgininis veronikūnas.

Privatus želdinių dizainerio Piet Oudolf sodas Hummelo miestelyje, Nyderlanduose.

Į raudonai rožinę kraujalakės ir kemero žiedų kompaniją vėliau prisijungs šiurkštusis astras ‘Alma Potschke’. Jiems puikų foną sudaro nugeltusios smailiažiedžio lendrūno ‘Karl Foerster’ varpų šluotelės.

Lianne’s Siergrassen (Lianne’s dekoratyvinės žolės) sodo Nyderlanduose kūrėja Lianne Pot yra profesionali dizainerė, itin pamėgusi dekoratyvines žoles.

Tamsias tikrosios vilkpupės ‘Purple Emperor’ dėmes kontrastingai papildo varpotojo liatrio žiedynų smailės. Dar nežydinčios jų žiedynų viršūnės atkartoja šilokų spalvą, kaip ir tarp jų įsiterpę raudonėliai.

Dar vienas Lianne’s Siergrassen sodo fragmentas.

Paprastas ir puikus derinys – tikroji vilkupė ‘Matron’ ir rykštėtoji sora ‘Shenandoah’. „Viva Magenta“ kontrastuoja su žalia. Šios raudonos spalvos reikia nedaug – nes ji sunki.

Daugiamečių, vienmečių ir grunte nežiemojančių jurginų kompozicija

Britzer parkas Berlyne, Vokietijoje.

Žalias miskanto ‘Gracilis’ fonas padeda „susiklijuoti“ įvairių augalų gausai. Nedideliame žemės lopinėlyje ir skirtingų formų žiedynai, ir raudonai rožiniai, purpuriniai bei artimi violetiniai, alyviniai atspalviai. Tai jurginai, viendienės, kleomės, kraujalakės, kinmėtės. Visur tinka balti virgininio veronikūno ir paprastosios kosmėjos žiedai.

Vienmečių gėlių želdynas

Luaros slėnio Ambuazo pilies sodas (Chateau d’Amboise Luara) Prancūzijoje.

Raudonai rožinė ir jai artimos spalvos puikiosios gvaizdūnės bei paprastosios kosmėjos žieduose.

Olandų landšafto ir sodų architektės Mien Ruys sodyba Dedemsvaart, Nyderlanduose. Jis sudarytas iš 30 mažesnių eksperimentinių sodelių, kuriuose meistrė ir įgyvendindavo idėjas.

Ryškios, kuplios darželinio margenio dėmės, smailūs purpurinės lobelijos žiedynai, labai tamsūs krūminės perilės lapai, aukštai pakilę miškinio tabako, patagoninės verbenos žiedeliai – raudonai rožinės ir jai artimų atspalvių kompozicija, kurią sujungia, šviesos ir lengvumo suteikia pilka italinio šlamučio lapija.

Rožių deriniai

VDU Botanikos sodo rožynas Kaune.

Formų kontrastas ir spalvų niuansas. Vertikalūs rusmenių žiedynai kontrastuoja su kupliais rožių krūmais ir jų žiedų bumbulais, o švelnūs alyviniai, kreminiai žiedelių atspalviai niuanso būdu papildo intensyvesnę raudonai rožinę ir purpurinę rožių spalvą.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Dalios Bastienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/03/28

VRK vadovė paskelbė atsistatydinanti

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Jolanta Petkevičienė antradienį paskelbė atsistatydinanti.
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...
2023/03/28

Seimo apdovanojimas – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui

Seimas nusprendė 2023 m. Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – skirti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Česlovui Juršėnui ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkui Ruslanui Stefančukui.
2023/03/28

Kiekvienai dirvai – savas augalas

Nuvažiavę į medelyną ir išsirinkę mėgstamų augalų, visada pasiteiraujame, kokią aplinką jie mėgsta. Bet juk galime atlikti „namų darbus“ ir iš anksto išsiaiškinti, kokias gėles tinka auginti saulėtose, ...
2023/03/28

VAT priminimas: AAP tiekti ir platinti gali ne kiekvienas

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (VAT), atlikdama augalų apsaugos produktų (AAP) rinkos priežiūrą, siekia užtikrinti, kad jie būtų saugūs naudoti ir legalūs. Atkreipiame fizinių ir juridinių asmenų dėmesį į pagrindin...
2023/03/28

Anykščių krašto žmonės susirūpinę dėl miško naikinimo

Šimonių girios bendruomenė sunerimusi dėl miške vykstančių pokyčių. Bendruomenė feisbuko grupėje atkreipia dėmesį į Šventosios kraštovaizdžio draustinyje (Anykščių r.) sunkios medkirčių technikos sudarkytas pieva...
2023/03/28

2024-ieji paskelbti NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės bei Diplomatų Lozoraičių metais

Seimas, siekdamas pažymėti Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą 20-metį, Lietuvos Dainų šventės 100-metį ir diplomatų Lozoraičių nuveiktų darbų svarbą, nusprendė 2024-uosius paskelbti NATO ir ...
2023/03/28

Ketinantieji įsirengti saulės elektrines turėtų suskubti

Saulės elektrinėse pagaminta elektra yra viena pigiausių ir tvariausių, todėl ūkininkai, norintys pasistatyti nuosavą saulės elektrinę, bet sprendimo įgyvendinimą atidėliojantys vėlesniam laikui, turėtų suskubti – sparčiai mažėjant elektros ...
2023/03/28

Patikrintas prokuroro priimtas nutarimas dėl Kaune įsigytų žemės sklypų

Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs surinktus dokumentus, įvertino Kauno apygardos prokuratūros šių metų vasario 27 d. priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą, kuriuo buvo atsisa...