Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025
Columbus +20,0 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 3 Bal 2025

VMVT rekomenduoja žalią pieną vartoti tik virintą

2023/02/14


Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukė vartotojų klausimų dėl žalio (nepasterizuoto) pieno vartojimo. Specialistai žalią pieną prieš vartojimą rekomenduoja pakaitinti iki virimo, nes pienas yra greitai gendantis produktas, be to, jame gali būti ligas sukeliančių bakterijų.

Pieno ir pieno produktų bei kitų maisto produktų gamintojai ir tiekėjai savo veiklą privalo registruoti VMVT. Tam, kad būtų užtikrinta maisto sauga, pieno gamintojas ūkyje pagamintą žalią pieną gali tiekti tik paženklintą bei supakuotą, laikytis griežtų higienos ir saugos reikalavimų. Išimtis, kuomet registruotis nebūtina, taikoma tik vienkartinėms akcijos (dažniausiai įvairioms labdaros, paramos iniciatyvoms). Tačiau ir tokiose akcijose maisto sauga ir higiena taip pat privalo būti užtikrinta, siekiant išvengti rizikos vartotojų sveikatai.

„Praėjusią savaitę VMVT Alytaus departamento specialistės buvo pakviestos į vieno Lietuvos rajono ūkininkų susitikimą ir paprašytos paaiškinti apie produkcijos tiekimo mažais kiekiais tiesiogiai vartotojams galimybes ir reikalavimus. Atstovės išsamiai paaiškino būtinus reikalavimus, kuriuos, ūkininkai norintys mažais kiekiais tiekti pieną, turi atitikti. Taip pat, ūkininkams akcentuota svarba laikytis higienos, maisto saugos ir atsekamumo reikalavimų teikiant pieną, o ypač žalią pieną vartotojams, nes tokio pieno vartojimas gali būti labai pavojingas vartotojų sveikatai. Esame pasiruošę konsultuoti visus ūkininkus ar gamintojus, kurie norėtų sužinoti ne tik apie būtinuosius reikalavimus, tačiau ir gauti praktinių patarimų, kaip reikia užtikrinti maisto saugą ir apsaugoti vartotojų sveikatą“, – sako VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėja Gintarė Jatkevičienė.

Mažais kiekiais gaminantiems ir tiekiantiems gyvūninio maisto produktus tiesiogiai galutiniams vartotojams VMVT taiko paprastesnius ir lengviau įgyvendinamus reikalavimus. Jei gaminamos ir tiekiamos į rinką žalio pieno ir pieno produkcijos kiekiai neviršija 1500 kg per parą, įgyvendinęs nesudėtingus reikalavimus ūkininkas gali tapti vietinei rinkai mažais kiekiais gaminančiu ir tiekiančiu gyvūninį maistą tiekėju. Ketinantieji užsiimti maisto gamyba mažais kiekiais išsamią informaciją apie būtinus įgyvendinti reikalavimus gali rasti VMVT parengtoje informacijoje čia.

Šiuo metu Lietuvoje įvairius maisto produktus bei patiekalus nedideliais kiekiais gamina ir tiekia vartotojams daugiau kaip 1500 gamintojų, iš jų per 250 smulkiųjų pieno gamintojų.

Turint papildomų klausimų dėl veiklos įregistravimo ar kitų reikalavimų įgyvendinimo galima pasikonsultuoti trumpuoju VMVT telefonu 1879.

Rekomendacijas pieno gaminių tvarkymo specialiųjų reikalavimų įgyvendinimui galima rasti čia.

Vietinei rinkai gaminamų pieno produktų registracijos sąlygas galima rasti čia.

Norintiems žinoti daugiau:

* Žalias pienas yra pienas, kuris nebuvo pasterizuotas. Pasterizavimas yra procesas, kai žalias pienas kaitinamas iki labai aukštos temperatūros. Aukšta temperatūra naikina bakterijas, kurios gali sukelti ligas. Žalias pienas sudaro idealią aplinką bakterijoms daugintis. Be pasterizavimo žaliame piene gali augti kenksmingos bakterijos ir kelti pavojų tokį pieną vartojančių žmonių sveikatai.

* Vartojant nepasterizuotą (žalią) pieną galima užsikrėsti ligomis, tokiomis kaip: kampilobakteriozė, salmoneliozė, jersiniozė, listeriozė, tuberkuliozė, bruceliozė, stafilokokinis apsinuodijimas, streptokokinė infekcija, ūminė žarnyno infekcija, toksoplazmozė, gastroenteritas, meningitas, encefalitas.

 

VMVT informacija

123rf nuotrauka

Dalintis