Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

VMVT: techniniai produktai – šiukštu tik techniniams tikslams

2023/10/17


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) pasidalijo gauta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) informacija, kuri yra svarbi gyvulių augintojams. Skelbiame paredaguotą tekstą.

Vykdydama valstybinę veterinarinę kontrolę VMVT nustatė atvejų, kai techniniai produktai naudojami pašarų gamyboje ar biocidiniais tikslais.

Vienu atveju nustatyta, kad glicerolis, biodyzelino gamybos šalutinis produktas, naudotas pašarų papildų gamyboje. Kitu atveju – techninis vario (II) sulfato pentahidratas naudotas ūkiuose kaip biocidinis produktas bei mineralinių vitamininių pašarų papildų ir premiksų gamyboje, įskaitant ir galimai ekologinės gamybos ūkiui skirtus pašarus.

Visoms įmonėms, kurios pašarų gamyboje panaudojo techninius produktus glicerolį ir vario (II) sulfato pentahidratą, VMVT taikė atitinkamas poveikio priemones. Nesaugūs pašarai uždrausti tiekti į rinką, o nesaugių pašarų likučiai privalo būti sunaikinti. Tyrimas tęsiamas.

Mėlynojo akmenėlio nagų/kanopų dezinfekcijai naudoti negalima

Vario (II) sulfato pentahidratas yra cheminė medžiaga, dėl mėlynos spalvos kristalų dar vadinama mėlynuoju akmenėliu. Tai neorganinė druska, kuri lengvai tirpsta vandenyje.

Žemės ūkyje vario (II) sulfato pentahidratą galima naudoti augalams tręšti bei kaip fungicidą – vaismedžiams ir uogakrūmiams apsaugoti nuo grybinių ligų soduose. Kaip paaiškėjo tyrimo metu, pastaruoju metu jis naudotas gyvulių nagų/kanopų vonelėms ruošti gyvulininkystės ūkiuose.

Europos Cheminių medžiagų agentūra nėra patvirtinusi vario (II) sulfato pentahidrato Veterinarinei higienai. Gyvulių nagų/kanopų dezinfekcijai jo naudoti negalima.

Naudojant ne pagal paskirtį, veiklioji medžiaga su nuotekomis gali patekti į aplinką laistant laukus. Į gruntinius vandenis patekęs varis labai kenkia vandens organizmams. Perteklinis vario kiekis gali kauptis dirvožemyje ir jame augančiuose augaluose. Todėl labai svarbu vario (II) sulfato pentahidratą ir jo tirpalus naudoti pagal paskirtį ir saugoti, kad nepatektų į aplinką.

Vadovaujantis 2012 m. gegužės 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 528/2012 dėl biocidinių produktų tiekimo rinkai ir jų naudojimo IV skyriaus 17 straipsnio 1 dalimi, biocidiniai produktai gali būti tiekiami rinkai ar naudojami, tik jeigu jiems išduotas autorizacijos liudijimas pagal šį reglamentą.

Techniniai produktai nėra pašarai

Kita svarbi su šiuo tyrimu susijusi VMVT pastaba – techniniai produktai nėra pašarai.

Tokie produktai gaminami nevertinant, ar laikomasi pašarų teisės aktų reikalavimų, jų gamyba nekontroliuojama. Juose gali būti nepageidaujamų medžiagų bei kitų cheminių priemaišų ir teršalų.

Pašarų gamybai galima naudoti tik tas pašarines žaliavas ir pašarų priedus, kurie pagaminti ir tiekiami registruotų ar patvirtintų pašarų ūkio subjektų ir yra atitinkamai paženklinti.

Europos Sąjungoje pašarų priedo vario (II) sulfato pentahidrato naudojimas pašaruose yra griežtai reglamentuojamas, nustatant didžiausią leistiną jo kiekį. Atkreiptinas dėmesys, kad atrajotojai, ypač avys, yra jautrūs vario pertekliui, galimi apsinuodijimai. Kai kurioms avims per didelis vario kiekis gali būti pražūtingas.

Rinkai tiekiamos pašarinės žaliavos ir priedai turi būti paženklinti pagal ES reikalavimus. Produktų etiketėse turi būti aiškiai nurodoma, priedai skirti pašarams ar kitiems tikslams.

Pašarų įstatymo 12 straipsnio 1 dalyje numatyta, jog pašarų ūkio subjektai visais pašarų tvarkymo etapais turi užtikrinti, kad pašarai atitiktų su jų veikla susijusius pašarus reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus, ir tikrinti, kad šių reikalavimų būtų laikomasi. Tuo tarpu pašarai su techniniais produktais nėra saugūs. Jie į rinką neteikiami, jais jokie maistui skirti gyvūnai negali būti šeriami.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų &scar...
2023/11/28

Ginučių ąžuolynas – medžiais apaugusi ganyklos buveinė

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija informuoja, kad įgyvendindama projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ vykdo Buveinių apsaugai svarbios teritorijos – Aukšt...
2023/11/28

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilio...
2023/11/28

Latvija skaičiuoja galimas maisto pramonės netektis dėl Ukrainos-Lenkijos sienos blokavimo

Ryga (LETA-BNS). Latvijos maisto pramonės įmonių netektys dėl kontrolės punktų Ukrainos-Lenkijos pasienyje blokavimo gali siekti 30 mln. eurų per mėnesį, pareiškė Latvijos maisto įmonių federacijos vadovė Inara Šurė.
2023/11/28

Arbūzus sėjo tiesiai į dirvą – ir sunoko

Audronei Žeimantaitei-Kedienei, Kupiškio rajono Naivių kaimo gyventojai, agronomijos studijos visam gyvenimui „įaugo į kraują“, nors dabar dirba kitus darbus. Jos darže niekada nebūna blogo derliaus nei pomidorams, nei agurkams ...
2023/11/28

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol ka...
2023/11/28

Pateiktos paraiškos miško veisimui

Lapkričio 17 d. baigėsi antrasis paraiškų priėmimo etapas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį &bdquo...
2023/11/27

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/27

Biržų autobusų parkas visus rajono keleivius veš nemokamai

Biržai („Biržiečių žodis“). Lapkričio 23 dieną įvykęs savivaldybės tarybos posėdis taps istorinis – rajono politikai nusprendė, kad Biržų autobusų parkas keleivius nemokamai veš ne tik mieste, bet ir visame rajone. &Scaron...