Columbus +13,2 °C Lietus
Sekmadienis, 10 Lap 2024
Columbus +13,2 °C Lietus
Sekmadienis, 10 Lap 2024

Vokiečiai skelbia pavojų: grūdininkystės ateitis – neaiški

2024/08/26


Vokietijos ūkininkų sąjunga (DBV) skambina pavojaus varpais: prastas derlius, didelis kainų spaudimas ir griežti teisiniai reikalavimai vargina vietos ūkininkus. Todėl DBV prezidentas Joachimas Rukwiedas mano, kad Vokietijos grūdų sektoriaus konkurencingumui kyla grėsmė.

Kenkia politikai ir įstatymai

DVB teigimu, kiekybės ir kokybės mažėjimo tendencija tęsiasi. Dėl pasikartojančių ir kartais labai gausių kritulių kai kuriuose regionuose smarkiai nukentėjo ir derliaus kiekiai, o kai kuriais atvejais ir kokybė.

J. Rukwiedas ypač kritiškai vertina dabartinę rinkos situaciją: „Stiprus kainų kritimas, ypač grūdų rinkose, mums, ūkininkams, kelia didžiulių problemų. Kartu su didelėmis gamybos sąnaudomis ekonomiškas grūdų auginimas Vokietijoje esant dabartiniam kainų lygiui sunkiai įmanomas”.

Mažas žalių baltymų kiekis šių metų grūduose lėmė tai, kad ūkininkai turėjo parduoti didelius kiekius kviečių ne kaip kokybiškus maistinius grūdus, o kaip pigesnį pašarą gyvuliams. Be to, žemdirbių pajamos sumažėjo dėl mažo derliaus. Visa tai liečia ne tik grūdų augintojus, bet ir pieno gamintojus.

J. Rukwiedo teigimu, pastaraisiais metais bendrovėms kenkusi politinių ir įstatyminių kliūčių gausa dar labiau apribos Vokietijos grūdų sektoriaus konkurencingumą, kur, jo nuomone, skubiai reikalinga efektyvi konkurencingumo atkūrimo programa.

Derliai mažėja

Vokietijos ūkininkai šiemet nuims 39,3 mln. tonų grūdų, praneša DBV. Pernai grūdų buvo prikulta apie 42 mln. t, o tai reiškia, kad šiemet grūdų derlius vėl bus mažesnis.

Dabartiniais DBV duomenimis, svarbiausios kultūros – kviečių – užauginama 18,0 mln. t. Dėl nepalankių oro sąlygų pernai rudeninės sėjos metu žieminių kviečių plotai šiemet sumažėjo maždaug 330 tūkst. hektarų – tai viena iš mažo derliaus kiekio priežasčių. Tačiau toliau mažėjantis derlingumas iš hektaro taip pat rodo žieminių kviečių mažėjimo tendenciją. Žieminių miežių derlius šiemet siekė 8,9 mln. t, o tai taip pat mažesnis nei pernai (buvo 9,5 mln. t).

Vidutiniškai 33,8 c/ha žieminių rapsų derlingumas 2024 metais yra toks pat žemas kaip ir ankstesniais metais (33,5 c/ha). Dėl mažesnio apsodinto ploto bendras rapsų derlius sumažėjo iki 3,7 mln. tonų (2023 m. – 3,9 mln. t).

Augalų apsauga

Rukwiedo požiūriu, šių metų grūdų derlius Vokietijoje ir vėl buvo „košmariškas”, pasibaigęs didžiuliu nusivylimu dėl sumažėjusio kiekio ir kokybės: „Itin drėgni orai nuo rudens iki vasaros pradžios, saulės trūkumas ir galiausiai pasikartojantys lietūs derliaus nuėmimo metu, dėl ko neretai sustodavo kombainų darbas – visa tai šiemet mūsų žemdirbiams sukėlė didžiulių problemų. Be to, pasitaikė šalnų rapsų žydėjimo laikotarpiu.“

„Ženkliai mažesnis už vidutinį grūdų derlius dar kartą parodo aiškiai pastebimus su klimato kaita susijusių nevykusių teisės aktų reikalavimų padarinius. Siekiant užtikrinti derlių ir kokybę ateityje, nepraktiški ir neįgyvendinami reikalavimai turi būti panaikinti“, – piktinasi J. Rukwiedas.

Pasak DBV prezidento, didėjantys pasėlių apsaugos apribojimai taip pat didina grūdų ir rapsų derliaus ir kokybės mažėjimą.

„Yra rizika tapti kviečius importuojančia šalimi. Be to, stiprus grybelinių ligų infekcijų paplitimas šį sezoną rodo, kaip svarbu sugebėti apsaugoti augalus. Veiksminga augalų apsauga yra svarbi saugios ir sveikos mitybos sąlyga. Vadinamoji pasėlių apsaugos „ateities darbotvarkė“ nepasiūlo problemų, su kuriomis susiduriame žemės ūkyje, sprendimų. Mums skubiai reikia pertvarkyti augalų apsaugos politiką“, – reziumuoja J. Rukwiedas.

javų derlingumas Vokietijoje
Kviečių, miežių, rapsų, žieminių rugių derlingumo raida Vokietijoje. Šaltinis: DBV

Parengė Ričardas ČEKUTIS

Viršelyje 123rf nuotr.

Dalintis