Prieš dvejus metus kaimiškoje vietovėje į pietryčius nuo Badeno-Viurtembergo pradėtas eksploatuoti žemės ūkio paskirties žemėje įrengtas saulės parkas. Tai buvo vienas iš penkių žemės ūkio fotovoltinių sistemų ir tyrimų projektų, kuriuos rėmė valstybė.
Prieš keletą dienų Ravensburgo rajone 14 ha sklype atidaryta bene didžiausia Vokietijoje tokia sistema. Tokios koncepcijos, dar vadinamos trumpinius Agri-PV, idėja – apjungti grūdinių kultūrų auginimą ir elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamybą, po atidarymo komentavo šalies televizijos kanalas SWR. Simbolinėje atidarymo ceremonijoje dalyvavo ir Vokietijos žemės ūkio ministras.
SWR teigimu, projekto planavimo ir statybos darbus finansavo penki vietos gyventojai ir ūkininkai.
Elektros energiją gaminantys moduliai įrengti trijuose laukuose. Du šiuo metu apsėti žaliaisiais pašarais, viename auga grikiai. Bet jau dabar ūkininkai planuoja kitais metais visuose laukuose sėti grūdines kultūras.
Į trijų metrų aukštį pakelti saulės moduliai sukonstruoti taip, kad galėtų suktis sekdami saulę ir kuo daugiau surinkti šviesos. Tuo pačiu jie beveik neužstoja šviesos dirvoje augantiems augalams. Be to, ūkininkui įvažiavus į laukus su žemės ūkio technika, plokštes galima nulenkti į šoną, kad netrukdytų nuimti derliaus.
Būtų galima priekaištauti, kad po eilėmis išrikiuotais saulės moduliais lieka nedirbamas maždaug 2 m ruožas, o 14 ha plotą užimančiuose laukuose ūkininkai praranda apie 15 proc. dirbamos žemės. Tačiau projekto vykdytojai skaičiuoja, kad šį derliaus praradimą kompensuoja pagaminama elektra ir žemė panaudojama dukart – vienu metu gaminamas maistas ir saulės energija.
Rekomenduoja įrengti mažiau derlingose žemėse
Apie galimybę sujungti žemės ūkį ir energetiką Vokietijoje svarstyta jau anksčiau. Ekologinės ekonomikos tyrimų instituto (IÖW) energetikos ekonomistas Hannesas Blumas tvirtino, kad Agri-PV sistema gali padėti ūkininkams prisitaikyti prie klimato kaitos, nes saulės moduliai suteikia galimybę pasėlius apsaugoti nuo ekstremalių oro sąlygų, tokių kaip karštis ir stiprus lietus ar kruša.
Svarstyta, kad derlių būtų galima net padidinti specialiai nukreipiant saulės modulius taip, kad karštomis dienomis mestų šešėlį ant augalų. Tai ypač pasitarnautų karščiui jautriems pasėliams, o modulius per atstumą specialia mobiliojo telefono programėle galėtų valdyti pats ūkininkas.
Visai suprantami ūkininkų nuogąstavimai, kad saulės moduliai apribos javų auginimą, ypač derlingose dirvose. Todėl trims projektams pernai buvo pasirinkti mažiau produktyvūs regionai. Badeno-Viurtembergo Ravensburgo rajone suplanuotos trys sistemos kainavo 9 mln. eurų.
Laukuose, kur įrengti lankstūs saulės moduliai, siūloma auginti kviečius, avižas, grikius, speltą. Tik nerekomenduojama sėti kukurūzų, nes augalai užauga per aukšti.
ŪP portalo informacija
SWR vaizdo medžiagos stop kadrai
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos