Vaisių augintojai Edelgarda ir Bertholdas Heilai per sezoną padaromą žalą vertina 10 000 iki 20 000. Jie yra pastebėję, kad vagišiai atvažiuoja automobiliais, vienas stebi aplinką, o kiti renka jų lysvėse augančias braškes.
Vyšnių sodą auginantis ūkininkas portalui „BILD“ prieš kelias savaites pasakojo, kad nepaisant tvoros ir kelių vaizdo kamerų iš sodo nugvelbta apie 500 kg vyšnių. Pasak Berit Diegmann, vagišiai praardė tvorą, nupjovė žolę, kad lengviau privažiuotų, ir iš ūkinio pastatėlio pasiėmė keturias dėžes, kad pasilypėtų ir lengviau pasiektų aukščiau kabančias uogas.
Įžūlūs vagys, manoma, darbavosi tuo metu, kai daugelis žmonių neatsiplėšdami nuo televizoriaus stebėjo UEFA Europos futbolo čempionato rungtynes. Sodininkas skaičiuoja, kad patyrė 4 000 eurų nuostolį, ir stebisi, nes uogos dar nė nebuvo gerai sunokusios ir galėjo būti skinamos tik po maždaug dešimties dienų.
Vyšnių sode Renchene (Badeno-Viurtembergo regione) nusikaltėliai pasidarbavo ypač brutaliai. Pasak policijos, jie į mašiną susikrovė nupjautas medelių šakas, kad vėliau galėtų ramiai nusiskinti vyšnias. Vaismedžiai buvo taip smarkiai pažeisti, kad sodininkas baiminasi, jog kitais metais derliaus gali ir nesulaukti.
Net keliomis mašinomis į atokų sodą Bavarijoje atvažiavę nusikaltėliai tiesiog nusiaubė obelis – neliko 20 t derliaus.
Paradoksalią istoriją pernai „Wochenblatt“ žurnalistams pasakojo Kilianas Apfelbeckas iš Otzingo. Festivalio metu jis pastebėjo, kaip moteris į savo mašiną krauna jo lauke augančius svogūnus, sėda į automobilį ir nuvažiuoja. Ūkininkas vagilę pasivijo ir sustabdė, o po svogūnais rado ir sukrautų kito daržininko agurkų.
Dar vienas žemdirbys negali pamiršti prieš ketverius metus nutikusios istorijos. Išrausę 20–30 kv. m bulvių plotą, vagys ketino grobį išsigabenti karučiais, tačiau supratę, kad bulvės skirtos krakmolo gamybai, išpylė jas viduryje lauko.
Vokietijos ūkininkų asociacijos prezidentas Joachimas Rukwiedas piktinasi, kad vagysčių kasmet vis daugėja, o ilgapirščiai tampa vis įžūlesni. Jam pačiam dešimtis kartų yra tekę sučiupti žmones, iš laukų vagiančius kopūstus, vynuoges ir kitas gėrybes. „Vienas vyras rankose laikė du raudongūžius kopūstus ir tvirtino, kad nevogė“, – pasakojo jis apie vieną incidentą.
Švarinami ne tik sodai. Pernai liepą Filderštate (Badeno-Viurtembergo regione) iš ūkininko laukų daržovės dingo su visomis dėžėmis. Policijos duomenimis, ilgapirščiai nuskynė apie 300 kg baklažanų. Portalui „Agrarheute“ ūkininkas tvirtino, kad neteko apie 1 000 vaisių. Daržovių augintojas skaičiuoja patyręs beveik 3 000 eurų žalą. Iš peties pasidarbavę nusikaltėliai nepaliko nė 800 sulankstytų daržovių dėžių, paruoštų rytiniam derliui nuimti.
Pastebima, kad pastaruoju metu vis daugiau augintojų atsisako paslaugos už tam tikrą kainą leisti patiems klientams prisirinkti vaisių. „Tiesiog todėl, kad daugelis žmonių laikui bėgant tapo vis drąsesni. Yra klientų, kurie sumoka už kilogramą braškių, bet suvalgo dar du kilogramus nemokėdami. Tai nebeturi nieko bendra su pagarba“, – ūkininkų sprendimą portalui „BILD“ paaiškino Badeno-Viurtembergo regiono komercinių vaisių auginimo asociacijos atstovė Kathrin Walter.
Sukčiai įsisuko ir į ūkininkų parduotuves
Deja, žemės ūkio gėrybių vagys „darbuojasi“ ne tik laukuose, nuo sukčių kenčia ir savitarnos parduotuvėlėse prekiaujantys ūkininkai. Šiaurės ir Rytų Vokietijoje 450 prekyviečių turintis Robertas Dahlas pasakoja, kad tris iš jų vagys šiemet siaubė net penkias dienas iš eilės. Patirti nuostoliai siekia 5 000 eurų.
Iš anonimiškai atsiųstų nuotraukų, ūkininkas atpažino į šaldytuvą sukrautas jo ūkyje „Karls“ užaugintas braškes. Policijai atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad pavogtos uogos buvo nugabentos į kebabinę Liubeke. Jos klientams buvo siūlomos kartu su taip pat pavogta „Karls“ uogiene.
Į savitarnos parduotuves vaisius ir daržoves pristatantys ūkininkai nesupranta, kodėl žmonės jų darbo negerbia, kodėl ūkininkų užaugintos gėrybės mažiau vertinamos ir, per daug nekreipiant dėmesio į vaizdo kameras, už jas sumokama mažesnė kaina nei nurodyta.
„Man kartais labai liūdna, kai matau tai, – sako savitarnos parduotuvės Vasbiutelyje savininkė Bianca Lütje. – Taip pat trūksta pagarbos mūsų profesijai, tačiau daugeliu klientų tikrai galima pasitikėti.“ Pernai ūkininkės parduotuvė buvo beveik visiškai apšvarinta, bet, nepaisant vaizdo įrašų, policijai sučiupti nusikaltėlių nepavyko.
Dažniausiai nukenčia netoli didesnių kelių ūkininkų įkurtos savitarnos parduotuvės. Bandydami atsakyti į klausimą, kodėl šis reiškinys įgauna vis didesnį mastą, augintojai svarsto, kad tai gali turėti įtakos ir prastėjančios gyvenimo sąlygos.
Kita vertus, Vokietijos teisėsaugininkai ir ūkininkai pastebi, kad kai kurie „pirkėjai“ tokias prekyvietes suvokia savaip ir mano, kad gali prekių tiesiog pasiimti arba už jas sumokėti mažiau nei nurodyta. Nors padaryta finansinė žala gali būti nedidelė, baudžiamosios teisės požiūriu tai yra vagystė. Kad nusikaltėliai būtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nukentėję ūkininkai apie vaisių ar daržovių vagystę raginami pranešti policijai arba prokuratūrai.
ŪP portalo informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.