Ashburn +10,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Lap 2024
Ashburn +10,9 °C Dangus giedras
Antradienis, 5 Lap 2024

Vokietija taps antrąja šalimi, naudojančia skiepus nuo paukščių gripo

2024/01/29


Nors vakcinos nuo itin patogeniško paukščių gripo dar nėra plačiai ir pakankamai ilgai išbandytos paukščių ūkiuose, Vokietija pradėjo ruoštis jų taikymui. Šios ligos statistika liūdna, virusas mutuoja, plinta tiek laukinių paukščių būriuose, tiek ūkiuose ir tarp naminių paukščių, o ankstesnės griežto biologinio saugumo taisyklės, tenka pripažinti, ne tokios veiksmingos kaip tikėtasi.

Prieš kelias dienas Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė, kad po to, kai pernai gruodį Marijampolės savivaldybėje esančiame ūkyje buvo nustatytas itin patogeniško paukščių gripo (LPPG) židinys, importo ribojimus lietuviškai produkcijai pritaikė mažiausiai 5 šalys. Duris kuriam laikui užvėrė ir Taivanas, nors derybos dėl kiaušinių ir paukštienos eksporto jau buvo gerai įsibėgėjusios.

Naujausiais Europos Komisijos (EK) Gyvūnų ligų informacinės sistemos duomenimis, apie paukščių gripo protrūkius iki sausio 19 d. buvo pranešusios devynios Europos Sąjungos (ES) valstybės ir kaimyninės šalys. Dėl šios ligos milžiniškus praradimus skaičiuoja ne tik ūkininkai, nuostolių patiria ir nacionaliniai biudžetai. Nusižiūrėjusi į kaimyninę Prancūziją, prieš keletą dienų Vokietija taip pat prabilo apie naminių paukščių skiepijimą.

Pasinaudodamos sprendimu leisti ES tam tikromis sąlygomis naudoti vakcinas didelio patogeniškumo paukščių gripo kontrolei, Vokietijos veterinarijos institucijos planuoja šią priemonę pritaikyti praktiškai, rašo paukštininkystės naujienų portalas "Wattagnet". Galimybę naudoti skiepus, siekiant suvaldyti ligos plitimą, Veterinarinės medicinos nuolatinė skiepijimo komisija ėmėsi nagrinėti jau praėjusių metų viduryje.

Anksčiau EK buvo nusprendusi neleisti naminių paukščių skiepyti nuo paukščių gripo, baiminantis ES paukštienos produktų eksporto sutrikimų. Tačiau vėliau pripažino, kad dėl besivystančios ligos pobūdžio reikia kitokio požiūrio. Pakeistus ankstesnę poziciją, leista kompetentingoms ES valstybių institucijos vakcinuoti naminius paukščius nuo viruso. Viena iš sąlygų – turi būti taikomos griežtos stebėsenos priemonės.

Europoje vis dar nėra registruotos vakcinos nuo itin patogeniško viruso. Tačiau praėjusiais metais Olandijoje atlikti tyrimai atskleidė, kad dvi rekombinantinės HVT-H5 vakcinos buvo veiksmingos kovojant su vakcinuotų paukščių mirtingumu ir užkertant kelią viruso plitimui.

Tad Vokietija suformavo federalinių žemių darbo grupę, turinčią pasiruošti vakcinų naudojimui, kurios netrukus bus patvirtintos.

Prancūzija jau bando dvi šios rūšies vakcinas. Nuo 2023 m. spalio joje pradėta privalomos komercinių ančių vakcinacijos programa. Iki šiol paskiepyta daugiau nei 12 mln. šios šalies ančių. Nors viruso dar nepavyksta suvaldyti, dedama nemažai vilčių.

ES parama

Siekiant užkirsti kelią daugelio ligų, įskaitant paukščių gripą, plitimui, taikant dezinfekciją ir kitas biologinio saugumo priemones, ES yra numačiusi 1,46 mlrd. eurų biudžetą ES šalių paukščių augintojams remti. Schema galioja bet kokio dydžio ūkiams iki 2029 m. pabaigos.

Šiemet sausio viduryje EK Žemės ūkio generalinis direktoratas paskelbė, kad, Bendrijos narėms sutarus, iš žemės ūkio rezervo bus skirta 46,7 mln. eurų suma Italijos ūkininkams. 2022 m. per pirmuosius keturis mėnesius šios šalies paukštininkystės sektorių ištiko 23 paukščių gripo protrūkiai. ES skirtos paramos lėšos turės būti perduotos iki šių metų rugsėjo pabaigos ir padengs 50 proc. patirtų nuostolių.

Pagal pagalbos valstybėms taisykles EK patvirtino biudžetą dviem schemoms Čekijoje – bus teikiama parama naminių paukščių ir kiaulių augintojams, kad būtų užtikrinta ligų kontrolė.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis