Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023


BNS

 

VPT: „Litexpo“ pirkimai NATO viršūnių susitikimui – su pažeidimais

2023/10/17


Parodų ir kongresų centro „Litexpo“ pirkimai liepą vykusiam NATO viršūnių susitikimui, kurie rengti neskelbiamų derybų būdu – su pažeidimais, skelbia Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

VPT vertino pirkimo būdo pagrįstumą. Tarnyba teigia nekvestionuojanti NATO renginio svarbos, ir to, kad „Litexpo“ buvo įpareigota vykdyti Vyriausybės užduotis, tačiau „Litexpo“ nurodytos aplinkybės neatitinka nenumatytų įvykių kategorijos, todėl ji pirkdama neskelbiamų derybų būdu pažeidė lygiateisiškumo ir skaidrumo principus.

Rugsėjį skelbta, kad VPT vertina aštuonis, arba maždaug trečdalį neskelbiamų derybų būdu įgyvendintų prekių ir paslaugų pirkimų, skelbtų NATO viršūnių susitikimui.

VPT pabrėžia, kad neskelbiamų derybų procedūra galėjo būti taikoma tik tada, kai įvyksta nenumatomas įvykis ir yra ypatingos skubos aplinkybės, tačiau „Litexpo“ pirkimuose tokių požymių nebuvo.

„NATO valstybių narių vadovų susitikimas nėra vienas iš tokių neplanuotų ir neprognozuotų reiškinių, priešingai – tokio masto ir svarbos renginiai yra iš anksto planuojami, derinami, iš anksto žinomi“, – išvadoje nurodė VPT.

Pasak jos, „Litexpo“ galėjo rinktis ir kitus pirkimo būdus taikydama sutrumpintus jų terminus, taip pat galėjo skelbti išankstinius skelbimus.

Tarnyba pabrėžė, jog tai, kad NATO renginys vyks Lietuvoje, buvo žinoma 2021 metais. Anot jos, jei pirkimai būtų inicijuoti nedelsiant, „Litexpo“ nurodytos skubios aplinkybės, pavyzdžiui, itin trumpi terminai pasirašyti sutartis nebūtų susiklosčiusios.

Kadangi NATO viršūnių susitikimas jau įvyko ir sutartys jau įvykdytos, VPT neteikė rekomendacijų dėl jų, tačiau tik konstatavo pažeidimus.

VPT išvadoje nurodoma, kad neskelbiamų derybų būdo pasirinkimą teikti tinklo paslaugas ir įrangą – už 2,8 mln. eurų jas suteikė „Telia Lietuva“ – „Litexpo“ grindė tuo, jog negalėjo vienašališkai priimti jokių strateginių sprendimų, be to, vadovavosi nurodytais terminais, kada privalo būti sudarytos konkrečios pirkimų sutartys.

„Litexpo“ taip pat nurodė, kad kiekvieno pirkimo atveju ji privalėjo derinti techninius sprendinius su Užsienio reikalų ministerija ir NATO tarptautiniu sekretoriatu, tai užtruko apie du mėnesius.

VPT vertinimu, lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principai buvo pažeisti už 629 tūkst. eurų perkant konstrukcijų nuomos ir jų montavimo paslaugas iš bendrovės „Topaz LT“.

Tie patys pažeidimai nustatyti perkant 1,8 mln. eurų vertės renginio techninio projekto parengimo, dizainerio bei konstrukcijų montavimo ir utilizavimo paslaugas iš įmonių „Scenos dizaino idėjos“, „Design point LT“ ir PST („Panevėžio statybos trestas“).

Apšvietimo įrangą už 1,28 mln. eurų renginiui nuomojo garso, vaizdo ir šviesos sistemas montuojanti bendrovė „Muzikos ekspresas“. Šiame pirkime VPT taip pat įžvelgė nepagrįsto delsimo. VPT pažymėjo, kad pirkimas buvo pradėtas vasarį ir „Litexpo“ taikant pagreitintas procedūras būtų spėjusi juos atlikti viešai.

Konferencinės įrangos nuomos už 1,36 mln. eurų iš bendrovės „Screen service“ konkurse perkančioji organizacija nepagrindė sprendimo, kad nuo itin skubaus pirkimo procedūrų priklauso tiekėjo galimybės tinkamai ir laiku įvykdyti sutartį, buvo nepagrįsto „Litexpo“ delsimo.

„Tarnybos vertinimu, pirkimo dokumentus buvo objektyviai įmanoma parengti ir kvietimus tiekėjams pateikti pasiūlymus išsiųsti greičiau“, – skelbia išvada.

Spaudos gamybos ir patalpų dekoravimo renginiui paslaugas už 496,3 tūkst. eurų suteikė bendrovė „Jungtinės profesionalų paslaugos“.

VPT direktoriaus pavaduotojas Arūnas Siniauskas rugsėjį teigė, kad VPT bando nustatyti pirkimų sąsajas, NATO sekretoriato vaidmenį organizuojant pirkimus, taip pat įvertinti priežastis, kodėl jie vyko skubos tvarka.

„Litexpo“ direktorius Jonas Sakalauskas rugsėjį Seime sakė, kad dauguma NATO viršūnių susitikimui skirtų pirkimų buvo dideli, o jų procedūros sudėtingos, be to, pirkimų metu dar nebuvo atsistačiusios pandemijos metu sutrikusios tiekimo grandinės – dėl to didelius užsakymus esą ir gavo nuo pandemijos nukentėjusios ir mažas pajamas gaunančios įmonės.

Anot jo, tiekti ryšio paslaugas „Telia Lietuva“ buvo pasirinkta, nes renginio metu reikėjo užtikrinti aukštą ryšio kokybę, o ši bendrovė vienintelė iš tiekėjų buvo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše.

BNS anksčiau skelbė, jog rinkos dalyviai suabejojo, ar „Litexpo“ skaidriai perka ryšio paslaugas ir įrangą – už beveik 3 mln. eurų ji buvo perkama iš telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“.

Visuomenininkas Andrius Tapinas, remdamasis „TV3“ portalo publikacija, balandį stebėjosi garso įrangos ir konstrukcijų nuomos iš „Up Records“ ir „Topaz“ kainomis teigdamas, kad jos „atrodo kosminės“.

„Litexpo“ tuomet atmetė abejones dėl skaidrumo sakydamas, kad visi pirkimai derinti su Užsienio reikalų ministerija bei kitomis institucijomis.

 

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...
2023/12/05

Gyvos avys prakartėlėje: tai gyvūnų kankinimas

Gruodžio 2-ąją įvyko „TAI BENT Kalėdų eglės įžiebimas Druskininkuose“. Jame dalyvius linksmino ir Vidas Bareikis, ir lazerių bei ugnies šou, net fejerverkai pokšėjo. Deja, šventėje buvo priverstos dalyvauti ir prak...