Kovo 28 d. el. LUAA elektroniniu laišku kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) bei žemės ūkio ministrą. Artėjant planuojamos paramos priemonės „Parama smulkiesiems ūkiams“ kvietimo terminui, LUAA prašė atnaujinti paramos teikimo taisykles ir pateikė konkrečių pasiūlymų.
Etikos sargams LUAA paaiškino, kad pasiūlymus dėl priemonės „Parama smulkiems ūkiams“ taisyklių tobulinimo teikė siekdama susisteminti Asociacijos narių gautus pasiūlymus dėl paramos taisyklių netobulumo ir atstovaudama asociacijos narių interesams. Taisyklių nuostatos dažniausiai tinkamos tik išskirtinai siauresniam pareiškėjų ratui, o tai, narių nuomone, yra uogininkystės ūkių diskriminavimas. Taip pat asociacija pabrėžė, kad siūlymus ŽŪM teikė kaip jos socialinis partneris, o ne kaip lobistas ar lobistinės veiklos vykdytojas.
VTEK pabrėžė: „Asociacija ministerijai ir ministrui teikė ne bet kokio pobūdžio raštą, tačiau raštą, kuriame išdėstyta ne tik nuomonė dėl Įsakymu patvirtintų Taisyklių, bet ir konkretūs pasiūlymai dėl šio teisės akto nuostatų keitimo. Tokiu būdu buvo siekiama ne tik atkreipti dėmesį į teisinio reguliavimo problematiką, bet ir siekiama pakeisti Įsakymu patvirtintų Taisyklių atitinkamas nuostatas, o šie veiksmai atitinka lobistinės veiklos sampratą“.
Taigi išvada tokia, kad LUAA „vykdė lobistinę veiklą būdama neįrašyta į lobistų sąrašą ir tokiais veiksmais pažeidė Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo 6 straipsnio 2 punkto ir Lietuvos Respublikos lobistinės veiklos įstatymo 8 straipsnio 1 dalies nuostatas“.
VTEK sprendimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo sprendimo paskelbimo arba jo įteikimo suinteresuotajam asmeniui dienos.
Tyrimai ir dar dėl kelių su žemės ūko ir maisto sektoriumi susijusių asociacijų
Priminsime, kad prieš mėnesį, birželio 7 d., VTEK taip pat pripažino, kad Lobistinės veiklos įstatymą pažeidė Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociaciją (LGPPA). Ši, nors ir būdama įrašyta į lobistų sąrašą, kaip nustatė VTEK, vis tiek pažeidė įstatymą. Sausio 6 d. elektroniniu laišku Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) LGPPA siūlė pakeisti tarnybos direktoriaus įsakymą „Dėl maisto produktų valstybinės kontrolės maisto tvarkymo subjektuose“, bet šio kreipimosi nedeklaravo nustatyta tvarka ir terminais. VMVT Komisijos dėmesį savo ruožtu atkreipė į tai, kad į lobistų sąrašą teisės aktų nustatyta tvarka yra įrašyta Asociacija, bet ne jos direktorė, todėl Asociacijos direktorė, pateikdama minėtąjį siūlymą dėl teisės akto, bet nedeklaravusi lobistinės veiklos Įstatymo nustatyta tvarka, galbūt vykdė neteisėtą lobistinę veiklą.
Gegužės 17 d. VTEK pradėjo tyrimą dėl Nacionalinės akvakultūros ir žuvų produktų gamintojų asociacijos (NAŽPGA) vykdytos galbūt neteisėtos lobistinės veiklos. Pasak VTEK, jos duomenimis, nebūdama registruota lobiste, ši asociacija savo veiksmais galimai siekė, kad jos interesais būtų priimami arba nepriimami atitinkami, su asociacijos veikla susiję teisės aktai.
Priminsime, kad 2021 m. įsigaliojus naujosios redakcijos Lobistinės veiklos įstatymui, VTEK tų pačių 2021 m. rugsėjį buvo pripažinusi, kad neteisėtą lobistinę veiklą vykdė Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS). Tačiau praėjus dvejiems metams, šių metų gegužę, per teismus LŪS pavyko įrodyti, kad kaltinimas buvo nepagrįstas.
ŪP portalo informacija