Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

VVTAT skelbia ataskaitas apie 2022 m. vykdytą ūkio subjektų veiklos stebėseną

2023/02/04


Valstybinė vartotojų teisių tarnyba (VVAT) praėjusiais metais, kaip ir iki anksčiau, vykdė ūkio subjektų stebėseną 4 srityse: reklamos, nesąžiningos komercinės veiklos, nesąžiningų sutarčių sąlygų ir nuotolinės prekybos. Stebėsena vykdyta konkrečiose ūkio srityse tikrinant pasirinktų ūkio subjektų veiklą.

VVTAT vykdomos stebėsenos (monitoringo) tikslas – metodinės pagalbos ūkio subjektams teikimas vertinant informaciją apie ūkio subjektus, bendradarbiaujant su jais ir juos konsultuojant ar įgyvendinant kitas prevencinio pobūdžio priemones. Poveikio priemonės ūkio subjektams taikomos tik tada, jeigu stebėsenos tikslų neįmanoma pasiekti kitais teisėtais būdais, taip pat kai siekiama užkirsti kelią žalos visuomenei, kitų asmenų interesams atsiradimui.

2022 m. reklamos srityje stebėsena vykdyta Reklamos įstatymo 15 str. kontekste – sveikatos priežiūros paslaugų ir medicinos priemonių reklamoje draudžiama naudoti paciento vardą, pavardę, įvaizdį, remtis gydytojų rekomendacijomis. Stebėsenos metu patikrinta 24 bendrovių skleidžiama reklama. Nustatyta, jog dauguma bendrovių skleidžiamoje reklamoje tiek socialinėje erdvėje, tiek savo interneto svetainėse naudojo paciento įvaizdį, vardą, pavardę. Taip pat pasitaikė reklaminių įrašų, kuriuose bendrovės rėmėsi sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijomis. Atsižvelgiant į tai, VVTAT pateikė bendrovėms rekomendacijas, į kurias didžioji dalis bendrovių atsižvelgė ir pakoregavo skleidžiamą reklamą. Atlikta stebėsena turėtų būti signalas visoms sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms bendrovėms. Nesilaikantiems įstatymų nustatytų reikalavimų VVTAT turi teisę skirti ekonomines sankcijas, siekiančias iki 100 tūkst. eurų.

Nesąžiningos komercinės veiklos srityje buvo stebima nekilnojamojo turto srityje veikiančių ūkio subjektų veikla. Vertinta, ar nekilnojamojo turto bendrovės tinkamai informuoja vartotojus apie parduodamo objekto paskirtį. Šią sritį VVTAT pasirinko, nes parduodamos tiek gyvenamosios, tiek negyvenamosios paskirties patalpos, kurių apibūdinimai vartotojui gali būti nesuprantami („poilsio patalpos“, „svečių namų patalpos“, „apartamentai“, „būstas“, „nauji Jūsų namai“, „studija“). Be to, preliminariosiose ar rezervavimo sutartyse nekilnojamojo turto paskirtis (gyvenamoji, negyvenamoji) ne visada aiškiai nurodoma. Tokiu būdu vidutiniam vartotojui gali būti sunku atskirti, kokios paskirties patalpos yra siūlomos ir dėl kokių – gyvenamųjų ar negyvenamųjų – patalpų įsigijimo sudaroma preliminarioji pirkimo-pardavimo (rezervacijos) sutartis. Stebėsenos metu buvo patikrinta 23 bendrovių skleidžiama informacija. Nors VVTAT galimų pažeidimų nenustatė, bendrovėms buvo pateiktos rekomendacijos teikti vartotojams tikslią informaciją apie teikiamas paslaugas, ypač apie nekilnojamojo turto objektų paskirtį.

Nesąžiningų sutarčių sąlygų atžvilgiu buvo tikrinamos 2 sritys: elektroninės prekybos avalyne sritis ir tarpininkavimo paslaugų, parduodant, perkant ar nuomojant nekilnojamąjį turtą, sritis. Pastarojoje srityje buvo įvertintos 14 bendrovių pateiktos 22 tarpininkavimo paslaugų sutartys, bei tam tikros sąlygos pripažintos nesąžiningomis. VVTAT pateikė atitinkamoms bendrovėms pastabas ir pasiūlymus, į kuriuos buvo atsižvelgta, t. y. nesąžiningos sąlygos buvo pakeistos ar panaikintos. Avalynės elektroninės prekybos srityje VVTAT įvertino 17 pirkimo–pardavimo sutarčių (taisyklių). Apie pastebėtus neatitikimus sutartyse bendrovių atstovai buvo informuoti VVTAT organizuoto susitikimo metu, kuriame buvo pateiktos rekomendacijos, metodinė informacija. Visos bendrovės, kurių sutartys stebėsenos metu buvo įvertintos, atsižvelgė į VVTAT pateiktas pastabas.

Nuotolinės prekybos srityje stebėsena vykdyta transporto sektoriuje. Įvertinta 16 transporto srityje veikiančių ūkio subjektų elektroninėse parduotuvėse vartotojams teikiama informacija. Nustačiusi neatitikimus, VVTAT visoms stebėtoms bendrovėms išsiuntė raštus dėl pastebėtų trūkumų. Dažniausi pažeidimai buvo susiję su informacijos apie garantiją, pristatymo terminus, teisės atsisakyti nuotolinės sutarties nepateikimu. Konsultuojant bendroves ir kartu bendradarbiaujant buvo atlikti pakeitimai 14 elektroninių parduotuvių; viena bendrovė priėmė sprendimą pašalinti interneto tinklalapį; su UAB ,,Autobazar“, administruojančia internetinę parduotuvę www.srotas24.lt., vis dar derinamos su informacijos pateikimu vartotojams susijusios nuostatos.

 

VVAT pranešimas

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...